Czy spisywanie wydatków jest dobrym rozwiązaniem?

Spisywanie wydatków to kwestia wręcz fundamentalna jeżeli chce się zaplanować swój budżet domowy. Czy wyobrażacie sobie taką sytuację, że podczas wojny Generał nie ma planu i mówi jakoś to będzie? Albo jakby architekt nie miał planu i powiedział, że wyjdzie w praniu? Istnieją na świecie rzeczy, które nie mogą być prowadzone samopas. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bez odpowiedniej kontroli nad swoimi finansami to w pewnym momencie one zaczną kontrolować nas, a tego raczej nikt nie chce. Trzeba również zdać sobie sprawę, że samo spisywanie wydatków nie ma być Waszym celem, ale jest to pewien stały element, dzięki któremu będziecie w stanie zmienić swoje nawyki, a to w ostateczności pomoże Wam w planowaniu przepływów finansowych. Warto również zauważyć, że spisywanie wydatków da Wam jasny obraz sytuacji czy stać Was na daną rzecz, czy też nie i to nie tylko przez pryzmat dnia dzisiejszego, ale np. w perspektywie tego co będzie za pół roku, a nawet rok.

Zacznij od stałej zmiany nawyków

Podstawową kwestią, o której musisz pamiętać i najlepiej żeby pamiętali również o tym wszyscy domownicy, z którymi mieszkasz, jest to, abyście zaczęli zbierać paragony. Obojętnie gdzie udasz się na zakupy zawsze bierz i chowaj paragon. Nieważne czy płacisz gotówką czy kartą. W tym drugim przypadku powinieneś również pamiętać o tym, aby zbierać również potwierdzenie płatności kartą. Pozwoli Ci to na zdefiniowanie, z którego konta wyszły Twoje pieniądze. Oczywiście może być to również karta kredytowa, albo inne źródła bezgotówkowych finansów. Chodzi o to, abyś miał potwierdzenie skąd te pieniądze po prostu sobie poszły.

Bardzo często jednak się zdarza, że sprzedawca nie chce wydać paragonu. Co w takiej sytuacji najlepiej zrobić? A no kwestia jest zasadniczo bardzo prosta. Postaraj się poprosić o paragon. Przecież to nie jest nic problematycznego. Sprzedawca ma obowiązek wydać Ci paragon, pod groźbą sankcji prawnych. Oczywiście nie masz go tutaj straszyć, że poinformujesz odpowiednie służby, albo coś w tym stylu. Po prostu ma on taki obowiązek i tyle. Jeżeli widzisz kasę fiskalną to znaczy, że sprzedawca bez wyjątku powinien Ci wydać paragon. Nie ma on najmniejszego powodu, aby tego nie robić, dlatego też nie bój się i po prostu poproś.

Co jednak w sytuacji, gdy nie masz dostępu do paragonu bo np. kupujesz na bazarze? Wtedy sytuacja również jest bardzo prosta, ponieważ wystarczy, że zapiszesz sobie swoje wydatki. Nie będzie to wymagało od Ciebie wielkiego zaangażowania. Możesz wziąć telefon, albo kartkę i długopis i zapisywać ile wydałeś tego i tego dnia. Pamiętaj, żeby uwzględniać każdy wydatek. Kiedy kupujesz chusteczki i gumę do żucia to też staraj się mieć to wszystko pozapisywane w taki sposób, aby móc bez najmniejszego problemu zliczyć swoje wydatki.

Kiedy spisywać wydatki?

Jeżeli chcesz spisywać wydatki to pamiętaj przede wszystkim o tym, aby robić to regularnie. Możesz robić to codziennie, co tydzień, a nawet co dwa tygodnie. Wydaje mi się, że jednak opcja z codziennym spisywaniem wydatków nie jest zbyt dobra, ponieważ często może prowadzić do tego, że tak nadal będzie się miało dużo do spisywania. 30 dni, to 30 zsumowanych wydatków, które również trzeba podliczyć. Według mnie najlepszą alternatywą jest spisywanie raz w tygodniu. Da Wam to odpowiedni rezultat i zajmie mniej czasu niż raz na 2 tygodnie. Jeżeli macie wolną chwilę np. w weekend, w sobotę, albo w niedzielę. Usiądźcie i spiszcie swoje wydatki.

Warto zauważyć, że na początku kiedy zaczniecie spisywać swoje wydatki to możecie mieć z tym problemy. Zaczniecie się w pewnym momencie zastanawiać po co to kupiłem, a po co kupiłem tamto i tak dalej, i tak dalej. W wielu przypadkach może Was to naprawdę sfrustrować. Pamiętaj, że z czasem to się wszystko zmieni. Dzisiaj się niepotrzebnie denerwujesz, ale jeżeli się z tym odpowiednio oswoisz to zrozumiesz, że nie jest to nic strasznego, ponieważ za te zakupy jesteś odpowiedzialny Ty, albo ktoś z Twojej rodziny. Jeżeli będziesz to Ty, to zadanie będzie ułatwione, ponieważ wystarczy, że zaczniesz się pilnować i pozmieniasz swoje nawyki, jeśli okaże się, że to ktoś inny to może się wydać, że no nie jest tak różowo jakby mogło być.

Jeżeli zaś chodzi o kwestię paragonów to najlepiej jeżeli wieczorem będziecie je układać w jednym miejscu. Najlepiej gdybyście zaplanowali sobie jedno, stałe miejsce, w którym by się one znajdowały. Kiedy wszystko w ciągu tygodnia spiszecie i sprawdzicie czy wszystko jest dobrze to możecie je wyrzucić, no chyba że będą Wam potrzebne.

Pamiętaj również o tym, aby nie ufać samemu sobie, a tym bardziej swojej pamięci. Człowiek jest taką istotą, że nawet jeżeli myśli, że zapamięta to i tak zapomni. Poszukaj programu, który pomoże Ci przypominać o takich rzeczach, albo zapisz sobie w kalendarzu na czerwono, że tego i tego dnia musisz spisać swoje wydatki. Zwróć również uwagę na to, aby nie poddawać się za szybko. Jeżeli chcesz oszczędzać to wiedz, że na początku może okazać się to trudne, jednak z czasem wszystko będzie o wiele prostsze.

Posegreguj płatności

Zanim przejdziesz w ogóle do spisywania swoich rachunków i chcesz to zrobić jak najlepiej to kategoryzuj swoje wydatki. Wszystkiego rodzaju paragony, faktury, czy karteczki, które pozbierałeś uporządkuj tak, aby wszystko do siebie pasowało. Powyciągaj wszystkie paragony jakie masz i na samym początku poszukaj paragonów i odpowiednich do nich potwierdzeń. Pomoże Ci to ustalić, którą kartą dokonałeś płatności. Kolejnym aspektem, o którym musisz pamiętać jest ułożenie paragonów w konkretne stosy. Niech jeden stos odpowiada każdemu osobnemu rachunkowi i oczywiście niech będzie osobny na gotówkę.

Dzięki takiemu ułożeniu paragonów będziesz w stanie w programie wszystko dobrze spisać i posegregować swoje wydatki. Gdy opiszesz jedno konto, przejdziesz do następnego, aż spiszesz wszystkie rachunki.

Pierwszy raz może wydać się bardzo trudno, ale nie martw się istnieje duża szansa, że z czasem sobie ze wszystkim poradzisz. Po pewnym czasie wejdzie Ci to w nawyk i stanie się dla Ciebie czymś zupełnie normalnym, dlatego nie przejmuj się tym. Tak samo jeżeli gdzieś zapodziejesz jeden paragon to nie powinieneś panikować. Pamiętaj, że takie rzeczy mogą się zdarzyć. Staraj się by to się nie działo, ale gdy już tak będzie to nie ma sensu do paniki.

Użyj programu do budżetu domowego

Posługiwanie się programem do tworzenia budżetu domowego jest naprawdę o wiele lepszym rozwiązaniem niż spisywanie wszystkich swoich wydatków samemu. Jest mnóstwo powodów, dzięki którym takie spisywanie okaże się o wiele bardziej komfortowe i efektywne i pozwoli Ci to zaoszczędzić czas:

  • Stałe kontrolowanie swojego salda, bez konieczności wchodzenia na konto
  • Symulowanie przepływu finansów
  • Prostota we wprowadzaniu i kategoryzowaniu swoich wydatków
  • Bezproblemowe tworzenie budżetu
  • Rozpisana lista płatności
  • Precyzyjnie rozpisane raporty

Dzięki raportom tak naprawdę uzyskuje się najwięcej profitów. Zwłaszcza, że taki program pozwala na proste tworzenie nowych raportów. Dzięki nim można stwierdzić ile tak naprawdę się wydaje pieniędzy. Patrząc na swoje raporty wstecz możecie stwierdzić co pochłonęło Wasze wydatki, albo możecie przeanalizować ile wydajecie np. rocznie na jedzenie, wodę, czy też inne rzeczy. Dają one Wam suche liczby, z którymi musicie się uporać.

Top content