Korzystanie z kantorów internetowych jako źródło oszczędnościowe

Zawsze gdy jeździłem za granicę, to powiem Wam szczerze, że bolało mnie przewalutowywanie pieniędzy. Zwłaszcza gdy wracałem i nie wydałem wszystkich pieniędzy. W takich sytuacjach człowiek widzi jak tak naprawdę ludzie starają się zedrzeć z niego pieniądze. Powiem Wam, że strasznie długo męczyłem się z tym, aby znaleźć jak najlepszy kantor w swoim mieście. Nie wiem sam ile takich odwiedziłem, ale pewnie mógłbym to liczyć w dziesiątkach. Już nawet nie wspominam o tych kantorach przy autostradach, albo przy dworcach. Do takich nawet nie wchodziłem, ponieważ jak migała kwota kursu to już, aż się we mnie gotowało. Naprawdę rozumiem, że na rynku panuje konkurencja, ale niektórzy to jak dla mnie są bezczelni. Chociaż wiem, że taki system umożliwia takie zachowanie. Niestety trudno jest prowadzić biznes stacjonarny skierowany do małych klientów, którzy nie mają dużych zarobków, ale niestety trzeba z tym jakoś żyć i pogodzić się z faktem, że niestety, ale ja kan razie konkurencja na ulicy nie rośnie jak grzyby po deszczu. Na szczęście jednak sytuacja ma się całkowicie inaczej w internecie.

Internetowe kantory walut są w stanie pomóc naprawdę wielu osobom w tym, aby zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Kiedy zapoznałem się z tego typu serwisami to powiem Wam szczerze, że z niczego innego już nie korzystam. Postaram się Wam przybliżyć w tym artykule ten temat i zobaczycie naprawdę dlaczego uważam, że internetowe kantory walut to świetne rozwiązanie dla każdej osoby, która ma ochotę zamienić swoją walutę. Za nim jednak to zrobię trzeba sobie wyjaśnić na czym tak naprawdę zarabiają wszelkiego rodzaju kantory.

Co to jest spread?

Za nim zdecydujesz się na wymienianie waluty w danej instytucji finansowej, albo w kantorze stacjonarnym to powinieneś sprawdzić przede wszystkim czy będzie Ci się to opłacać, a najlepiej jest to zrobić poprzez analizę spreadu. Czym jest spread? Spread to nic innego jak różnica, którą można znaleźć pomiędzy ceną, którą się dostanie za sprzedaż waluty, a ceną, którą trzeba zapłacić gdy takową walutę się kupuje. Im spread jest niższy tym wiadome będzie od razu, że zakup w danym miejscu będzie dla Was po prostu zdecydowanie bardziej opłacalny. Jeżeli chodzi o instytucje finansowe takie jak banki to w większości sytuacji można tam znaleźć spread, który stosunkowo wysoki i wynosi on około 12 groszy więcej, niż w kantorach internetowych. Możecie sobie pewnie pomyśleć, że przecież 12 groszy to w sumie nic takiego, ale chyba cena paliwa z 5,00 na 4,88 robi na Was wrażenie? To jest to samo, albo w przypadku waluty to oszczędności są o wiele bardziej widoczne. Największe różnice cenowe zresztą można zobaczyć w zasadzie, gdy korzysta się z waluty Euro. Wydaje mi się, że w takiej sytuacji lepiej skorzystać z czegoś co jest tańsze, niż z czegoś co jest droższe, chyba lepiej mieć więcej pieniędzy, niż mniej. 🙂

W jaki sposób najlepiej zaoszczędzić na wymianie walut?

Żeby było łatwiej zobrazować całą sytuację postanowiłem, że posłużę się tutaj przykładem kredytu hipotecznego. Osoby, które już są posiadaczami kredytu hipoteczne zapewne zdają sobie sprawę, że mogą go spłacać na dwa różne sposoby, czyli w danej walucie, w której wzięło się kredyt, albo w złotówkach. Trzeba zdać sobie sprawę, że żaden z wariant nie jest idealny, ale dla pewnej grupy będzie jeden lepszy, a dla drugiej drugi, dlatego warto się przyjrzeć im z bliska:

  • Kredyt walutowy w PLN – Wygoda będzie tutaj czymś podstawowym co będzie przemawiało za tego typu decyzją. Nic nie będzie tutaj w zasadzie robić, ponieważ to bank będzie pobierał z Waszego rachunku raz w przeciągu miesiąca ratę kredytu walutowego, w której to wartość w złotówkach zostanie wyliczony na podstawie kursu, który znajduje się w bankach oraz można się nim posłużyć do sprzedaży waluty. W takiej o to sytuacji bank będzie korzystał z kursu, który jest aktualny na dany dzień. Wy nie macie na to większego wpływu, jedyne co możecie zrobić to zrezygnować z usług danego banku. Najczęściej każdy bank chce zarobić na czymś takim, dlatego też wylicza to w taki sposób, aby było mu wygodnie
  • Kredyt walutowy w obcej walucie – Zacznijmy w tym przypadku od minusów, czyli od tego, że każda osoba, która będzie chciała założyć sobie konto walutowe będzie musiała zdawać sobie sprawę z tego, że w niektórych wypadkach będzie ono wymagało od Was tego, żeby uiścić za nie dodatkową sumę pieniędzy. Dlatego zdajcie sobie przede wszystkim sprawę czy aby na pewno Wasze konto walutowe jest w pełni bezpłatne, ponieważ jeżeli tak nie jest to naprawdę może okazać się to dla Was bardzo problematyczne. Najbardziej istotną zaletą jest tutaj fakt, że bezproblemowo można samodzielnie dokonywać zakupu walut gdzie tylko się zechce. W wielu przypadkach okazuje się, że można walutę kupić o wiele taniej, niżeli oferuje to bank.

Czemu warto korzystać z kantorów internetowych?

Osobiście wziąłem pod lupę naprawdę kilka bardziej, albo mniej znanych kantorów internetowych:

    • walutomat.pl – Bardzo ciekawy serwis internetowy, który naprawdę może się przydać wielu osobom. W internecie można znaleźć mnóstw opisów tego serwisu, ale w skrócie napiszę tyle, że samo korzystanie z niego jest świetnym rozwiązaniem, ponieważ polega na społecznościowej wymianie walut. Sam serwis bierze od tego jakiś ułamek procentowy, ale to jest nic w porównaniu ze spreadem oferowanym przez banki, czy kantory stacjonarne.
    • topfx.pl – jest całkiem funkcjonalny i posiada niezły spread. Nie trzeba obawiać się przy tym o jakieś ukryte opłaty. Jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią zbytnio czekać. Jeżeli chcecie szybko dokonać przelew do innego banku i to za darmo to możecie z tego skorzystać. Oczywiście w większości przypadków nie ma potrzeby, aby dokonać zakupu obcej waluty na teraz, ale mimo wszystko jakby się takowa sytuacja zdarzyła to warto móc z tego skorzystać.

Porównanie najlepszych kantorów internetowych.

Top content