Decyzje, które odmienią Twoje finanse

W ostatnim czasie byłem na kilku spotkaniach z moimi znajomymi, którzy również mają dosyć spore powiązania z finansami. Podczas takich spotkań najczęściej wpada mi do głowy pewnego rodzaju refleksja. Rozmowa w pewnym momencie zeszła nieco na kwestie bardziej filozoficzno-egzystencjalne, gdyż zaczęliśmy się rozmawiać jak wychowanie wpływa na człowieka. Z jednej strony niby prawdą jest, że wychowanie to w zasadzie większość światopoglądu człowieka, ale czy jest to jednoznaczne, że człowiek jest już przez wychowanie w pewien sposób uwarunkowany do tego jak ma żyć i że w zasadzie nie jest w stanie nic ze sobą zrobić? Ja tak osobiście nie uważam, ponieważ to by oznaczało, że życie w zasadzie kończy się na 21 roku życia, w przypadku mężczyzn i na 18 w przypadku kobiet. Ja osobiście z czymś takim zgodzić się nie mogę i uważam, że tak naprawdę życie dopiero wtedy się zaczyna. Powiem Wam tyle, że ja osobiście nie zostałem wychowany na oszczędnego człowieka, a nawet powiem więcej, że nie miałem w swojej okolicy osób, które potrafiłyby i oszczędzać i oszczędzałyby. Większość mi bliskich osób postrzegało oszczędzanie jako taki objaw bycia biednym. Mieli oni w swojej głowie takie przeświadczenie, że jak mają pieniądze to muszą je wydawać. Typowy konsumpcjonizm i życie na pokaz. Takie coś otaczało mnie przez większość czasu, a ja nie podchodziłem do oszczędzania jako do czegoś istotnego. Zdarzało mi się oszczędzać pieniądze jak np. chciałem kupić sobie nowy komputer, albo coś takiego.

Z perspektywy czasu jednak życie pokierowało mną w taki sposób, że w pewnym momencie zacząłem inaczej do niego podchodzić. Im człowiek jest bardziej świadomy pod względem ekonomicznym i finansowym to zaczyna patrzeć na świat nieco inaczej. Według mnie to właśnie ta świadomość pozwala zmieniać bardzo dużo i to zależnie czy macie lat 15, czy 50 to w każdej chwili możecie zacząć być bardziej świadomi pod względem ekonomicznym i możecie zacząć zmieniać swoje życie pod tym względem. Bez odpowiedniej wiedzy, która nie musi być czymś wielkim, a w zasadzie może być to wiedza stricte elementarna z zakresu zarządzania własnymi finansami pieniądze będą znikać, od tak, po prostu. Będziecie je wydawać i nie będzie wiedzieli co się z nimi dzieje, gdzie one giną, a przed wypłatą zawsze będzie zdziwienie co się stało z moimi pieniędzmi. Pamiętać trzeba też o bardzo istotnej kwestii jaką nie jest sama wiedza, a zrozumienie jej. Można wiedzieć naprawdę bardzo dużo, ale jeżeli się tego nie rozumie to takiej wiedzy nie można wykorzystać, ani w zasadzie nikomu jej przedstawić tak, aby on ją zrozumiał. Taki przykład widać chociaż w polskiej edukacji, w której to wielu nauczycieli coś wie, chce tę wiedzę przekazać, ale nie potrafi tego zrobić prostymi słowami, ponieważ sami tego naprawdę nie rozumieją.

Życie ma to do siebie, ze jednak wymaga od człowieka świadomości i jest naprawdę sporo sytuacji w życiu, które będą wymagać od Was skupienia i tego, abyście byli w stanie podjąć jak najlepszą decyzję pod względem finansowym, ponieważ jedna zła decyzja jest w stanie się za Wami ciągnąć przez naprawdę wiele lat. Nie chodzi tutaj o takie porady typu „rób listę na zakupy”, „korzystaj z moneyback” czy innych tego typu rzeczy, ponieważ to są tylko i wyłącznie porady, które mogą Ci pomóc w osiągnięciu stabilizacji finansowej. Można powiedzieć, że są to rzeczy, które jedynie pomagają Wam efektywniej kontrolować swoje pieniądze. Są to porady typu, chcesz się nie wywalać to zacznij nosić buty na rzepy. Bardzo pomocne, ale nie są kluczowe, ponieważ tutaj i tak najważniejsza będzie umiejętność chodzenia. Dlatego zdecydowałem się napisać kilka, według mnie, bardzo istotnych rzeczy, które są związane z finansami osobistymi:

Wykształcenie i zawód

Zapewne większość osób pomyśli sobie, że jestem hipokrytą, ponieważ wpierw Wam piszę, że są to rzeczy, które może zrobić osoba mająca 50 lat, ale również też 15, a teraz zaczynam pisać o zawodzie i wykształceniu. Prawda jest taka, że obojętnie ile macie lat to i tak możecie się w swoim życiu nauczyć czegoś nowego. Oczywiście im jesteście starsi tym może być Wam trudniej, jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że nie jest to możliwe. Powiem Wam tyle, że kiedyś czytałem blog programisty, który w ciągu roku się przekwalifikował. Wcześniej pracował jako specjalista od SEO, ale stwierdził, ze chce zostać programistą i to zrobił. Zapewne możecie pomyśleć, że to bliskie zawody, ale tylko na pozór tak jest. Programista nie musi być dobry w SEO, a specjalista od SEO nie musi być dobrym programistą. Wracając jednak do sedna to ten o to człowiek zmienił swoje życie i mając blisko 30 lat zdecydował się na taką zmianę. Jest masa zawodów, kursów oraz możliwości, z których możecie korzystać, aby się dokształcić. Jeżeli nie podoba się Wam Wasza praca, to ją zmieńcie. Oczywiście do wykształcenia i zawodu można podejść dwojako. Z jednej strony możecie zdecydować się na coś co na pewno będzie Wam przynosić zysk, albo na coś co Wam będzie sprawiać przyjemność i istnieje spora szansa, że coś na tym zyskacie. Ja osobiście nie jestem zwolennikiem podejścia pragmatycznego w tej kwestii, ponieważ nie ma co siedzieć w pracy, która pozwala dobrze zarobić, jeżeli nie ma się przy tym żadnej satysfakcji.

Poszukiwanie drugiej połówki

Może to zabrzmieć dosyć kontrowersyjnie, ale chodzi tutaj o to, abyście naprawdę przeanalizowali z kim jesteście i czy ta osoba jest dla Was odpowiednia, czy też nie. Jeżeli jesteście w związku z osobą, która tak naprawdę wykorzystuje Was cały czas, traktuje Was jak portfel, z którego może wyciągać pieniądze. Stara się Wami manipulować, a gdy macie gorszy dzień to zamiast Wam pomóc jeszcze Was dobija. To naprawdę uważacie, że taki związek ma sens? Oczywiście nie każda osoba musi być finansowym guru i może mieć bardziej lekkomyślne podejście do tej kwestii, jednak nie jest to jednoznaczne z tym, że taka osoba się do niczego nie nadaje i trzeba ją skreślić. Jeżeli druga osoba szanuje Was i naprawdę widzicie, że jej na Was zależy to nie ma tutaj sensu się rozstawać. Wasz partner powinien Was wspierać w Waszych decyzjach, a nie być Waszą kulą u nogi.

Przemyślane wydatki

W życiu każdego człowieka zdarzają się takie decyzje, które wymagają naprawdę sporej analizy. Zwłaszcza jeżeli ma być to wydatek rzędu kilkudziesięciu, czy kilkuset tysięcy złotych. Bardzo często ludzie podejmują tego typu decyzje pod wpływem emocji, jednak nie powinno się do tego podchodzić w taki sposób. Takie wydatki jak zakup nowego samochodu, mieszkania, czy innej nieruchomości muszą być decyzjami, które nie mogą być zakupem kota w worku. Jeżeli decydujecie się na tak poważny zakup to musicie pamiętać o tym, że będzie to niosło za sobą naprawdę wiele konsekwencji i jeżeli nie chcecie wpakować się w problemy to musicie to wszystko dokładnie przemyśleć. Jedna decyzja jest tu w stanie zaważyć o tym jak będzie wyglądać cała Wasza przyszłość.

Długi

Naprawdę długi nie mają sensu i nie macie po co ich zaciągać. Jeżeli macie na coś ochotę i chcecie teraz dokonać zakupu, a nie macie pieniędzy to zamiast brać kredyt to ochłońcie chwilę, uspokójcie się, a naprawdę zobaczycie, że warto. Zdecydowanie lepiej być cierpliwym i oszczędzać pieniądze niżeli wydawać coś czego się nie ma. Najgorszą rzeczą jaką można mieć to długi, a najgorszą tendencją u człowieka to jest możliwość posiadania długów i nie przejmowanie się nimi. Nigdy się nie wzbogacicie jak zawsze będziecie żyć ponad stan, biorąc wszystko na kredyt. Nieprzemyślane pożyczki mogą skończyć się dla Was fatalnie. Nie ma nic gorszego niż zarabianie pieniędzy tylko po to, aby zasypywać dziurę, którą wytworzyło się poprzez zbytnie zadłużanie się. Długi nie pozwalają Wam cieszyć się z życia, zamiast być wolnym finansowo zaczynają się pojawiać w Waszym życiu problemy. Pracowanie na długi to żadna przyjemność. O wiele lepiej jest pracować z wizją, że odkładasz na coś i później jesteś w stanie wydać swoje pieniądze, które zdążyłeś zarobić po to, aby sprawić sobie jakąś zachciankę.

Rozwijanie swoich umiejętności i pomnażanie zysków

Jeżeli w dzisiejszych czasach wydaje Ci się, że życie jest banalnie proste i wystarczy, że skończysz szkołę, a potem pójdziesz do pracy, a następnie dostaniesz emeryturę i że w zasadzie w pracy będą Cię doszkalać i takie tam, no to jesteś w wielkim błędzie, ponieważ tak życie nie wygląda. Możliwe, że kiedyś tak było, jednak w dzisiejszych czasach to Ty sam musisz wychodzić z inicjatywą i Ty sam musisz się ciągle rozwijać. Jeżeli tego nie robisz to stoisz w miejscu, a jeśli stoisz w miejscu to za 2, 3 miesiące znajduje się ktoś inny, ktoś kto jest od Ciebie lepszy, bardziej sprawny i ma tę iskierkę, która w Tobie niedawno zgasła. Walcz o swoje, a zobaczysz, że koniec końców przyniesie to fenomenalne rezultaty. Jeżeli chcesz zarabiać pieniądze to musisz być lepsi niż wszyscy inni, albo chociaż starać się takim być. Im większe masz umiejętności tym większe są Twoje dochody.

Oszczędzanie na emeryturę

Zapewne każdy dobrze zdaje sobie sprawę, że ZUS jest w zasadzie żywym trupem i już nikt nie stara się tutaj nikomu mówić, że w perspektywie kilkudziesięciu lat coś z tego będzie, więc normalną rzeczą jest to, że jeżeli chcesz mieć emeryturę to nie ma innego sposobu niż zajęcie się nią samemu. Można oczywiście liczyć na swoje dzieci, które może Wam pomogą, a co jeżeli tak się nie stanie? No to naprawdę słabo. Zwłaszcza, że nigdy nic nie wiadomo, może to Ty przeżyjesz jeszcze swoje dzieci i kto wtedy się Tobą zajmie? No właśnie nie wiadomo. Dlatego nie ma sensu liczyć na kogoś innego. Najlepiej polegać tylko i wyłącznie na sobie, ponieważ nikt lepiej się Tobą nie zajmie i nikt bardziej nie zrozumie Twoich potrzeb niż Ty sam.

Odpowiednie ubezpieczenie

Wielu osobom wydaje się, ze nie ma to zbytniego znaczenia, ale ubezpieczenie to jedna z ważniejszych rzeczy. Ta decyzja jest bardziej przeznaczona dla osób, które posiadają swoją rodzinę, bliskich, na których im zależy i nie mają odłożonych dużych aktywów finansowych, a co za tym idzie po ich śmierci może się okazać, że te osoby zostaną bez grosza. Ponadto ubezpieczenie jest ważne również w sytuacjach losowych jakby się Wam coś stało i nie moglibyście wykonywać dalej swojego zawodu. Dlatego pamiętajcie o takich ubezpieczaniach jak:

  • OC, dla wszystkich, którzy posiadają pojazdy mechaniczne
  • Ubezpieczenie mieszkania od ogniach oraz sytuacji losowych
  • Ubezpieczenie na życie, dla tych, którzy posiadają rodziny
  • Ubezpieczenie kosztów leczenia, gdy odbywacie podróże zagraniczne

Nie wolno Wam zapominać o tych kwestiach. Czasami naprawdę jest lepiej dmuchać na zimne, bo nie ma co się oszukiwać w przypadku podjęcia tak złych decyzji naprawdę zaoszczędzanie kilku złotych nie pomoże nam w zdobyciu wolności finansowej.

A według Was jakie decyzje finansowe są naprawdę bardzo istotne? Jeśli wydaje się Wam, że o czymś zapomniałem, albo sami macie jakieś inne spostrzeżenia na tego typu kwestie to napiszcie co o tym myślicie w komentarzu. Zapraszam Was do dyskusji. Im więcej treści merytorycznej, z której inni czytelnicy będą mogli skorzystać tym lepiej. Ja sam nie jestem alfą i omegą, dlatego to absolutnie normalna kwestia, że nie wiem wszystkiego, więc jeśli chcesz pomóc w uzupełnieniu treści to zapraszam do komentowania.

Top content