Porównanie autoresponderów Allegro – który wybrać?

Autoresponder to narzędzie, które ma wśród sprzedawców e-commerce zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Faktem jest jednak, że bez autorespondera trudno uzyskać i utrzymać status Super Sprzedawcy, w którym brany jest pod uwagę czas odpowiedzi na wiadomości. To w zasadzie niemożliwe, o ile w Twoim e-sklepie nie ma całodobowych dyżurów. Jeśli więc już zdecydujesz się na to rozwiązanie, co najlepiej wybrać? Przedstawiam mój subiektywny ranking autoresponderów Allegro.

Co decyduje o tym, który autoresponder do Allegro jest najlepszy?

Dobry autoresponder powinien mieć kilka cech, które sprawią, że używanie go faktycznie przyniesie korzyści, a nie dodatkowe problemy. Warto zwrócić uwagę na możliwości modyfikacji automatycznych odpowiedzi. Generyczne wiadomości mogą być dla kupujących irytujące, dlatego możliwość różnicowania treści czy ustawienia opóźnienia to ważne funkcje, dzięki którym autoresponder może być pomocny także dla klienta.

Do swojego porównania wybrałem cztery obecnie najpopularniejsze w Polsce autorespondery.

AleAsystent

AleAsystent to znane narzędzie pomagające w zarządzaniu sprzedażą na Allegro. Wśród jego funkcji można znaleźć autoresponder na pytania kupujących i wiadomości w dyskusjach. Automatyczna odpowiedź jest udzielana w czasie do 15 minut od otrzymania nowej wiadomości od klienta, co uważam za czas dobry, ale nie najlepszy – szczerze mówiąc, z perspektywy klienta, automat piszący “Dziękujemy za odpowiedź, odpiszemy najszybciej, jak to będzie możliwe” uznałbym za powolny. Brak też możliwości modyfikacji treści w zależności od potrzeb – z tego powodu niestety nie plasuje się wysoko w moim rankingu autoresponderów Allegro. Automatyczna odpowiedź na pytanie może mieć 2000 znaków, a w Dyskusji 512 znaków. Dostępne są też opcje formatowania tekstu. 

Jeśli chodzi o koszt, autoresponder AleAsystent jest dostępny w kontach typu Super. Opłata to 19,99 zł miesięcznie, przy czym w tej cenie możemy zintegrować tylko jedno konto Allegro.

Sellasist

Kolejne narzędzie do zarządzania sprzedażą, tym razem twórców oprogramowania sklepu internetowego Sellingo. Podobnie jak w przypadku AleAsystenta, Sellassist jest bardzo prosty. Na uwagę zasługuje możliwość zmiany treści w zalezności od tego, czy autoresponder ma być wysyłany w godzinach pracy obsługi klienta czy poza nimi. Wystarczy wpisać inną treść i określić tygodniowy harmonogram. To by było jednak na tyle.

Niezbędnik sprzedawcy

Ten autoresponder jest już zdecydowanie bardziej rozbudowany. Również działa w zapytaniach i Dyskusjach Allegro. Sprawdzanie nowych wiadomości odbywa się co 5 minut, co 15, co 30 lub co 60 minut. Warta uwagi jest jest opcja szablonów. Pozwalają one odpowiadać dynamicznie, a więc właśnie różnicować treść w zależności od loginu Allegro nadawcy, ale też odbiorcy, zawartości zapytania, ustawień oferty, której ono dotyczy albo godzin. Cena jest osobna dla autoresponder dyskusji (99 zł) i autorespondera wiadomości (199 zł). Są to kwoty roczne bez względu na liczbę kont Allegro. Można też skorzystać z 7-dniowych wersji próbnych.

Responso

Ostatnia pozycja w porównaniu autoresponderów Allegro. To również bardzo rozbudowany autoresponder, ze wszystkich czterech chyba najbardziej.  Po pierwsze pozwala dodać wiele różnych wersji automatycznej odpowiedzi – o ile wiem, nie ma limitu. Do wyboru mamy ponad 20 różnych warunków, a więc możemy dostosować autoresponder naprawdę do każdej sytuacji. Pytanie, czy jesteśmy w stanie wykorzystać w pełni ten potencjał – moim zdaniem warto się temu przyjrzeć, bo może się okazać, że wyręczy nas to z części obowiązków. Przykładowo: można ustawić warunek “Nowa wiadomość zawiera”, ale też “Temat zawiera” albo “Nazwa klienta zawiera”. To ostatnie może pozwolić na zrobienie swojej wewnętrznej czarnej listy. Responso daje też możliwość ustawienia autorespondera na konkretny typ ticketu – a więc inny może być na pytanie o produkt, a inny na zwrot. Dodatkową ciekawostką jest fakt, że równocześnie z autoresponderem mogą się zadziać inne akcje automatyczne, np. dodanie tagu do ticketu. I teraz uwaga: możemy z tego narzędzia korzystać za darmo, najpierw w 14-dniowym okresie próbnym, a potem w ramach planu Free. Plan darmowy ma jednak limit 25 wiadomości wysłanych miesięcznie. Plan płatny, który nie ma takich ograniczeń, to 53 zł miesięcznie. W tej cenie dostajemy cały szereg innych funkcji autoresponder nie działa osobno, ale jako część ekosystemu).

BaseLinker

Modułem wiadomości w BaseLinkerze jest de facto Responso. Te narzędzia są ze sobą zintegrowane i działają razem naprawdę dobrze – dotyczy to również autorespondera.

Podsumowanie: który autoresponder do Allegro jest moim zdaniem najlepszy?

Zatem który autoresponder wybrać? Moim zdaniem to zależy od potrzeb, ale za najlepszy z wymienionych uważam autoresponder Responso. Automatyczne odpowiedzi, choć niezbędne na Allegro, potrafią czasem przynieść więcej szkody niż pożytku. Warto więc mieć narzędzie, które można tak dokładnie kontrolować.

Top content