Atrakcyjne domowe zabawy z dwulatkiem, które wspomogą jego rozwój

Dziecko szybko rośnie, potwierdzi to każdy rodzic. Jeszcze niedawno miało się w rękach niemowlę, a dziś to już dwulatek, pragnący wszystko robić samodzielnie. Etapy rozwoju u tak małego dziecka szybko zachodzą, najbardziej widoczne w komunikacji werbalnej i niewerbalnej, szybkości poruszania się, czy nauce samodzielności. Dlatego tak ważne jest, aby zabawy z dzieckiem dostosowane były do jego możliwości rozwojowych, a przede wszystkim by ten rozwój wspomagały. Nasz dwulatek to bystra, chłonąca wiedzę inteligenta istota, która wręcz pragnie poszerzać horyzonty własnego działania, będąc kierowaną ciekawością świata. Uwaga i czujność rodzica jest przy tym nieodzowna. Na tym konkretnym etapie dziecko jest tak aktywne w rozwoju, że często może odczuwać złość i frustrację, spowodowane własnymi ograniczeniami i nieumiejętnościami. Jak pomóc dziecku poprzez atrakcyjne domowe zabawy? Oto kilka propozycji.

Zabawy wspierające motorykę

Dwuletni maluch uwielbia samodzielnie zwiedzać dostępną przestrzeń, w tym celu chodzi, biega, podskakuje i wspina się, często przyprawiając rodzica o szybsze bicie serca. Ruch to kwintesencja rozwoju motoryki małej, czyli umiejętności manualnych i dużej, czyli całego ciała. Warto zatem zadbać o wsparcie motoryki podczas zabawy z dwulatkiem. Aby rozwijać motorykę dużą dwulatka, warto zabezpieczyć mu odpowiednie do tego zabawki. Najdostępniejszą i uniwersalną jest piłka. W domu może to być miękka piłka, która posłuży do zbijania ustawionych klocków, rzucania albo turlania do siebie nawzajem. Zabawa rozwija precyzję i koordynację ruchową. Warto pomyśleć nad stworzeniem toru przeszkód, na którym w  bezpiecznych warunkach dwulatek będzie mógł ćwiczyć umiejętności ruchowe. Aby wspierać rozwój umiejętności manualnych, warto posiadać do zabawy w domu z dwulatkiem farbki, kredki oraz ciastolinę. Malowanie farbkami jest idealnym sposobem na wspieranie motoryki małej. Podczas deszczowej pogody można rozłożyć wielki arkusz papieru, zabezpieczyć podłogę przed zachlapaniem i pozwolić dziecku malować rękami. Zabawy plastyczne z dwulatkiem przy wykorzystaniu ciastoliny są bardzo atrakcyjne dla maluchów. Wykrawanie i lepienie figurek da dużo przyjemności i radości. Te proste zabawy z całą pewnością wspierają rozwój dwulatka. 

Zabawy edukacyjne

Warto wspierać rozwój poznawczy poprzez zabawy edukacyjne z dwulatkiem. Takie zabawy połączone z nauką przynoszą świetne i szybkie efekty. Mając do dyspozycji zabawki i inne artykuły codziennego życia, wystarczy, że schowamy je w worku, i po kolei z dzieckiem będziemy je nazywać. Podczas tej gry można omawiać przedmioty i uczyć kolorów. Wystarczy zapytać „Jaki to kolor?”, „Co to jest?” , by dziecko ćwiczyło mowę i pamięć. Zabawy edukacyjne wymagają współdziałania mowy, motoryki i zapamiętywania, wspierają naukę nowych słów i rozwijają koncentrację. Inną propozycją to nauka wyliczanki połączonej ze wskazywaniem np. części ciała. Zabawy z dwulatkiem w domu mogą być bardzo ciekawe i wesołe dla obu stron. Nauka piosenki dla dwuletniego dziecka połączona z wykonywaniem czynności, układanie prostych puzzli, to zabawy, które wykonywane w domu mogą umilić czas dziecku i wspierać rozwój poznawczy. Zabawa pokoleniowa w ciepło-zimno, czyli chowanie przedmiotu i poszukiwanie go przez dziecko na podstawie wskazówek rodziców, im bliżej od przedmiotu- ciepło, im dalej- zimno, pomoże dziecku w nauce rozwiązywania problemów oraz wspomoże rozwój koncentracji z uważnością.   

Inne ciekawe, kreatywne zabawy 

Tak naprawdę, jedynie co ogranicza w zabawach z dwulatkiem to wyobraźnia dorosłych. Dzieci uwielbiają wszelkie zabawy, które angażują ich umysł i motorykę. Oczywiście nie są w stanie skoncentrować się na dłużej podczas wykonywania czynności, ale to nie przeszkoda, aby wykonywać ciekawe zabawy z dwulatkiem. Bawienie się wraz z dzieckiem w budowle z klocków dopasowanych do jego wieku pomoże rozwijać wyobraźnię, precyzję, kreatywność. Taniec z elementami zastygania w ruchu, to świetna zabawa doskonaląca koncentrację uwagi. Bańki mydlane, które fascynują dzieci, wykorzystane do zabawy dają dużo radości, a próba wykonywania ich samodzielnie to ćwiczenie oddechowe. Kreatywne zabawy z dwulatkiem mogą dotyczyć obowiązków domowych wykonywanych przez rodziców, takich jak gotowanie czy sprzątanie. Zaangażowany maluch w proste czynności np. mieszanie w misce rączkami, przesypywanie produktów, wycieranie ściereczką blatu, czy w atrakcyjny sposób zaaranżowane sprzątanie zabawek do pojemników, otrzyma sporą dawkę radości i nauki w jednym. 

Zabawy z dwulatkiem stanowią połączenie nauki z przyjemnością. Chłonny umysł dwuletniego dziecka pozwala na widoczny rozwój umiejętności ruchowych, poznawczych, emocjonalnych i manualnych. Poświęcając dziecku czas oraz dostarczając stymulatorów dostępnych od ręki w każdym domu, stworzy się dziecku bezpieczny świat do eksploracji i rozwoju umiejętności w radosnej atmosferze. Dzieci głównie uczą się poprzez zabawę, dlatego warto zainwestować czas i uwagę w prawidłowy rozwój dwulatka, który w mgnieniu oka będzie trzylatkiem.

Top content