Pomysły na zabawy z trzylatkiem powinny przede wszystkim odpowiadać jego aktualnym potrzebom rozwojowym. Każde małe dziecko podejmuje konkretne aktywności w odpowiedzi na swoje potrzeby. Jeżeli potrzebuje zaspokoić głód ruchu będzie zainteresowane tylko zabawami ruchowymi. Warto wiedzieć, że większość współczesnych trzylatków ma nie zapewnioną potrzebę ruchu, co niestety, odbija się na ich rozwoju psychoruchowym.
Zabawy z trzylatkiem nie powinny mieć bardzo rozbudowanej fabuły. Trzyletnie dzieci dopiero uczą się tej pożytecznej umiejętności jaką jest zabawa. I to rolą rodziców jest nauczyć dziecko w jaki sposób się bawić. Rodzice, jako przewodnicy po zabawie, mają za zadanie pokazać dziecku nowe możliwości i sposoby bawienia. Ucząc dziecko bardziej złożonych zabaw uczymy je jednocześnie skupienia uwagi, dzięki czemu będzie lepiej rozwijać się umysłowo.
Dzieci w trakcie zabawy bardzo intensywnie się uczą. W zabawy angażują się przede wszystkim motywacją wewnętrzną. Trzylatki bardzo chętnie wchodzą w proste zabawy na niby a także w zabawy tematyczne, a także zabawy konstrukcyjne: czyli w składanie, budowanie z klocków, proste majsterkowanie.
Prezentujemy pomysły na różne zabawy z trzylatkiem w domu i po za domem.
Zabawa na niby – wykorzystaj przedmioty codziennego użytku.
W trakcie zabaw z trzyletnim dzieckiem warto wykorzystywać przedmioty codziennego użytku, takie jak garnki, łyżki, kubki, ścierki czy nawet bezpieczne narzędzia. Przedmioty te są bardzo interesujące dla małych dzieci, które marzą o wkroczenie w świat dorosłych.
Domowe zabawy z trzylatkiem mogą przybrać charakter naśladownictwa czynności, które rodzice wykonują każdego dnia. Jeśli pozwolimy dziecku na taką zabawę, sprawimy, że będzie się czuło ważne, wyjątkowe i docenione.
Bawiąc się z trzylatkiem w domu możemy:
- gotować niewidzialną zupę dla lalek czy misiów
- ugniatać ciasto na pierogi (wykorzystując np. plastelinę lub ciastolinę)
- naprawiać zepsute na niby samochody
- sprzątać przy użyciu kuchennej zmiotki
W trakcie zabaw z małym dzieckiem warto sięgać po proste rozwiązania, które jednocześnie będą miały charakter edukacyjny. Dla dziecka świetną zabawą może okazać się segregowanie prania i parowanie skarpetek. Dodatkowo w trakcie tego typu zabaw będzie ono ćwiczyć ważne umiejętności, konieczne w późniejszym życiu.
Domowa pracownia twórcza – prace plastyczne z trzylatkiem
Zabawy z trzylatkiem w domu nie muszą być skomplikowane. Trzylatki uwielbiają zabawy plastyczne. Aby zorganizować dziecku czas nie są potrzebne wymyślne i drogie artykuły plastyczne. Wystarczą farby w podstawowych kolorach, kredki, klej i ewentualnie nożyczki. W trakcie zabaw plastycznych warto wykorzystać dostępne w domu produkty sypie: kasze, makarony czy też różne ziarna. Świetnie sprawdzą się także kamyki, szyszki, kasztany i suche liście.
Przykładowe prace plastyczne możliwe do wykonania z trzylatkiem:
- przyklejanie igiełek papierowemu jeżowi
- wykrawanie różnych kształtów w masie solnej
- malowanie przy użyciu niestandardowych pędzli (np. połówką jabłka, patyczkami do uszu)
Ruch to zdrowie – zabawy ruchowe
Trzylatki mają bardzo dużą potrzebę ruchu. Zakłada się, że dzieci w młodszym wieku przedszkolnym powinny być aktywne ruchowo przez minimum 3 godziny dziennie. Warto organizować różne zabawy ruchowe, które będą dawały możliwość zaspokojenia ogromnego głodu ruchu u dzieci. W trakcie dnia małe dzieci powinny mieć szanse by: skakać, wspinać się, biegać czy rzucać piłką. Warto zadbać o to by codziennie spędzać czas z dzieckiem na świeżym powietrzu. Dobrze jest zorganizować ten czas tak, by mieć okazję do różnego rodzaju zabaw ruchowych.
Pomysły na zabawy ruchowe z trzylatkiem:
- chodzenie w różnym tempie, np. do muzyki
- naśladowanie ruchów i zachowania zwierząt (chodzenie na czworaka, chodzenie w kucki)
- zabawy z bieganiem (np. po liniach we wskazanym kierunku, slalomem, z zatrzymaniem na umówiony sygnał)
- skoki, np. przez drobne przeszkody (skakanę, materiał), wskakiwanie i wyskakiwanie do koła
- zeskoki, np. z krawędzi piaskownicy do piasku, z krawędzi łóżka na podłogę
Zabawy ruchowe na placu zabaw
Plac zabaw jest doskonałym miejscem na zabawę z trzylatkiem. Na placu zabaw dziecko ma szansę, przy wsparciu rodzica, nauczyć się wspinania, np. na wspinaczkę czy drabinę. Czas spędzony z dzieckiem na placu zabaw sprawia, że uczy się ono sprawnie przechodzić pod lub nad przeszkodami, a także wchodzenia i schodzenia po pochylniach (można wykorzystać zjeżdżalnie). Sprzęty na placu zabaw pozwalają też rozwijać równowagę dziecka.
Podczas wspólnego spędzania czasu na placu zabaw najważniejsze jest by rodzic zapewnił dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu dziecko będzie miało odwagę do pokonywania swoich lęków i ograniczeń.
W trakcie pobytu na placu zabaw warto organizować także zabawy związane z pokonywaniem torów przeszkód. Tory przeszkód to forma zabawy bardzo lubiana przez młodsze dzieci. Pozwala maluchom na sprawdzenie własnych możliwości i rozwój samodzielności.
Tory przeszkód można organizować także w trakcie domowych zabaw z trzylatkiem. Tworząc domowy tor przeszkód warto wykorzystać: poduszki, koce, piłki, maskotki czy też dostępne w domu pudła.