Jesteś właścicielem strony internetowej i zastanawiasz się nad tym od czego zacząć prace, które miałyby pozwolić na poprawienie jej widoczności w wyszukiwarce internetowej? Chcesz wiedzieć jak sprawdzić czy Twoja strona internetowa jest dobrze zoptymalizowana? A może po prostu chciałbyś sprawdzić swoją stronę pod kątem SEO, aby móc ocenić, czy firma, która pozycjonuje Twoją stronę nad tym pracowała? Świetnie się składa! Dziś zamierzamy przedstawić Ci kilka podstawowych rzeczy, które sprawdzić możesz samodzielnie przeprowadzając w ten sposób darmowy mini audyt SEO. Pamiętaj przy tym, że te podstawowe wiadomości nigdy nie zastąpią porządnego audytu, który przeprowadzić mogą dla Ciebie osoby, które zajmują się tym na co dzień.
Czym tak w ogóle jest audyt SEO?
Zakładając, że na naszą stronę trafić mogła chociażby garstka osób, które nie do końca wiedzą czym jest audyt SEO chcemy przedstawić tu kilka podstawowych informacji, które mogą okazać się dla nich przydatne. Skoro mowa o audycie SEO, to musimy niewątpliwie powiedzieć czym on tak właściwie jest. W wielkim skrócie musisz wiedzieć, że audyt SEO to swoiste badanie strony internetowej pod kątem jej optymalizacji, która ułatwić ma jej pozycjonowanie. W czasie audytu SEO wykonywany jest szereg czynności, które mają określić, które z elementów strony zgodne są z wymaganiami wyszukiwarek internetowych, a którym do doskonałości wiele brakuje. Audyt SEO kończy się przygotowaniem raportu z wnioskami z przeprowadzonej analizy, a także ze wskazówkami, których realizacja miałaby poprawić jakość witryny internetowej. Audyt SEO dotyczyć może zarówno analizy samej strony internetowej, jak i profilu linków do niej prowadzących, czyli analizy działań, które wykonano dotychczas w celu promocji strony w wyszukiwarce.
Jak wykonać darmowy audyt SEO?
Jeśli chcesz podjąć się zadania, jakim jest przeprowadzenie darmowego audytu SEO, to musisz wiedzieć, że do czynności tej potrzebnych będzie Ci kilka narzędzi. Najważniejsze to: głowa, sprawny i świeży umysł, umiejętność analizy danych, wyciągania wniosków no i oczy, żeby widzieć to co wyświetla się na monitorze, potrzebna będzie też cierpliwość i chwila czasu. Tak naprawdę, to tylko to, w połączeniu z wiedzą o SEO, byłoby wystarczające. Na świecie mamy jednak wielu informatyków, którzy stworzyli dodatkowe narzędzia, które mogą proces ten usprawnić. Mowa tu przede wszystkich o narzędziach takich jak: wyszukiwarka Google, Google Analytics, Google Webmaster Tools, Xenu, SeoPtimer.com czy MajesticSEO.
Analiza pewnych elementów kodu strony
Rozpoczynając swój samodzielny audyt strony internetowej najpierw powinieneś sprawdzić czy jest ona widoczna w wyszukiwarce Google. Możesz zrobić to wpisująć w Google komendę site:nazwastrony.pl. Jeśli strona jest widoczna, to dobrze. Jeśli natomiast nie, to musisz sprawdzić jaki jest tego powód. Może tu być potrzebne przejrzenie pliku robots.txt, znaczników robots w nagłówku <head></head> stron internetowej lub też wiadomości w Google Webmaster Tools, aby sprawdzić czy strona internetowa nie jest przypadkiem zbanowana. W tym samym miejscu zwrócić musisz uwagę na znaczniki meta takie jak Title i Description.
Analiza treści na stronie internetowej
Mając już informacje na temat tego czy strona jest w ogóle widoczna w sieci możesz przejść do działań mających określić jej jakość. Zacznijmy od sprawdzenia treści na stronie internetowej. Analizując ją musisz zwrócić uwagę czy treść jest unikalna, czy jest widoczna w wyszukiwarce, czy jest jej wystarczająco dużo i czy jest odpowiednio sformatowana (mowa tu o wykorzystaniu nagłówków Hx, strongów itd.). Analizując strukturę strony internetowej warto zwrócić uwagę na to, aby nagłówek h1 wykorzystany był tylko raz. W nagłówkach w miarę rozsądku zamieszczone powinny być słowa kluczowe, na które pozycjonowany ma być sklep czy strona. Zwróć więc na to uwagę.
Jeśli chodzi o treść, to trzeba też zwrócić uwagę na grafiki wykorzystane na stronie. Warto zerknąć czy w ich przypadku dodane zostały atrybuty alt i title, i czy zawarto w nich również w rozsądny sposób słowa kluczowe. Generalnie należy odnotować czy na stronie jest sam tekst, czy też są też jakieś materiały multimedialne, czy to filmy czy też zdjęcia. Ich obecność z pewnością nie szkodzi.
Dodatkowe kwestie przy audycie SEO
Kwestie opisane powyżej powinny Ci wystarczyć to wstępnego audytu, który szybko wyjaśni Ci jak ma się Twoja strona i czy ktoś wcześniej zadbał o jakość jej wykonania. Istnieje jednak jeszcze szereg innych kwestii, które przy „grubszym” audycie powinno się wykonać. Mowa tu między innymi o wspomnianej analizie linków prowadzących do strony, sprawdzeniu kodu strony w walidatorze W3C, sprawdzeniu tego, czy strona ma swoje profile w Social Media, sprawdzeniu tego czy w ramach strony zdefiniowana jest strona z błędem 404, czy nie wychodzą z niej linki do nieistniejących stron internetowych lub też czy po prostu nie wychodzi z niej za dużo linków, czy strona się szybko i sprawnie ładuje, czy nie „waży” zbyt dużo i czy funkcjonują w niej przyjazne linki.
Powinno się również sprawdzić czy w obrębie strony funkcjonują prawidłowe przekierowania, czy strona widoczna jest tylko pod adresem z www lub bez www, czy też w obu wersjach, a także czy zbudowano mapę strony internetowej i czy strona prawidłowo wyświetla się w różnych przeglądarkach i na urządzeniach mobilnych.
Podsumowanie informacji o darmowych audycie SEO
Kwestii jest generalnie sporo i potrzeba tu trochę czasu, aby wszystko zrobić na spokojnie i dokładne, aby z audytu rzeczywiście coś mądrego wywnioskować. Na koniec prac musisz dokładnie zerknąć czy aby na pewno o wszystkim pomyślałeś. Jeśli wszystko się zgadza, to zapis swoich badań powinieneś przedstawić w dokumencie, który przy okazji stanowiłby idealną ścieżkę, którą należy podążać w celu optymalizacji strony www. Jeszcze na koniec: oprócz wspomnianego wcześniej narzędzia jak Seoptimer, przydać może Ci się również kilka innych: woorank.com czy konsultant-seo.pl. Są to ciekawe aplikacje webowe, które na szybko przeanalizują Twoją stronę i przedstawią Ci informacje o znajdujących się na nich podstawowych błędach. Dzięki tej wiedzy spokojnie zrozumiesz jak zoptymalizować stronę internetową.
Pamiętaj, jeśli samodzielny, a co za tym idzie darmowy audyt SEO trochę Cię do siebie zniechęca, to zgłoś się do mnie. Z chęcią przeanalizuję Twoją stronę i przygotuję dla Ciebie plan działań, które poprawią jej jakość. Mogę je również zrealizować 🙂