Czy warto inwestować w siebie?

Inwestowanie wielu osobom kojarzy się w głównej mierze z lokowaniem swoich pieniędzy na rachunkach oszczędnościowych, lokatach czy w przeróżnego rodzaju inwestycjach, jednak jak to tak naprawdę wygląda? Czy inwestować można tylko w taki sposób? Istnieje takie pojęcie jak inwestowanie w siebie. Inwestycja w siebie w głównej mierze polega na poprawianiu swoich umiejętności oraz samopoczucia, jednak czy pojęcie „inwestowanie” nie jest używane tutaj nad wyraz? Przecież tak naprawdę pieniądze, które się tutaj zainwestuje nie wracają w większej ilości. Prawda jest taka, ze w zasadzie w ogóle później się ich nie zobaczy. Myśląc w taki sposób można by było mieć wrażenie, że tak naprawdę inwestycja w siebie to marnowanie pieniędzy, jednak czy taka właśnie jest prawda? Szczerze powiedziawszy ten temat jest bardziej złożony niż ludziom się wydaje i nie jest to tak jednoznaczne.

Co daje inwestowanie w siebie?

Inwestowanie w siebie to przede wszystkim poprawianie swojego samopoczucia i swoich umiejętności. Dokładniej chodzi tutaj o to, że osoba, która inwestuje w siebie dzięki temu, że poświęca pieniądze jest w stanie otworzyć przed sobą metaforyczne drzwi możliwości. Przykładowo jeżeli ktoś zapisze się na kurs z języka chińskiego i nauczy się tego języka to zyska bardzo dużo możliwości, ponieważ będzie mógł nawiązać przeróżnego rodzaju kontakty z osobami z Chin. Inwestowanie w siebie poprawia również samopoczucie, ponieważ daje człowiekowi wrażenie, że jednak się rozwija i nie stoi w miejscu, a co za tym idzie tego typu osoba czuje się zdecydowanie lepiej z tym co robi i nabiera o wiele więcej motywacji do działania. Osoby, które popierają takie podejście inwestowania twierdzą jednogłośnie, że powoduje to również wzrost ich efektywności w życiu zawodowym. Człowiek z lepszym humorem, posiada więcej motywacji do działania.

Popraw swoje samopoczucie
Zainwestuje w siebie i popraw swoje samopoczucie

W jaki sposób można inwestować w siebie?

Inwestowanie w siebie może mieć wiele różnych form, jednak najpopularniejszym jest na pewno uprawianie sportów. Mimo tego, że wiele osób, które decyduje się na uprawianie sportu w postaci chociażby biegania, czy korzystania z siłowni nie ma zamiaru w większości sytuacji zostać zawodowymi sportowcami to jednak pomaga im to w ich życiu osobistym, ponieważ wpływa pozytywnie na ich nastrój. Aktywność fizyczna to bardzo dobra decyzja, dla osób, które czują, że tracą siły. Jeżeli nie masz motywacji do działania, nie chce Ci się nic robić, albo wszystko zaczyna Cię powoli męczyć to najlepszą decyzją w takim momencie jest aktywność fizyczna. Jeżeli zaczniesz uprawiać sport zobaczysz, że zyskasz o wiele więcej motywacji. Ponadto uprawianie jakiegokolwiek sportu pozwoli Ci poprawić swoją kondycję i wpłynie pozytywnie na Twoje zdrowie. Bardzo dużo osób w dzisiejszych czasach, które pracują całymi dniami mają problem ze swoim nastrojem. Wielu pracoholików i osób, które są nastawione tylko i wyłącznie na generowanie jak największej sumy pieniędzy zapominają często o wszystkim co ich otacza i skupiają się tylko i wyłącznie na materialnym zysku. Prowadzi to bardzo często do depresji oraz wielu chorób natury psychicznej, a w ostatecznym rozrachunku nie skutkuje niczym pozytywnym dla zdrowia, samopoczucia czy też finansów.

Jeżeli jednak nie jesteście zainteresowani uprawianiem sportu, albo już to robicie to inwestowanie w siebie może również polegać na tym, żeby spędzać miło czas. Wybierając się na przeróżne wycieczki, albo odwiedzając miejsca, które zawsze chciało się odwiedzić, czy też decydując się na zapisanie się do jakiegoś klubu np. strzeleckiego możesz poprawić swój nastrój i pośrednio umiejętności, jednak one nie są tak istotne. Najważniejsze jest tutaj to, że będziesz sprawiał sobie przyjemność i będziesz miał pozytywne podejście do życia, a to ostatecznie będzie skutkować tym, że stojąc przed nowymi wyzwaniami nie będziesz się obawiał, że coś się nie uda.

Czy są jakieś negatywy inwestowania w siebie?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że inwestowanie w siebie nie równa się z rozrzucaniem pieniędzy na lewo i prawo. Jeżeli postawicie w głównej mierze na to, żeby swoje pieniądze wydawać na swoje przyjemności to doprowadzicie do tego, że z tego nic nie będzie. Inwestycja w siebie ma powodować odzew Waszego organizmu w postaci uczucia szczęścia i pewnego rodzaju spełnienia. Jeżeli wyjedziecie np. w góry, a jedyne co będziecie robić to leżeć w łóżku to w zasadzie nie będzie żadnej różnicy między tym, a siedzeniem samemu w domu. Inwestycja w siebie musi być przeprowadzona z głową. Nie możecie podejmować pochopnych decyzji, pamiętajcie, że decydując się na tego typu inwestycje musicie widzieć cienką granicę, która jest pomiędzy inwestowaniem w siebie, a konsumpcjonizmem.

Ja sam popieram inwestycje w siebie bo uprawiam sport, chodzę na siłownie i dbam o swoje zdrowie i traktuje to jako hobby. Wiem, że bardzo dużo osób podchodzi do tego bardzo entuzjastycznie, jednak ja sam jestem zdania, że nie zawsze jest potrzeba nadmiernej inwestycji. Bardzo często zdarzają się takie sytuacje, że w pewnym momencie po prostu człowiek traci ochotę na jakąkolwiek inwestycje w siebie. Wynika to przede wszystkim z tego, że zaczyna popadać w rutynę. Ja od siebie polecam wprowadzać sporą dywersyfikację w tym. Polecam przede wszystkim stworzenie sobie listy rzeczy, które chciałoby się zrobić i realizowanie ich.

Czy można zarobić na inwestowaniu w siebie?

Chociaż inwestowanie w siebie zazwyczaj nie przynosi bezpośrednio dochodów, a najczęściej dzieje się to w sposób pośredni to jednak warto sobie o tym wspomnieć. Jeżeli jesteście facetami, którzy mają słabą kondycję to przez poprawienie swojej muskulatury nabędziecie lepszą postawę oraz bardzo możliwe, że wzrośnie Wasza pewność siebie. Pewność siebie spowoduje większą motywację do działania i brak strachu przed ewentualnymi skutkami. Jeżeli zaś chodzi o bardziej bezpośrednie skutki inwestowania w swoje umiejętności to idealnym tutaj przykładem może być właśnie nauka konkretnego języka obcego, albo zaznajomienie się z obsługą jakiegoś programu. Poszerzy to Wasze możliwości na rynku pracy i staniecie się pracownikiem, który jest rozchwytywany przez pracodawców i sam nie ma problemu ze znalezieniem posady.

Top content