Twoja wartość netto – znasz ją?

Witam Was moi drodzy czytelnicy w kolejnym wpisie na moim blogu. Tym razem nieco omówię temat związany z pojęciem netto oraz brutto. W Polsce ciągle bardzo dużo osób nie zdaje sobie sprawy z tego jak naprawdę wygląda ich wartość netto. Wynika to przede wszystkim z tego, że mało kto zdaje sobie sprawę z tego co tak naprawdę posiada. Wartość netto może być nieco problematyczna w liczeniu, z racji tego, że zapewne nie jedna osoba ma jakieś zobowiązania finansowe, a może nawet zadłużenia. Nawet wiele osób, które posiadają duży majątek wcale nie muszą posiadać wysokiej wartości netto. Według ostatnich badań Polacy na tle innych narodów wypadają bardzo słabo jeżeli chodzi o posiadany majątek netto. Średni majątek Polaka szacuje się na poziomie 20,8 tysięcy dolarów. W porównaniu z innymi państwami Europy wypadamy bardzo słabo. W porównaniu z innymi krajami Europy Środkowo Wschodniej nie wypadamy zbytnio dobrze, ponieważ przed nami znajdują się Słoweńcy z majątkiem na poziomie 52 tysięcy dolarów, Czesi z 36,2 tysiącami, Węgrzy z 22,7 tysiącami, Słowacy z 21,6 tysiącami oraz Chorwaci z 21,1 tysiącami złotych. Patrząc na te zestawienie łatwo sobie zdać sprawę, że wartość netto przeciętnego Polaka nie wygląda zbyt dobrze.

Jak policzyć swoją wartość netto?

Jeżeli zależy Wam na tym, aby policzyć swoją wartość netto to musicie przede wszystkim skupić się na wszystkich składnikach swojego majątku, a następnie odjąć wszystkie zobowiązania, które się posiada. W skład majątku powinny zaliczać się wszystkie nieruchomości, ruchomości, ziemia, oszczędności, wszelkiej maści środki na rachunkach rozliczeniowych, czy inwestycyjnych. Dodatkowo można tutaj wliczyć również pożyczki udzielone osobom trzecim, posiadane waluty, czy metale szlachetne. Najprościej mówiąc majątek to wszystko co można sprzedać oraz te elementy, których szacunkowa wartość może zostać określona. Aby policzyć wartość netto trzeba również dodać wszystkie zobowiązania, które posiada się względem jakiś instytucji, albo innych ludzi. Na wasze zobowiązania mogą składać się chociażby wasze co miesięczne wydatki, kredyty, które muszą zostać spłacone oraz wszystkie wydatki, które musicie w tym momencie uiścić. Dlatego też obliczanie wartości netto może być robione tak naprawdę tylko z perspektywy czasu, czyli np. pod koniec miesiąca można podliczyć swoją wartość netto, poprzedniego miesiąca. Jeżeli posiadacie np. zobowiązania finansowe na poziomie 100 tysięcy, bo np. wzięliście kredyt na mieszkanie, a nie posiadacie żadnych oszczędności oraz wartość rynkowa mieszkania jest niższa od kredytu, który wzięliście to w takim przypadku Wasza wartość netto będzie zdecydowanie poniżej zera. W Polsce tego typu sytuacje zdarzają się bardzo często, przeważnie wśród osób, które są bardzo młode.

Przykładowy majątek netto. Źródło: FinansePolaka.pl

Ile powinna wynosić wartość netto?

Prawda jest taka, że wartość netto nie musi być wcale duża, chociaż najlepiej jeżeli byłaby jak największa. Wynika to przede wszystkim z tego, ze człowiek, który nie posiada zbyt wysokiej wartości netto może jednocześnie posiadać bardzo duży przychód, a co za tym idzie jego wartość netto będzie ujemna, ale mimo wszystko nie będzie on tego w żadnym razie odczuwał. Idealnym przykładem może być tutaj chociażby osoba, która wzięła mieszkanie na kredyt i zdecydowała się na wynajęcie go. Z jednej strony wartość mieszkania będzie Twoim zobowiązaniem, a jednocześnie Twoim majątkiem, który będzie generował ci zysk pasywny. Dążenie do maksymalizacji wartości netto nie zawsze jest dobrym wyjściem, ponieważ czasem lepiej zdecydować się na pewnego rodzaju zobowiązanie finansowe, aby móc na tym zarobić. Bywa tak często w biznesie, że osoba, która chce rozpocząć swoją własną działalność gospodarczą najpierw musi się zobowiązać do tego, żeby pożyczyć od kogoś pieniądze. Dzięki czemu wartość netto jest niska, ale z drugiej strony pozwala się tej osobie rozwijać.

Policz własną wartość netto

Zdając sobie sprawę z tego jak policzyć swoją wartość netto, powinieneś to zrobić chociażby ze względu na to, żeby zdawać sobie sprawę z tego w jakiej sytuacji aktualnie się znajdujesz. Dzięki temu, że wyliczysz swoją wartość netto będziesz mógł odpowiedzieć sobie na pytanie jak się z nim czujesz, a co za tym idzie będziesz miał możliwość odniesienia się do niego i dokonania pewnych zmian, które będą w stanie go, w razie takiej potrzeby, poprawić. Ponadto warto żebyś pamiętał o tym, że czasem nie ma sensu zbytnio przejmować się tego typu wyliczeniami, ponieważ matematyka nie zawsze oddaje dobrze stan faktyczny. Dobrze prezentuje się na liczbach, ale gdyby zawsze zdawała ona egzamin to nie mogłaby się ona mylić, jednak życie ma zbyt dużo zmiennych, aby można było wszystko idealnie wyliczyć. Dlatego potraktuj swoją wartość netto jako pewnego rodzaju wskazówkę, która powinna Ci mniej więcej uświadomić jak wygląda Twoja życie.

Top content