Umowa darowizny części samochodu. Czyli jak zmniejszyć OC i AC?

Zależy mi na tym, aby moi czytelnicy mieli świadomość, że jest ze mnie całkiem sprytny gość. Z tego też względu dziś chcę przybliżyć Ci temat związany z kombinacjami pozwalającymi na obniżenie składek ubezpieczeniowych OC i AC. Z problemem tym boryka się wielu młodych ludzi.

Borykałem się i ja, gdy rok temu kupowałem samochód, którego piękno podziwiać możesz na powyższej fotografii. Uważam więc, że temat jest godny omówienia. Zachęcam Cię do zapoznania się z moim artykułem, dzięki któremu darowizna części samochodu nie będzie dla Ciebie problemem. Zaufaj mi, że z opcji tej możesz skorzystać i jako właściciel pierwszego w życiu samochodu i jako rodzic, którego pociecha powoli zaczyna myśleć o prawku.

-WZÓR UMOWY ZNAJDZIESZ NA KOŃCU ARTYKUŁU-
Po co podpisuje się umowę darowizny części samochodu?

Zacznę od tego, aby czytelnikom, którzy nie są wprowadzeni w temat wyjaśnić dlaczego ludzie myślą o spisaniu umowy darowizny części samochodu. Powód jest prosty: w tym wszystkim chodzi o to, aby móc wpisać do dowodu rejestracyjnego drugą osobę. Osoba ta przeważnie jest młoda, ma prawo jazdy od niedawna, rejestruje samochód po raz pierwszy, szuka oszczędności, a nie ma prawa do otrzymania zniżek u ubezpieczyciela. Często więc nawet po samodzielnym zakupie samochodu decyduje się oddać jego część w ramach darowizny komuś bliskiemu po to, aby móc korzystać z jego zniżek. Równie popularny jest podobny zabieg wykonywany przez przyszłościowo myślących rodziców, którzy do dowodu dopisać chcą swoje dziecko, aby jak najszybciej zaczęło pracować ono na zniżki za bezszkodową jazdę. Proste, nie?

Ale to nie jedyny powód. Czasem dochodzi do sytuacji, w których ktoś całkowicie bezinteresowanie chce podarować komuś część praw do samochodu. Zakładam jednak, że to przypadki baaardzo rzadkie 😉

Jaką część samochodu trzeba podarować, aby skorzystać ze zniżek?

Ta kwestia nie ma najmniejszego znaczenia. Wystarczy nawet, jeśli osoba korzystająca ze zniżek jest właścicielem samochodu w 10%. Ludzie często z przezorności decydują się na darowiznę połowy samochodu, ja Ci jednak mówię, że nie ma takiej potrzeby. Sam osobiście podarowałem tacie 10% wartości pojazdu, wpisałem go w dowodzie jako pierwszego właściciela i teraz oboje korzystamy z niższych opłat. No bo mój tata oczywiście też korzysta z pojazdu 😉

Czy przy darowiźnie części pojazdu płaci się podatek?

Straszny ze mnie sknera, nie trudno więc domyślić się, że planując zabieg związany z darowizną części pojazdu bałem się, że będę musiał zapłacić za to jakiś podatek. Szybko jednak zorientowałem się, że można tego w prosty sposób uniknąć. Wystarczy zrobić taką darowiznę na rzecz osoby z Twojej najbliższej rodziny, która kwalifikuje się do pierwszego stopnia pokrewieństwa (czyli rodzice-> dzieci, dzieci -> rodzice, mąż-> żona, żona -> mąż, dziadek -> wnuk itp.). Dodatkowym atutem tego rozwiązania jest to, że jeśli wartość darowizny nie przekracza bodajże 9637zł, to nie musisz nawet zgłaszać jej do Urzędu Skarbowego. A uwierz mi, że przy każdym samochodzie można zrobić taką jego częściową darowiznę, aby wartość ta była niższa. Wystarczy podarować tacie 1% samochodu ;-). Jeśli jednak Twoja darowizna przekroczy tę kwotę, to musisz wypełnić prosty formularz (SD-Z2), zgłosić to w ciągu miesiąca w US i masz święty spokój. Jeśli zapomnisz, to grozi Ci zapłacenie podatku w wysokości od 3 do 7% (w zależności od wartości darowizny).

Jeśli nie masz w rodzinie nikogo, kto ma prawo do zniżek na składki OC i AC, to jesteś trochę w dupie, bo podatek będziesz musiał zapłacić. W zależności od tego kogo wybierzesz, to jego wysokość będzie inna, zależy ona też od wartości darowizny, ale wierzę, że masz na tyle oleju w głowie, że pokombinujesz tak, aby zapłacić tego podatku jak najmniej. Jego wysokość wynieśc może od 7 do nawet 20%.

Kto może zarejestrować samochód mający dwóch właścicieli?

adwokat zabrze

Nietrudno domyślić się, że po częściowej darowiźnie samochodu trzeba udać się do Wydziału Komunikacji w celu dokonania zmian w dowodzie rejestracyjnym samochodu. W końcu trzeba dopisać do niego tę drugą osobę. Zgodnie z prawem przy dokonywaniu takich zmian w urzędzie pojawić powinni się obaj współwłaściciele. Prawo jednak zwykle można obejść i podobnie jest w tym przypadku – wystarczy zaopatrzyć się w specjalne upoważnienie do rejestracji samochodu przez inną osobę. To wystarczy, aby móc wysłać do urzędu tę młodszą osobę. Skoro ma czerpać z tego korzyści, to niech wystoi się w kolejkach. Ja stałem 😉

Aha, co do tego upoważnienia, to jeśli dotyczy ono córki, syna, żony lub męża, to skorzystanie z tej opcji nic Cię nie kosztuje. Jeśli jest inaczej, to za przyjemność tę trzeba dopłacić zdaje się 17zł.

Wzór umowy darowizny części samochodu

W końcu docieramy do tego etapu, w którym na moim blogu parentingowym podzielę się z Tobą wzorem umowy darowizny części samochodu w PDF. Jeśli na moją stronę trafiłeś z wyszukiwarki, to pewnie ten dokument najbardziej Cię interesuje. Zanim Ci go jednak udostępnię mam do Ciebie wielką prośbę. Udostępnij informację o tym wpisie swoim znajomym. Dzięki temu Ty dotrzesz do istotnego dla Ciebie dokumentu, a ja będę miał szansę na zdobycie nowych czytelników dla mojego bloga. To chyba uczciwy układ? Jeśli Ci on nie odpowiada, to nie chcąc zostawić Cię z ręką w nocniku zamieszczam poniżej grafikę, na której zobaczysz jak powinna wyglądać taka umowa, którą pewnie łatwo znajdziesz też na stronach oferujących darmowe porady prawne. Na jej podstawie sprawnie przygotujesz swoją wersję takiego pisma. Kliknij więc w poniższy przycisk, udostępnij mój post i skorzystaj z dokumentu. Nie bój się – nic Cię to nie kosztuje i na nic nie naraża 🙂

POBIERZ WZÓR UMOWY
Umowa darowizny części samochodu

 

Top content