Reklama pizzerii w internecie? Znam kilka sposobów!

Jakiś czas temu przygotowałem tekst, w którym pisałem o tym jak rozreklamować restaurację w internecie. Zwróciłem uwagę na to, że cieszył się on sporym zainteresowaniem wśród restauratorów, którzy to mieli w związku z nim wiele pytań. Postanowiłem kuć żelazo póki gorące przygotowując bardziej precyzyjny poradnik pod kątem pizzerii. Powody są proste:

  • pizzerii jest dużo
  • większość pizzerii sprzedaje przez internet i dowozi jedzenie do domu klienta
  • część z tych pizzerii może zgłosić się do mnie, abym zajął się dla nich marketingiem  internecie

Przejdę więc do rzeczy, aby każdy właściciel pizzerii przekonał się, jakie podstawowe metody reklamy pizzerii powinno zastosować się w przypadku jego lokalu. Zaznaczę raz jeszcze: są to metody podstawowe, od których trzeba zacząć. Nie myśl więc, że wystrzelałem się ze wszystkim swoich pomysłów  w tym jednym prostym tekście ;-).

Uruchom stronę ze sprzedażą pizzy przez internet

Dawno nie widziałem pizzerii, która w swojej ofercie nie miałaby usługi dowozu jedzenia do domu. Serio, dawno. Jeśli masz taką pizzerię, to chciałem Ci pogratulować, bo z pewnością mocno wyróżniasz się na rynku. Jeśli z kolei swoim Klientom oferujesz pizzę z dowozem, to serdecznie zachęcam Cię do tego, abyś zamówił sobie stronę internetową dla restauracji z systemem zamówień online. Serio, to jest podstawa. W chwili obecnej niemal połowa konsumentów decyduje się na zamawianie jedzenia przez internet. Zamawiają je na stronach typu pyszne.pl, pizzaportal.pl, a także na stronach internetowych swoich ulubionych restauracji. Wykorzystaj to i uzbrój się w skuteczną stronę internetową, która sprawi, że reklama Twojej pizzerii będzie łatwiejsza.

Pozycjonuj stronę swojej pizzerii

Jeśli masz już stronę internetową i nadal zastanawiasz się jak rozreklamować pizzerię w internecie, to chciałbym zasugerować Ci, abyś już na początku pomyślał o pozycjonowaniu swojej strony internetowej. Pozycjonowanie w przypadku lokalnej pizzerii jest według mnie kluczem do sukcesu, ponieważ poprawia widoczność pizzerii w wyszukiwarce Google i daje gwarancję stałego dopływu nowych Klientów. O ile oczywiście strona zacznie pojawiać się w pierwszej trójce czy piątce wyników na różnego rodzaju zapytania związane z Twoim miastem. Mowa tu o hasłach takich jak: pizza Twoje miasto, pizzeria Twoje miasto czy jedzenie z dowozem Twoje miasto. Wierz mi, że ludzie masowo wpisują tego typu hasła szukając nowych pizzerii, które chcą polubić. Daj im na to szansę i zacznij pozycjonować stronę swojej pizzerii. Na efekt trochę poczekasz, ale uwierz mi, że będziesz zadowolony :-).

No i nie bój się, nie zostawiam Cię z samym pozycjonowaniem, jest przecież coś jeszcze. Coś, co działa natychmiast.

Nie zapominaj o AdWords

Na efekt pozycjonowania, w zależności od trudności pozycjonowanych fraz, czekać można od kilku dni, aż po kilkanaście miesięcy. Wiadomo, że szybciej rozreklamuje się w ten sposób pizzerię z Pcimia Dolnego. Trudniej będzie na przykład w Warszawie. Aby nie niecierpliwić się sugeruję, abyś na początek postarał się o uruchomienie kampanii AdWords promującej ofertę Twojej pizzerii. Ogromną zaletą AdWordsów jest to, że dają one natychmiastowy efekt. Wystarczy, że ktoś uruchomi Twoją kampanię, wyznaczy budżet, a już po chwili mogą pojawić się pierwsze efekty tej kampanii. Będą nimi wyświetlenia Twojej reklamy, przejścia na stronę www, a także (miejmy nadzieję) pierwsze zamówienia internetowe.

Aktywnie działaj na Facebooku i Instagramie

Jeśli już ktoś dowie się o istnieniu Twojej pizzerii, to dobrze by było, gdybyś w jakiś sposób przypominał mu o sobie. Jednym z lepszych sposobów, aby to zrobić, jest założenie swojego konta na Facebooku i Instagramie. Zamieść informacje o swoich profilach w tych serwisach na stronie internetowej, na ulotkach czy na pudełku na pizzę. Zachęcaj ludzi do tego, aby polubili Twoje profile, a następnie publikuj na nich interesujące informacje, które będą przypominały im o Twojej marce. Możesz przedstawiać im ciekawostki o pizzy, możesz publikować zdjęcia swojego jedzenia, możesz przypominać o promocjach. Mało tego, Facebook czy Instagram mają ogromne możliwości, których granic nie poznał chyba jeszcze żaden marketer. Korzystaj z nich, organizuj konkursy, uruchamiaj chatboty i zapadaj w pamięci osób, które w efekcie Twoich działań myśląc o jedzeniu automatycznie przypominać będą sobie o Twoim lokalu!

Prowadź kampanie mailingowe i SMSowe

To troszkę archaiczne metody docierania do Klientów, ale mimo wszystko przy reklamie pizzerii wciąż są aktualne. Korzystając z odpowiednich narzędzi możesz zbierać zgody marketingowe od swoich Klientów, aby w przyszłości móc kontaktować się z nimi drogą mailową czy smsową. Dzięki temu będziesz mógł łatwo i szybko poinformować ich o nowych promocjach, zaprosić na jakieś ciekawe wydarzenie w lokalu czy po prostu dać jakiś lojalnościowy rabat.

Sądzę, że jeśli rzetelnie realizować będziesz opisane powyżej pomysły na reklamę pizzerii, to uda Ci się osiągnąć sukces. O ile oczywiście Twoja pizza będzie smaczna.

Bo pamiętaj, to ona świadczy o Tobie i o Twojej pizzerii, jeśli wkurzysz Klientów jakimś dziadostwem, to oni nie tylko do Ciebie nie wrócą, ale też zrobią wszystko, aby nikt inny nie miał okazji u Ciebie zamówić.

Top content