5 sposobów na zaoszczędzenie 100 zł miesięcznie

Coraz więcej osób w Polsce zaczyna sobie zdawać sprawę z powagi sytuacji jaką jest kwestia oszczędzania pieniędzy. Osoby, które pracują i utrzymują się już na własny rachunek powoli pojmują, że oszczędzanie to bardzo istotna rzecz w ich życiu. Niestety często mają z tym problemy. Najczęściej tego typu problemy biorą się ze złego podejścia do oszczędzania. Większość osób w Polsce mało efektywnie prześwietla swój budżet i często jest tak, że wydają oni zbyt dużo pieniędzy, niżeli początkowo planowali. Tak to już niestety bywa. W Polsce dużo osób pojmuje siebie jako osoby oszczędne, ale prawda jest taka, że większość z nich nie ma przejrzystego budżetu i często tych pieniędzy brakuje. Bardzo często zdarzają sie sytuacje, że w sytuacjach kryzysowych pieniądze się jakoś znajdują, a w momentach gdy jest pewnego rodzaju stabilizacja to ich nie ma. W takiej sytuacji warto się zastanowić chociażby nad zmianą pewnych rzeczy w swoim życiu, aby móc ze spokojem odłożyć te 100 złotych miesięcznie, na rachunek oszczędnościowy i nie martwić się o te pieniądze.

1. Wybierz prysznic zamiast kąpieli

Ciągle się słyszy, że prysznic jest zdecydowanie bardziej oszczędny niż korzystanie z wanny. Zaś z drugiej strony znajdują się osoby, które mówią, że wcale to nie prawda bo przecież zdarzają się osoby, które stoją pod prysznicem bardzo długo. Za nim dokładnie opiszę Wam jak to wszystko wygląda to pomyślcie sobie ile trwa samo napełnianie wanny z wodą? Ewentualnie weźcie słuchawkę prysznicową i spróbujcie napełnić ją wodą. Zobaczycie jak długo będzie trwało samo napełnienie wody. Da to wam jasny obraz tego, że większość osób nie stoi tak długo pod prysznicem. Przechodząc jednak bardziej do merytorycznej treści to korzystając z wanny zużywa się około 100 litrów wody, a czasem nawet więcej, zaś używając prysznica od 15 do 30 litrów wody. Nawet jeżeli założy się, że będzie to 30 litrów, a nawet 50 litrów, a nawet niech będzie 70 litrów to i tak jest to bardzo duża oszczędność wody, względem prysznica. Osoby, które korzystają z wanny doskonale zdają sobie sprawę, że szybciej wziąć prysznic, niżeli napełnić wannę wodą.

2. Mieszkasz w mieście? Zdecyduj się na komunikację miejską

Ostatnim czasem bardzo dużo różnych organizacji pozarządowych, czy rządowych, bądź unijnych wychodzi z inicjatywami związanymi z tym, żeby zrezygnować z korzystania z samochodów, na rzecz komunikacji miejskiej. W głównej mierze tego typu akcje są po to, aby wspierać ekologię, jednak nawet jeżeli nie jesteś fanem ekologii to powinieneś bliżej się temu przyjrzeć, ponieważ możesz naprawdę dużo oszczędzić korzystając tylko i wyłącznie z komunikacji miejskiej. Jeżeli przykładowo mieszkacie w Szczecinie, to bilet miesięczny na wszystkie linie kosztuje tam 162 złote. Płacąc lekko ponad 160 złotych będziecie mogli jeździć wszystkim tramwajami oraz autobusami, które są w posiadaniu Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. W przypadku gdy jednak zdecydujecie się na auto to licząc samą cenę paliwa to wyjdzie Was w miesiącu jakieś 500 złotych i to w najlepszym wypadku, gdy nic się Wam w aucie nie będzie psuło. Prawda jest taka, że auto to bardzo kosztowny wydatek, wiele osób mówi nawet, że samochód to wręcz skarbonka, która pożera pieniądze. Trzeba do tego doliczyć ubezpieczenie, wymiany opon, przeglądy oraz masę innych rzeczy.

3. Zaplanuj swoje wydatki żywieniowe

Podczas zakupów bardzo duże grono ludzi nie za bardzo podejmuje decyzji związanych z zakupami w pełni świadomie. Często dokonuje się zakupów pod wpływem chwili, a bo aktualnie czegoś teraz potrzeba, dlatego robi się takie i takie zakupy. Jeżeli zależy Wam na tym, aby tak nie było to powinniście przemyśleć nieco kwestię związaną z tego typu zakupami. Żeby efektywnie robić zakupy trzeba pamiętać o kilku podstawowych sprawach:

  • Nie chodź na zakupy głodny
  • Przed pójściem na zakupy zrób sobie listę
  • Nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz
  • Nie kupuj rzeczy, których nie masz na liście
  • Rób zakupy rzadko, ale kupuj dużo rzeczy na raz
  • Zbieraj wszystkie paragony

Jeżeli będziesz szedł do sklepu głodny to bardzo prawdopodobne, że zamiast wybrać te produkty, których tak naprawdę najbardziej potrzebujesz to zdecydujesz się również na te rzeczy, na które po prostu masz ochotę i będą to jakieś chipsy, może cola, albo inne rzeczy, które są bardzo lubiane, ale nie są w zasadzie zbytnio potrzebne. Żeby uniknąć tego typu sytuacji to powinieneś przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, że na każde zakupy trzeba iść z trzeźwym umysłem. Powinna Ci ponadto w tym pomóc wcześniej przygotowana lista zakupów. Dzięki niej będziesz wiedział co masz kupić. Taką listę w sposób skrupulatny przygotuj sobie wcześniej w domu i nie dokonuj żadnych zmian jak już będziesz w sklepie. Dodatkowo jeżeli będziesz robił jednorazowo większe zakupy, ograniczysz po pierwsze czas oraz będziesz w stanie bardziej wszystko zorganizować i zdecydowanie cała sytuacja będzie bardziej naświetlona. Zaś jeżeli chodzi o zbieranie paragonów to jest to bardzo istotna kwestia, zwłaszcza jeżeli chodzi o liczenie budżetu domowego. Łatwiej przeanalizować swoje wydatki, żeby z miesiąca na miesiąca poprawiać swoją sytuacje finansową.

4. Korzystaj z rabatów i promocji

Jeżeli wiesz, że będziesz musiał coś kupić przykładowo kurtkę zimową, czy nowe buty, bądź jakieś inne rzeczy, które w zasadzie są Ci niezbędne. To powinieneś zdecydować się na to, aby poszukać jak najbardziej optymalnej dla siebie oferty. Nie ma sensu chodzić po sklepach i szukać tego typu ofert w sklepach. Korzystając ze sklepów musisz pamiętać o tym, że nie płacisz tylko i wyłącznie za sam produkt. Kupując ubrania, czy inne rzeczy w sklepach to w większości sytuacji płacisz na utrzymanie sklepu detalicznego oraz jego pracowników, a co za tym idzie na wiele różnych podatków. Dlatego jeżeli chcesz jak najbardziej ograniczyć swoje wydatki powinieneś zdecydować się na to, aby nie opłacać nadmiernie dodatkowo kosztów. Podczas zakupów zdecyduj się na robienie zakupów przez internet, pomoże Ci to ograniczyć koszta. Ponadto w internecie można znaleźć wiele różnych ofert, na których będziesz mógł zaoszczędzić. Idealnym przykładem tutaj są kupony rabatowe, które pozwalają na oszczędności rzędu kilkudziesięciu procent.. Kupując przez internet nie trzeba jednocześnie opłacać tylu różnych opłat, które są poukrywane w cenie produktu. Dzięki czemu można kupić wysokiej jakości produkt, za niższą cenę.

5. Ogranicz zużycie prądu

W dzisiejszych czasach zużywanie prądu to rzecz całkowicie normalna. Ludzie zaczynają z roku na rok zużywać coraz więcej i więcej prądu, jednak z racji tego, że Polska jest specyficznym rynkiem to ceny zamiast spadać, zaczynają rosnąć, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie zużycia prądu. Wiele osób nie planuje dokładnie swojego całego dnia. Często jest tak, że ludzie po prostu coś robią i nie zwracają na to specjalnie uwagi. Tak właśnie jest bardzo często jeżeli chodzi o korzystanie z urządzeń elektrycznych. W Polsce wiele osób ciągle nie ma nawyku wyłączania światła, gdy wychodzi z pomieszczenia, odłączania urządzeń, gdy już się z nich nie korzysta. Takie małe rzeczy pozwolą na zaoszczędzenie sporych sum pieniędzy. Dodatkowo, jeżeli masz możliwość to powinieneś przemyśleć kwestię związaną z korzystaniem z drugiej taryfy, czyli tzw. taryfy nocnej. Jeżeli będziesz włączał pralkę, czy inne urządzenia jak np. zmywarka właśnie na drugą taryfę to pozwoli Ci to na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy.

Top content