Czym różni się pompa ciepła od kotła gazowego i elektrycznego?
Pompa ciepła do domu różni się od kotłów elektrycznych i gazowych przede wszystkim zasadą działania. W przeciwieństwie do tych urządzeń pompa pobiera energię cieplną z darmowego źródła – powietrza. Z 1 kW mocy otrzymujesz 4 kW energii! Jest 2 razy wydajniejsza niż kocioł gazowy i 4 razy wydajniejsza niż kocioł elektryczny.
Jak działa pompa ciepła do domu?
Za pomocą wentylatora powietrze dostaje się do parownika, gdzie oddaje swoją energię cieplną czynnikowi chłodniczemu. Po podgrzaniu czynnik chłodniczy zamienia się w parę i przemieszcza się do sprężarki. Tam czynnik chłodniczy stygnie i zamienia się z powrotem w ciecz, a jego ciepło oddawane jest do wody w instalacji grzewczej – jeśli pompa działa na zasadzie ogrzewania wody, lub powietrza w pomieszczeniu – jeśli pompa działa na zasadzie nagrzewania powietrza.
Jak wybrać pompę ciepła do domu?
Aby wybrać odpowiednią pompę ciepła, należy wziąć pod uwagę powierzchnię i stopień ocieplenia pomieszczenia. Im wyższe te wskaźniki, tym większą moc grzewczą powinna posiadać zamontowana pompa.
Konstrukcja urządzeń istnieje w dwóch wersjach:
- monoblok;
- system split.
Monoblok jest łatwy w montażu, ale system split jest bardziej niezawodny. System split składa się z dwóch jednostek. Jednostka z wymiennikiem ciepła montowana jest wewnątrz ogrzewanego pomieszczenia, dzięki czemu nie ma ryzyka zamarznięcia parownika.
Wybierz sprzęt zaufanego producenta, takiego jak Aquaviva. Zalety pomp ciepła tej marki są następujące:
- Konstrukcja, która składa się z dwóch jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej.
- Możliwość zdalnego sterowania przez Wi-Fi. Możesz włączyć urządzenie w dowolnym momencie, aby na przykład wstępnie ogrzać dom przed przyjazdem.
- Pompy ciepła marki Aquaviva mogą jednocześnie podgrzewać wodę do +55°C i schładzać powietrze w pomieszczeniu. Dzięki temu pompy mogą służyć w okresie letnim jako klimatyzator.
- Dzięki dużej mocy pompy Aquaviva pracują skutecznie nawet przy silnych mrozach w temperaturze do -25°C.
- Pompy ciepła wyposażone są w system inwerterowy, dzięki czemu są znacznie bardziej ekonomiczne niż urządzenia bez inwertera.
Dzięki technologii inwerterowej urządzenie samodzielnie reguluje moc pracy w zakresie od 40 do 100%, dzięki czemu nie występują skoki temperatury, jak w pompach ciepła bez inwertera. Pozwala to jeszcze bardziej ekonomicznie ogrzać dom, a także wydłuża żywotność sprzętu.
Zamontuj pompę ciepła w swoim domu, a uzyskasz najbardziej ekonomiczny system ogrzewania domu!