10 sposobów na to, aby pracowało Ci się lepiej

Nie wiem jak tam u Was z tym tematem, ale zdaje sobie sprawę, że no nie u każdego jest lekko. Wiele osób ma problem z pracą, a raczej ze zorganizowaniem się. Najchętniej zapewne większość z nas po prostu w niektórych momentach by wszystko rzuciła w kąt i poszła spać, albo gdzieś wyszła. Praca bywa męcząca, ale no trzeba do tego się przystosować. O wiele więcej jednak problemów można spotkać w sytuacjach gdy nasze miejsce pracy jest źle zorganizowane. Co by nie mówić efektywność Waszej pracy w dużym stopniu zależy od tego gdzie pracujecie. Jeżeli pracujecie w złych warunkach, gdzieś gdzie jest duszno, męcząco, panuje zła atmosfera, nie można się skupić, wszyscy gadają, ciągle ktoś Wam przeszkadza to naprawdę trudno jest efektywnie pracować. Nawet szaoliński mnich w takim przypadku miałby problem, aby wykonywać porządnie powierzone mu zadania, dlatego postarajcie się zadbać o to co znajduje się w okół Was, tak aby nic Was nie rozpraszało i żebyście mogli pracować jak najbardziej efektywnie.

Ile można stracić poprzez złą organizację pracy?

Standardowo się przyjęło, że 8 godzin to dzienny czas pracy. Mniej więcej tyle się poświęca pracy, z mniejszymi przerwami. Niestety, ale większość czasu, które tutaj się ma nie jest wykorzystywane na to, aby po prostu pracować. Niestety, ale nadal bardzo dużo osób poświęca czas pracy na zorganizowanie pracy. Mało kto zdaje sobie sprawę, że bałagan, który się ma może spowodować, że nawet traci się kilka godzin w ciągu tygodnia, jednak nie jest to wszystko, ponieważ za każdym razem, gdy oderwiecie się od pracy, po to aby poszukać czegoś to w takiej sytuacji jest o wiele łatwiej się Wam rozkojarzyć, a żeby odzyskać ponownie koncentrację to znowu potrzebujecie naprawdę kilku, bądź kilkunastu minut, aby powrócić do poprzedniego stanu. Najgorzej prezentuje się to w momencie, kiedy w jednym pokoju pracuje więcej niż jedna osoba, wtedy złe zorganizowanie pracy przez jedną osobę jest w stanie odbić się na reszcie załogi, a to sumarycznie pogarsza efektywność jeszcze bardziej. Im mniejsza efektywność pracowników, tym większe straty ma firma. Prawda jest jednak taka, że dostosowanie stanowiska tak naprawdę wcale nie wymaga od przedsiębiorcy tego, aby wygenerował dużej ilości nakłady finansowe, prawdę powiedziawszy pieniądze są tutaj najmniej pochłaniającą kwestią.

O czym pamiętać, podczas organizacji pracy?

Największym problemem dzisiejszych pracowników oraz przedsiębiorców jest fakt, że nie potrafią oni dobrze zorganizować swojej pracy i tylko od nich tak naprawdę zależy to w jaki sposób do tego podejdą i czy będą w stanie pracować w zgodzie z pewnego rodzaju planem, czy jednak wszystko co ich otacza tak naprawdę chaotyczne i nie będzie przynosiło zbytnich efektów. Większość osób zapewne może sobie pomyśleć, że są to nic nie znaczące drobiazgi, które specjalnie nie mają zbyt wielkiego wpływu na efektywność pracy, ale prawda jest zupełnie inna, ponieważ może się nie wydawać, ale naprawdę to ma duży wpływ. Czy wyobrażacie sobie, żebyście mogli efektywnie pracować będąc na imprezie, gdzie ludzie krzyczą, muzyka gra głośno i jeszcze oślepia Was światło? Zapewne nie, a mimo wszystko większość ludzi pracuje w warunkach, że ciągle ktoś gada, śmieje się, chodzi w okół nich, a w okół nich wala się stos papierów. Dlatego też zdecydowałem się wypisać kilka sposobów, które pomagają mi podczas pracy.

Sposoby, dzięki którym będzie Ci się efektywniej pracowało

  • Posprzątaj w okół siebie – Bałagan to jeden z największych problemów, który tak naprawdę dotyka nas wszystkich. Obojętnie czy wykonujecie swoją pracę w biurze, czy też w domu to jeżeli nie zadbacie o odpowiednią czystość to niestety, ale efekty Waszej pracy będą mizerne. Wszystko Was będzie rozpraszać, a powierzone Wam zadania nie będą wykonywane ze zbyt duża pieczołowitością, a można by powiedzieć, że wręcz będą robione nieco na odwal się, ponieważ nie będziecie w stanie się odpowiednio skoncentrować.
  • Zaplanuj sobie dzień pracy – Zanim przystąpisz do pracy to powinieneś zdawać sobie sprawę, że o wiele efektywniej będzie Ci się pracowało jeżeli zadbasz o to, aby wszystko odpowiednio wcześniej zorganizować. Jeżeli zorganizujesz to zanim przystąpisz do pracy to będzie Ci się ją wykonywało o wiele lepiej, niżeli wtedy, gdy wszystko będzie wychodziło spontanicznie. Zaopatrz się w program typu to-do-list, który pomoże Ci uporządkować i zorganizować dzień pracy, Wtedy będziesz w stanie systematycznie wykonywać obowiązki, które na Tobie spoczywają, a dzięki temu wszystko wyjdzie o wiele lepiej.
  • Pozbieraj wszystkie dokumenty – Jeżeli posiadasz jakieś dokumenty, które będą Ci niezbędne do tego, aby wykonać swoją pracę to zbierz się wszystkie zanim zaczniesz pracować. Najlepiej jakbyś je posegregował w taki sposób, aby łatwo było Ci wyciągać jeden po drugim i żebyś nie musiał ich szukać. Dlatego pamiętaj, że pomieszana dokumentacja to Twój wróg, postaraj się je oswoić.
  • Zadbaj o spokój w okół Ciebie – Niech żadne dźwięki Cię nie rozpraszają. Jeżeli pracujesz w biurze, w którym pracuje dużo osób i siedzicie obok siebie to wyposaż się w zatyczki do uszu, bądź słuchawki, dzięki czemu nie będziesz słyszał tego co do Ciebie mówią. W taki sposób będziesz o wiele efektywniej pracował, ponieważ nikt Cię nie będzie rozpraszał swoim gadaniem.
  • Kup rzeczy, które pomogą Ci zorganizować pracę – Jeżeli wszystko u Ciebie wygląda chaotycznie to postaraj się zakupić takie przedmioty, które pomogą Ci pozbyć się tego problemu. Zwalczyć bałagan na biurku mogą Ci pomóc chociażby teczka, segregatory, kalendarz, notatnik oraz wszystkie przedmioty, które idealnie będą się nadawać do tego, aby zwalczyć to co się kryje w szafach i szufladach. Ponadto postaraj się opisać wszystkiego rodzaju przedmioty, w których to chowasz swoje dokumenty. Będzie Ci o wiele łatwiej wszystko znaleźć.
  • Zmień swoje przyzwyczajenia – Musisz pamiętać cały czas o tym, aby usuwać ze swojego biurka wszystkie niepotrzebne Ci przedmioty, niech znajdują się na nim te rzeczy, które są w stanie pomóc Ci w wykonywaniu Twojej pracy i nic poza tym. Tak samo gdy będziesz segregował dokumenty to od razu chowaj je na swoje miejsce. Wyrobienie sobie tego typu nawyków nie zawsze jest proste i wymagać będzie od Ciebie sporo pracy i zaangażowania, ale uwierz, że z czasem to się wszystko zmieni. Jeżeli naprawdę skupisz się na tym, żeby tak było to wejdzie Ci to w końcu w krew i będziesz robić to naturalne.
  • Bądź wydajny – Odchodząc nieco od kwestii związanych z tym co Cię otacza warto, abyś zastanowił się nad tym czy pracując non stop przez kilka godzin z rzędu będziesz tak samo efektywnym pracownikiem jakim byłeś gdy zaczynałeś dopiero pracować? W zasadzie to nie za bardzo. O wiele lepiej Ci się będzie pracowało, kiedy Twój mózg odpocznie sobie trochę. Każdy z nas wymaga od czasu do czasu tego, aby po prostu uspokoić swój organizm, ochłonąć i zwolnić. Dlatego też warto zadbać o to, aby raz na godzinę zrobić sobie przerwę, która trwa przynajmniej pięć minut. Przejdź sobie, poruszaj, rozprostuj nieco kości, porozmawiaj z kimś, odetchnij świeżym powietrzem. Zobaczysz, że takie coś pozwoli Ci na efektywniejszą pracę. Wynika to z tego, że będziesz w stanie nabrać nieco dystansu do wykonywanych przez siebie zadań, a co za tym idzie będziesz w stanie powrócić z nową dozą pomysłów do swojej pracy. Bardzo często tego typu problemy mają właśnie programiści, którzy w pewnym momencie natrafiają na coś co nie są w stanie rozwiązać. Gdy decydują się na krótką przerwę, po chwili wracają i pomysł sam im wpada do głowy. Raczej nie jest to przypadek.
  • Pamiętaj o przerwach na posiłek – Niektórzy z nas bardzo często o tym zapominają, ale przecież siedzisz w pracy 8 godzin coś Ci się przecież od życia należy. Nawet jeżeli masz coś pilnego do zrobienia to nie rezygnuj z jedzenia śniadania. Jeżeli chcesz efektywnie pracować to Twój organizm musi mieć energię do tego. Jeżeli będziesz siedział głodny w pracy, brzuch Ci będzie burczał to trudno będzie Ci się skupić na tym, aby wykonywać powierzone Ci zadania. Jeżeli będziesz rezygnować z jedzenia to organizm nie będzie chciał z Tobą współpracować. Dlatego pamiętaj, że nie ma sensu rezygnować z pożywienia, tylko dlatego, żeby mieć kilka minut pracy więcej. Zwróć uwagę na to, że to bardzo często głód może być powodem dlaczego nie idzie Ci w pracy. Mało osób skupia się na fakcie, że to właśnie jedzenie ma ogromny wpływ na samopoczucie człowieka. Zwłaszcza jest to widoczne podczas zimy. Bardzo dużo osób cierpi na zmiany nastroju podczas okresu zimowego, kiedy nie ma słońca. Najlepiej jeżeli zjedzą oni sobie coś, dzięki czemu zyskają sporo energii w bardzo krótkim czasie. Najlepiej do tego będą spisywać się wszelkiego rodzaju cukry proste, czy czekolada, owoce, słodkie napoje itd. Pozwoli to Wam szybko wrócić do pracy i poprawi Wasze samopoczucie.
  • Postaraj się z kimś zaprzyjaźnić – Jeżeli pracujesz w firmie, w której jest dużo osób to postaraj się znaleźć taką osobę, z którą będziesz w stanie nawiązać miły kontakt, ponieważ jeżeli to zrobisz to będziesz mógł oderwać się od pracy, która wymaga od Ciebie ciągłego wytężenia umysłowego i może powodować u Ciebie wiele stresu poprzez miłą i sympatyczną rozmowę. W takiej sytuacji będziesz mógł nieco zapomnieć o tym wszystkim i skupić się tylko i wyłącznie na tym jak przyjemnie się rozmawia z daną osobą. Szczerze powiedziawszy może to podziałać na Ciebie niczym reset. Gdy ponownie usiądziesz do biurka i zaczniesz pracować to zobaczysz, że wszystko zaczyna Ci wychodzić o wiele lepiej, a praca idzie znacznie szybciej niż tego przypuszczałeś. Bardzo możliwe, że wpadną Ci do głowy nowe pomysły, rozwiązania problemów.
  • Ogranicz stres – Jeżeli jesteś osobą, która za wszelką cenę chcę dążyć do perfekcji to pamiętaj o tym, że nawet jeżeli chcesz, żeby wszystko było idealnie to uspokój się i daj się temu nieco rozejść po kościach. Chodzi o to, że nie ma sensu szargać sobie nerwów, myśląc o tym czy wszystko zostało idealnie skończone, czy jest dopięte na ostatni guzik i czy na pewno jest tak jak miało być. Bardzo często ludzie sami siebie stresują. Nawet jak w pracy panuje miła atmosfera to człowieka sam sobie wbija do głowy pewne myśli, a to powoduje u niego o wiele gorsze samopoczucie. W takiej sytuacji nie masz się czemu dziwić, że pod koniec dnia jesteś sfrustrowany, a gdy wstajesz rano i idziesz do pracy to nie masz ochoty żyć. Nie myśl tyle i nie zawracaj sobie tym głowy. Jeżeli coś już zostało skończone to nie poprawiaj tego w nieskończoność. Jeśli wiesz, że mogłeś coś zrobić lepiej, to zrób to lepiej, ale przy nowym projekcie i mu poświęć więcej czasu, a nie skupiaj się tylko na jednej i tej samej rzeczy.

Top content