Zadbaj o swój wizerunek w BIK

W ostatnim czasie nieco pisałem na temat tego jak funkcjonuje BIK oraz jakie informacje zbiera. Ten wpis również będzie poruszał ten temat, ale myślę, że będzie on w nieco innym stylu, ponieważ dotyczyć będzie tego w jaki sposób można wpłynąć na to jak będzie się postrzegany przez BIK. Prawda jest taka, że BIK wcale nie jest tak straszną instytucją jak się ją często przedstawia. Wiele osób może kojarzyć BIK w sposób bardzo negatywny, jako instytucje, która zwykłym zjadaczom chleba, którzy chcą skorzystać z kredytu rzuca kłody pod nogi. Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, która daje możliwość każdemu do tego, aby monitorował swoją historię kredytową, a ponadto dzięki niej można uchronić się przed wyłudzeniem kredytu.

Wiele osób zapewne myśli, że w BIKu znajdują się tylko negatywne informacje dotyczące tego jak dany kredytobiorca spłacał swoje zobowiązanie. Nie jest to cała prawda, ponieważ Biuro Informacji Kredytowej zbiera wszystkie dane, również te pozytywny. Jeżeli macie problemy ze spłatą kredytu to zostanie to odnotowane, jeżeli spłacacie kredyt terminowo to również będzie to odnotowanie.

Najczęściej jednak w momencie kiedy ktoś chce wziąć kredyt, modli się w sobie, aby doradca bankowy nie sprawdził danych w BIK. Według mnie to ma swoje plusy, ponieważ pokazuje to, że kredyt nie jest czymś co może wziąć każda osoba. Nawet wysokie zarobki mogą Ci tutaj nie pomóc, ponieważ bank nie będzie sprawdzał czy Twoje dochody będą wystarczające, abyś mógł spłacać w terminie kolejne raty, określając przy tym Waszą zdolność kredytową. To nie jest najważniejszą rzeczą dla banku, bardziej istotna jest tutaj historia kredytowa, ponieważ to tak naprawdę od niej zależy czy decyzja związana z udzieleniem kredytu będzie rozpatrzona pozytywnie, a może jednak negatywnie.

Biuro Informacji Kredytowej jest po to, aby udzielać właśnie takich informacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że dobre informacje, która są tam zawarte mogą naprawdę Wam pomóc.

Dlaczego warto dbać o wizerunek w BIK?

Zapamiętajcie i weźcie sobie do serca to, że pozytywna historia kredytowa może stać się Wasza potężną bronią w kontakcie z bankiem. Jeżeli bank dostrzeże, że jesteście bardzo rzetelnym kredytobiorca to naprawdę postara się o to, abyście dostali jak najlepszej jakości ofertę. Posiadanie pozytywnej historii kredytowej to same plusy. Bank już na wstępie zaproponuje Wam bardziej korzystne warunki finansowe, chociażby poprzez to, że obniży Wam oprocentowanie, albo nie weźmie od Was prowizji. Pozytywna historia kredytowa w Biurze Informacji Kredytowej to dla banku jeden z najbardziej istotnych wyznaczników tego czy wartą się z Wami zadawać czy też nie. Możecie być w zasadzie w stu procentach pewni, że jeżeli macie pozytywną historię kredytową to bank zrobi naprawdę wiele, żeby odpowiednio o Was zadbać.

Jeżeli bank będzie miał do wyboru osobę, która ma pozytywną historię kredytową, ale notorycznie bierze pożyczki, kredyty itd. a osobę, która jest czysta jak łza? To myślicie, że komu da kredyt? Pewnikiem jest to, że otrzyma je osoba, która ma pozytywną historię kredytową, ponieważ ilość pożyczek i kredytów schodzi w takiej sytuacji na dalszy plan. Osoba, która nie miała wcześniej kredytu jest dla banku wielką nie wiadomą, dlatego też nie ma pojęcia jak się będziecie zachowywać, a na słodkie oczka jeszcze kredytu nikt nie dostał. Ponadto istnieje również taka możliwość, że w przeszłości po prostu nie wyraziliście zgody na to, aby Wasze dane były przetwarzane po tym jak zobowiązanie wygasło. Żyjemy w czasach kiedy to warunki kredytów znacznie się zaostrzają, dlatego warto szukać sposobów, dzięki którym poprawi się swoją zdolność kredytową.

Jak zadbać o swój wizerunek w BIK?

Jeżeli nie macie kredytu, więc jesteście dla banku wielką nie wiadomą to może zapewne się Wam wydać dosyć dziwne to jak można zacząć tworzyć swój wizerunek, a prawda jest taka, że w zasadzie nie jest to takie trudne. Najlepszym sposobem jest korzystanie z karty kredytowej. Nie ma sensu brać pożyczek, czy kredytów, których się nie potrzebuje. Jeżeli jednak musicie to starajcie się brać bardzo małe zobowiązania finansowe, tak abyście byli pewni, że będziecie w stanie to spłacić.

  • Dane osobowe

Podstawową rzeczą, o której musicie pamiętać jest to, że podczas brania jakiegokolwiek zobowiązania, jeżeli chcecie uchodzić za rzetelnego kredytobiorcę, to musicie wyrazić zgodę na to, aby informacje dotyczące Waszych zobowiązań pozostały później w systemie. Jeżeli tego nie zrobicie, a kredyt zostanie spłacony przez Was w terminie to informacje dla BIKu będą dostępne tylko wtedy, kiedy zobowiązanie będzie jeszcze trwać. Dlatego jest to podstawowa kwestia, dzięki której będziecie mogli poprawić swój wizerunek.

  • Karta kredytowa

Decydując się na korzystanie z karty kredytowej pamiętaj, aby korzystać z okresu bez odsetkowego, ponieważ w konsekwencji będą Wam naliczane odsetki i to od kolejnego dnia, a co za tym idzie wizyta w bankomacie będzie w BIK widniała jako zaległość. Korzystając z karty kredytowej pamiętaj o tym, aby miała ona okres bez odsetkowy. Jeśli już taką będziesz mieć to pamiętaj, żeby płacić ją jak najczęściej i jak najszybciej spłacać zobowiązanie. Ja sam często używam karty kredytowej do większych zakupów, a później ze swojego konta spłacam zobowiązanie. Nie staram się kupować czegoś czego wiem, że na sto procent szybko nie spłacę.

  • Raty

Kolejnym aspektem, który może Ci pomóc jest wzięcie czegoś na raty. Jeżeli weźmiesz coś na raty i będziesz to regularnie spłacał to bank będzie śledził każda spłaconą ratę, a jeżeli będziesz robić to terminowo to Twoja punktacja w BIK znacznie wzrośnie. Warto jednak pamiętać, że będzie to tylko działać w sytuacji, gdy dany sklep, w którym się zakupi coś na raty, współpracuje z jakimś bankiem.

  • Kredyty

Staraj się opłacać wszystkie kredyty i pożyczki, które wziąłeś w SKOKU, albo w banku w komercyjnym terminowo. Pamiętaj, że zaległość 30 dni nie ma wpływu na Twoją wiarygodność w BIK. Pamiętaj, że dla banku nie jest istotne jak wysoka jest spłacana rata, znacznie ważniejszy jest termin jej spłaty. Nie możesz pozwolić sobie o jakiekolwiek zadłużenie, nawet o takie w małej kwocie, ponieważ źle to będzie rokować na przyszłość.

  • Składanie wniosków

Ostatnio pod jednym ze wpisów „Artur NC” napisał coś bardzo ciekawego, z czym nie można się nie zgodzić:

Jakieś 10 lat starałem się o kolejny kredyt w banku. W jednym kredyt właśnie kończyłem spłacać, podejrzewałem że u nich drugiego nie dostanę więc poszedłem do drugiego ponieważ pomyślałem sobie że jeśli przedstawię im zaświadczenie o dochodach to bez problemu kredyt mi dadzą. Pamiętam że chyba z kilka dni czekałem na decyzję a ta ostatecznie ani tak była odmowna. Potem składałem jeszcze kilka wniosków w innych bankach ale każdy kolejny był odmowny. Po czasie dowiedziałem się że przez te moje wnioski w różnych bankach narobiłem sobie zapytań w BIK przez które banki też nie chcą udzielać kredytów ponieważ może zachodzić próba zaciągnięcia kredytów w kilku bankach jednocześnie. Warto o tym wiedzieć starając się o kredyt w banku by nie składać wniosku w zbyt wielu bankach jednocześnie.

W takim przypadku brany jest pod uwagę okres 12 miesięcy. Dlatego też pamiętaj, aby nie składać zbyt często wniosków o kredyt.

  • Poręczenie

Jeżeli poręczyłeś kredy to traktuj ten kredyt jako swój, zwłaszcza jeżeli dojdzie do sytuacji, że teraz Ty będziesz musiał go spłacać. Informacje o poręczycielach również znajdują się w BIK. Dla banku nie będzie istotne kto wziął ten kredyt, ale kto go spłaca. Jeżeli poręczyłeś za kogoś i teraz Ty musisz to spłacać to bądź terminowy. Bank Ci zaufał, więc bądź odpowiedzialny.

Co zrobić, gdy ma się zły wizerunek w BIK?

Najgorzej mają osoby, które już zdążyły narobić sobie szkód w Biurze Informacji Kredytowej. W takiej sytuacji bardzo trudno będzie Wam poprawić swoją wiarygodność kredytową. Oczywiście możecie czekać, aż te wszystkie informacje same wygasną, jednak jeżeli nie macie czasu to możecie postarać się powoli odbudować swoją dobrą opinię.

Przede wszystkim musicie skupić się na aktualnych zobowiązaniach, jeżeli takowe macie. Zacznijcie je spłacać regularnie i terminowo. Stańcie się dla banku idealnymi kredytobiorcami, aż do końca spłaty zobowiązań.

Jeżeli nadal będziecie mieli problem z tym, żeby mieć dobrą opinię w BIK to postarajcie się korzystać z karty kredytowej. Jeśli będziecie dużo kupować i spłacać to istnieje szansa, że powoli zaczniecie odbudowywać swój wizerunek. Starajcie się skupiać na małych zobowiązaniach finansowych. Małe kredyty i karta kredytowa powinna Wam wystarczyć, żeby odbudować Wasz scoring. Oczywistym jest to, że zajmie Wam to sporo czasu, ale lepiej mieć to kiedyś z głowy. Dlatego jeżeli macie problem ze swoją punktacją w BIK to zacznijcie już teraz to naprawiać.

Top content