Jak zacząć oszczędzanie pieniędzy i zadbać o budżet domowy?

Przede wszystkim zanim zacznę opisywać dokładnie to jak zacząć oszczędzać pieniądze to trzeba sobie zdać sprawę z tego, że można to robić obojętnie na to jaką ma się sytuację finansową. Świadome kontrolowanie wydatków nie musi wiązać się od razu z zarabianiem nie wiadomo jak wielkich sum pieniędzy. Oczywistym jest to, że jeżeli ktoś zarabia więcej pieniędzy to najczęściej może więcej zaoszczędzić. Czemu napisałem najczęściej? Ponieważ każdy zapewne dobrze sobie zdaje sprawę z tego, że apetyt rośnie w miarę jedzenia i tak jest również i w tym przypadku. Im człowiek ma więcej pieniędzy tym zazwyczaj zwiększają się koszta jego życia. Rzadko kiedy chcemy obniżać standard swojego życia, najczęściej mamy tendencje do zwiększania go. Dlatego też im więcej mamy pieniędzy tym więcej wydajemy. Kupujemy droższe samochody, droższe jedzenie, droższe ubrania, droższe kosmetyki oraz wszystko ogólnie kupujemy drożej, więcej i lepiej.

Jak zwiększyć swoje dochody?

Osoby, które borykają się z problemami finansowymi najbardziej chcą właśnie poradzić sobie z tą kwestią, jednak nawet jeżeli nie ma się długów to bardzo często chce się zwiększać swoją ilość pieniędzy, ponieważ wtedy o wiele łatwiej jest zrealizować pewne cele:

  • Zabezpieczenie przyszłości swojej rodzinie i sobie
  • Uzbieranie pieniędzy na wakacje
  • Sfinansowanie zakupu mieszkania
  • Osiągniecie zarobków, które nie wymagają ograniczania się

Większość osób jednak wydaje całą swoją pensję, którą zarobi. Nawet jeśli znajdzie się wyjątek od tej reguły, który oszczędza pieniądze to jednak w głównej mierze te oszczędności są marnowane na mniej stałe wydatki, czyli święta, wakacje, przegląd i ubezpieczenie samochodu, podwyższone koszty wody i ogrzewania. Takie kwestie dotyczą w zasadzie każdego. Obojętnie czy zarabia się 20 tysięcy złotych, czy 2 tysiące złotych. W obu przypadkach zawsze do tego pierwszego brakuje.

W oszczędzaniu wyższe przychody są bardzo istotne, jednak nie rozwiążą one problematycznych kwestii same w sobie, czyli co zrobić, aby zwiększyć sumę pieniędzy, którą się posiada mimo wszystko, czyli jak powiększać swój majątek. Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę z tego, że potrzeba ograniczyć wydatki i trzeba sobie jasno powiedzieć, że każdy może tutaj sobie naprawdę świetnie poradzić. Jeżeli już czytasz mojego bloga jakiś czas to zapewne wiesz, że można tutaj znaleźć sporo porad na ten temat. Zresztą bardzo mnie śmieszy pewien fakt, że w sytuacji, gdy bierze się kredyt, albo kupuje się coś na raty to zawsze jest się w stanie znaleźć te 300/400 złotych, aby dany zakup sfinansować, ale jak okres kredytowania się kończy to nagle już nie ma się pieniędzy, aby zaoszczędzić pieniądze. Wystarczy sobie przeliczyć, że 400*12 to 4800 złotych. Tyle jesteśmy w stanie wydawać na spłatę wielkiego telewizora, ale odłożyć już nie potrafimy.

Czy oszczędzanie jest trudne?

Jest to kwestia dosyć skomplikowana, ponieważ samo w sobie oszczędzanie nie jest trudne. O wiele trudniejsze jest przełamanie się, a wręcz zmuszenie się do tego, żeby zacząć oszczędzać. Większość z nas nie lubi kontrolować swoich wydatków i zdecydowanie woli wydawać pieniądze lekką ręką. Ponadto oszczędzanie wymaga również koncentracji i stałego kontrolowania wydatków. Jeżeli tego nie robicie to znaczy, że trudno będzie Wam oszczędzać pieniądze. Bardzo często może to również wymagać od Was zmiany nawyków. Chociażby to, żeby zawsze zgaszać po sobie światło, albo kontrolować zużycie wody, czy też wybierać prysznic zamiast kąpieli w wannie.

Trzeba jednak zdać sobie sprawę z tego, że oszczędności są naprawdę bardzo ważną kwestią, ponieważ pozwalają człowiekowi osiągnąć stabilność finansową i dają mu poczucie spokoju. Oszczędności również mogą stworzyć swoistą „finansową poduszkę”, która w przypadku pogorszenia się sytuacji finansowej może Wam naprawdę pomóc. Pracę można stracić z dnia na dzień, dlatego lepiej być przygotowanym na takową możliwość.

Od czego zacząć oszczędzanie?

Na samym początku warto sobie wszystko dokładnie przeanalizować. Posprawdzajcie dokładnie ile wydajecie i ile zarabiacie. Bardzo trudno jest zacząć oszczędzać pieniądze jeżeli nie wie się na co się je wydaje. W momencie gdy macie listę oraz sumę wydatków to jesteście w stanie ocenić, które z nich będą wręcz niezbędne, a które będą wymagać od Was cięć. Z doświadczenia wiem, że zdecydowana większa część kosztów wymaga cięcia i to nawet o 50%. Trudną kwestią może być zmuszenie siebie do tego, aby być systematyczny, dlatego też warto spróbować na samym początku wykonać kilka prostych kroków, które przybliżą Was do tego, aby systematycznie oszczędzać pieniądze:

  • Spisz stan liczników dla wody ciepłej oraz wody zimnej, prądu, gazu i ogrzewania. Zapisz sobie ponadto datę, w której dokonałeś spisania liczników. Możesz porobić zdjęcia aparatem w telefonie, a później przepisać to do pliku tekstowego, albo arkuszowego na komputerze.
  • Dokonuj spisywania liczników w sposób regularny i zawsze tego samego dnia.
  • Zacznij zbierać rachunki obojętnie czy płacisz kartą, czy gotówką. W momencie gdy nie masz paragonu zapisz sobie ile dokładnie wydałeś pieniędzy. Dzięki temu będziesz w stanie przeanalizować wszystkie swoje wydatki i dokładnie określić co było potrzebne, a co nie było potrzebne.

Dlaczego warto kontrolować wydatki?

Najważniejszą kwestią kontrolowania wydatków jest fakt, że dzięki nim będziesz w stanie zrozumieć gdzie tak naprawdę uciekają wszystkie Twoje pieniądze. Będziesz świadom swoich wydatków. Większość z nas nie jest w stanie pojąć czemu mają tak mało pieniędzy jak przecież nic nie kupili, ale zapominają oni wtedy o tych małych wydatkach, jak to pozostawiali w sklepie kilka razy po 20/30 złotych, a później poszli jakby nigdy nic i zapomnieli o tym. Tego typu zakupy są najgorsze, ponieważ kupuje się całkowicie niepotrzebne rzeczy. Oczywiście nie istnieje możliwość zredukowania wszystkich wydatków do zera, ale uwierz mi, że można je w bardzo duży sposób ograniczyć.

Top content