W jaki sposób NIE spędzać wolnego czasu?

Zastanawialiście się kiedykolwiek nad tą kwestią dlaczego tak istotne jest oszczędzanie pieniędzy? Czy bierze się to z tego, że warto oszczędzać pieniądze, aby nie brać kredytu i móc wydawać swoje pieniądze w celu rozrywkowym? Czy głównym celem oszczędzania jest fakt, aby można pewnego dnia wygodnie rozłożyć się w fotelu, rozleniwić się i nic nie robić? A może chodzi o to, żeby móc się cały czas czuć bezpiecznie i nie bać się w żadnym razie o to co przyniesie nam przyszłość? Czy może jednak stoi za tym coś więcej? Jestem nieco innego zdania i uważam, że mimo tego, iż naprawdę fajnie jest sobie coś kupić za gotówkę, miło jest mieć poczucie bezpieczeństwa i odpoczynek należy się każdemu to jednak według mnie oszczędza się po to, aby oszczędzać swój czas.

Czasu nie można cofnąć. Zawsze będzie on upływał w jednym kierunku i nigdy się to nie zmieni. Dlatego też każdy człowiek ma w ciągu dnia tylko 24 godziny i to zależy tylko i wyłącznie od niego jak będzie to realizować. To właśnie każdy z nas będzie podejmował sam decyzje i to od tych decyzji będzie zależeć jak będzie wyglądało nasze życie. To tylko my będziemy decydować czy nasze życie będzie nudne, monotonne i rutynowe czy też będzie polegało na spełnianiu marzeń. Niestety smutnym jest fakt, że bardzo dużo osób na świecie samemu zabiera sobie czas, poprzez nadmierne zadłużanie się, podejmowanie całkowicie irracjonalnych decyzji finansowych i nie oszczędzanie pieniędzy.

Jeżeli nie należycie do osób, które odziedziczyły wielki majątek to niestety, ale nie macie innego wyjścia i musicie pracować i zarabiać na siebie i w wielu przypadkach na swoich bliskich. Większość osób zazwyczaj zaczyna w ten sam sposób. Nie posiadając oszczędności, ani żadnego wykształcenia. Na samym początku wszyscy są równi, a różnice pomiędzy ludźmi zaczynają się dopiero w późniejszych latach podstawówki, gdy okazuje się, że jeden jest lepszy z polskiego, a drugi z matematyki. Potem ludzie zaczynają dostrzegać, że różnią się w mnóstwie rzeczy, a ich talenty nie są takie same. Każdy posiada indywidualne zainteresowania i zdolności, w których jest dobry. Niektórzy po kilkunastu latach będą potrafili akumulować wokół siebie środki pieniężne, oszczędzać, inwestować i generować coraz większy zysk, zaś inne osoby będą ledwo żyć od pierwszego do pierwszego. Takie osoby będą popadały w długi, a ich dzieci będą musiały odczuwać to ze zdwojoną siłą, gdyż nie mają na to żadnego wpływu, a mimo wszystko nie mogą z tym nic zrobić. Jedne osoby będą w stanie odzyskać swój wolny czas, zaś inne bezpowrotnie go utracą.

Kwestia urlopu

Zapewne możecie zastanawiać się co autor miał na myśli, pisząc taki tytuł, a nie inny. Już śpieszę Wam z odpowiedzią. Jestem zdania, że zwyczajnie nie ma sensu, abyście pracowali podczas swojego urlopu. Osobiście sam tak robię i uważam, że jest to świetny pomysł, abyście Wy też w taki sposób spędzali czas. Urlop to czas, który nie za często się przydarza. Większość osób zazwyczaj swój wolny czas spędza w domu, siedząc przed telewizorem, albo przed komputer i tak odpoczywając. Zdarzają się również takie osoby, które ten urlop spędzają o wiele gorzej niż inni, ponieważ zamiast odpoczywać i to w jakikolwiek sposób pracują, aby nadrobić zaległości, albo postanawiają wykorzystać ten wolny czas na remontowanie mieszkania. Wakacje nie powinny być spędzane w żaden z tych sposobów, ani na sposób zbyt męczący, ani zbyt rozleniwiający. Jest kilka dobrych sposób, aby spędzić czas wolny, a przede wszystkim jest to:

  • Spędzanie czasu z najbliższymi
  • Przeanalizowanie swojego życia z odmiennego punktu widzenia

Wyobraźcie sobie sytuacje, że dochodzi do Was informacja jakoby jutrzejszy dzień miały być Waszym ostatnim. Większość osób miałoby zapewne problem z tym i sami nie wiedzieliby dokładnie co powinni zrobić w takiej sytuacji. Gdyby mi się to przytrafiło to zapewne spędziłbym ten dzień ze swoją żoną. Najczęściej za bardzo nie mamy czasu, aby móc spędzić cały dzień razem. Kiedy ona ma czas to ja go nie mam, a kiedy ona go nie ma to ja go mam. Niestety rzadko kiedy wspólnie posiadamy wystarczająco dużo czasu, aby go jakoś ciekawie wykorzystać. Dlatego też staramy się zawsze wykorzystywać okres urlopowy, czy to zimowy, czy też wakacyjny po to, aby jakoś razem i to w bardzo ciekawy sposób spędzić ten czas. Wtedy tak naprawdę przypominamy sobie dlaczego jesteśmy ze sobą tak długo i nawet jak nie mamy zbytnio czasu i zdarza się tak, że związek jest zaniedbywany to jednak dzięki wakacjom, czy urlopowi jesteśmy w stanie wszystko sobie nadrobić.

O co jednak chodzi z tą inna perspektywą? Żeby jednak nie za bardzo się rozwodzić wyobraźcie sobie konkretną sytuację.

Większość osób zapewne będzie myślało, że im więcej rzeczy posiada tym ich życie jest o wiele bardziej wartościowe. Jak się jednak okazuje prawda jest całkowicie inna. Wystarczy, że wyobrazicie sobie sytuację, że musicie się przeprowadzić. Chcecie zmienić swoje miejsce zamieszkania o 200 kilometrów, ponieważ znaleźliście w innym, większym mieście, lepszą pracę, widzicie tam o wiele więcej perspektyw i uważacie, że będzie to naprawdę wspaniała decyzja. Z tegoż, że powodu, że posiadacie naprawdę sporo bagażu zaczynają się pojawiać problemy. Masa mebli, rzeczy, przedmiotów, które mimo wszystko nie są śmieciami, więc posiadają sporą wartość, a jednak nie chcecie ich sprzedawać, ponieważ to są całkiem nowe przedmioty. W takiej sytuacji zamiast komfortowej przeprowadzki okazuje się, że macie jeden wielki problem z tym, żeby to zrobić. Nawet jeżeli zaczniecie zarabiać lepsze pieniądze to wpierw będziecie musieli zainwestować masę pieniędzy, aby wszystkie przedmioty, które posiadacie przenieść w nowe miejsce.

W zasadzie nie jestem pierwszą osobą, która dostrzegła, że jest to całkowicie bezsensowna sytuacja. JEst naprawdę wiele osób na świecie, które rozumieją jak irracjonalne to jest i walczą z tym już nie od dziś. Osobiście jednak uważam, że ciągle za mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że jednak konsumpcjonizm jest czymś bezsensownym i nikt nie potrzebuje posiadać wielu rzeczy, które i tak nie przydadzą się w jego życiu. Osobiście jestem zdecydowanie zwolennikiem minimalistycznego podejścia do życia i w tym wpisie nieco ten temat Wam zobrazuję.

Kim jest minimalista?

Według niektórych ludzi minimalista to jest osoba o totalnie skrajnych poglądach, ponieważ jest się w stanie wyzbyć samochodu, domu, żadnych przedmiotów, a najlepiej jak jeszcze nie ma pracy, ponieważ jego egzystencja polega na podróżowaniu ze wszystkim co ma na plecach po świecie. No gdyby tak to wyglądało to większość osób od minimalizmu trzymałaby się z daleka. Niestety, ale dla wielu osób może to być prawdziwy szok, ponieważ nie jeden minimalista posiada naprawdę bardzo liczną rodzinę. Szczerze powiedziawszy to każdy człowiek może być minimalistą na swój sposób. W zasadzie nie ma tutaj jednej i sprawdzonej metody jak być ideałem minimalisty, trzeba jednak w życiu kierować się podobnymi ideami. Nie każdy jest w takiej sytuacji, że jest w stanie być w pełni minimalistyczny, albo również nie chce taki być, ale mimo wszystko w swoim życiu kieruje się takimi zasadami jak:

Prostota

Jest to w zasadzie słowo klucz w tym wszystkim, ponieważ jest to coś wręcz fundamentalnego. Chodzi tutaj o to, że gdy idziemy do sklepu i chcemy coś kupić to wpierw zastanawiamy się nad tym czy na pewno jest to nam potrzebne. Przykładowo idziecie do sklepu z ubraniami i zamiast kupować to co się Wam podoba, najpierw przemyślcie czy nie macie wystarczająco tego typu rzeczy. Według mnie najlepszym sposobem, aby zacząć w taki sposób żyć jest po prostu kupowanie przedmiotów kiedy to będąc w domu potrzebujecie taką potrzebę. Staram się nie kupować niczego, czego zakupu nie zaplanuje sobie w domu.

Bardzo dużo osób ma problem z tym, że nie potrafi podchodzić z wyobraźnią do swoich wydatków. Chociażby planując zakup jakieś usługi jak np. telewizja, albo telefon. W zasadzie komu w dzisiejszych czasach jest potrzebny telefon stacjonarny? Jeżeli każdy ma telefon komórkowy to przecież stacjonarny to tylko zbędny wydatek. Tak samo czy telewizja kablowa, bądź cyfrowa to również nie jest już przeżytek, który można zastąpić dzięki internetowi? W zasadzie w dzisiejszych czasach internet daje takie szerokie możliwości, że wystarczy korzystanie z niego, a jest się w stanie osiągnąć to samo co przy połączeniu innych rodzajów mediów. Pomyślcie sobie czy w zasadzie jest dzisiaj jakikolwiek sens, aby podpisywać umowę z operatorem tylko po to, aby płacić za coś co w sumie można równie dobrze mieć przy użyciu internetu? Zwłaszcza, że miesięczna opłata za telewizję cyfrową to często coś blisko stu złotych, a jakby nie patrzeć ciężko znaleźć 100 złotych na ulicy.

Szczerze to powiem Wam, że osobiście jeszcze kilka lat temu sam bym czegoś takiego nie napisał, ponieważ traktowałem kablówkę oraz wiele innych form marnotrawienia pieniędzy jako coś całkowicie normalnego. W zasadzie to w tym momencie pokazuje jak minimalizm potrafi oddziaływać na życie człowieka. Zwłaszcza, że nie jest to zbiór gotowych formułek, a coś co można dopasować do życia każdego człowieka, tylko wystarczy chcieć tego poszukać, ponieważ możliwości jest naprawdę sporo. Minimalizm jest tylko ideą, która ma zacząć kiełkować w Waszej głowie, żeby otworzyć Wasz umysł, dzięki czemu dostrzeżecie, że to całe społeczeństwo żyje w błędzie, kupując masę niepotrzebnych rzeczy.

Czas i wewnętrzny spokój

W dzisiejszych czasach w zasadzie nikt tego nie ma. Każdemu brakuje czasu i nie ma co się dziwić, że tak jest. Brak czasu jest ściśle związany z brakiem spokoju ducha, ponieważ to właśnie przez ograniczony czas ciągle się wszystkim stresujemy, ponieważ na nic nie mamy czasu. Rzadko kiedy ludzie mają weekend wolny, dzięki czemu mogą przeznaczyć ten czas na odpoczynek, w większości przypadków jest tak, że nawet w weekendy załatwiamy jakieś swoje sprawy, a potem w poniedziałek jesteśmy sfrustrowani bo nie mamy na nic czasu. Brak czasu to jedna z najgorszych rzeczy, które mogą nam się przydarzyć. Oczywiście nie oznacza to, że ja sam nie należę do zabieganych osób, nie jednokrotnie zdarzało mi się brać więcej na siebie niżeli byłem w stanie unieść, a później dochodziłem do momentu, ze miałem tego dosyć, jednak w takich chwilach uświadamiam sobie jedną rzecz, a mianowicie to, że w moim przypadku jest całkowicie inaczej niżeli w przypadku innych osób, a wynika to z kilku kwestii. Nie posiadanie kredytów to brak presji związanej z zarabianiem większej ilości pieniędzy, brak wielu drogich urządzeń to brak obaw o ich zepsucie i ewentualne naprawy, a brak sterty ubrań to ograniczenie sprzątania. Stwierdziłem, ze uczestniczenie w wyścigu szczurów nie jest dla mnie. Nie jestem osobą, która bierze kredyty tylko po to, aby poszpanować jakimś nowym gadżetem. Nie zazdroszczę innym przedmiotów, które posiadają, ponieważ to nie ma sensu. Do niczego mnie to w życiu przecież i tak nie zaprowadzi. Jestem raczej kimś na wzór obserwatora tego całego zjawiska. Kiedy patrzę na tych wszystkich znerwicowanych ludzi to dostrzegam, że jednak moja decyzja związana z byciem minimalistą naprawdę ma duży sens.

Z czego wynika w zasadzie ten spokój? Z prostej rzeczy, a mianowicie z tego, że nie boję się, iż problemy finansowe kiedykolwiek wpłyną na moje życie w taki sposób, abym miał się czego bać, ponadto wszelkiego rodzaju nadwyżki finansowe oszczędzam, wiedząc, że to może mi się jeszcze w przyszłości przydać. Doprowadziłem do takiego stanu, że jestem przeżyć w zasadzie spokojnie ponad rok bez żadnej pracy. Jest to naprawdę świetne uczucie, ponieważ pozwala mi to na bycie w 100% sobą, mogę być szczerym z tym co robię i jak to robię. Ponadto takie podejście do życia zlikwidowało całkowicie stres w moim życiu, a ja uważam stres za jednego z największych wrogów każdego człowieka. Dla niektórych życie w ciągłym stresie to norma, a dla mnie to coś strasznego. Wolę odciążyć się psychicznie i emocjonalnie, aby nie musieć się tak ciągle przepracowywać, myśląc tylko o tym, aby zarabiać jak najwięcej. Nie widzę sensu pracować po 12 godzin dziennie, zwłaszcza że wraz z rozwojem technologii wszystko staje się wydajniejsze i 6 godzin pracy dzisiaj jest znacznie efektowniejsze niż 12, 100 lat temu. Jeżeli cierpisz na nadmierny stres to wiedz, że minimalizm jest w stanie Cię z tego uleczyć to raz na zawsze.

Minimalizm, minimalizmowi nie równy

Historia lubi się powtarzać, ponieważ już nie od dzisiaj wiadomo, że wielu ludzi ma tendencje do zmieniania pewnych pojęć. Tak samo jak chociażby kontrowersyjne pojęcia typu „salut rzymski”, czy „swastyka” w dzisiejszych czasach jednoznacznie są kojarzone z nazizmem, a przed drugą wojną światową tak nie było, tak dzisiaj wielu sprzedawców i ekspertów od marketingu stara się z minimalizmu zrobić coś bardzo drogiego. Oczywiście w tym porównaniu nie wychwalam w żaden sposób systemu totalitarnego, ale chcę zaprezentować jak w łatwy sposób można zmienić całkowicie postrzeganie pewnych symboli. Dzisiejsi sprzedawcy zamienili prawdziwy minimalizm na pewnego rodzaju modę na niesamowicie drogie, ale bardzo proste przedmioty. Prawdziwy minimalizm to nie jest byle moda, za którą każdy powinien iść i ubierać się minimalistycznie, mieszkać w minimalistycznym domu i jeździć minimalistycznym samochodem. To, że taki design jest reprezentowany nie oznacza tego, że minimalizm jest właśnie tym i mam wielką nadzieję, że żaden z Was moi drodzy czytelnicy nie da sobie wmówić, że to jest właśnie minimalizm. Sprzedawanie prostoty za nieziemską sumę jest przecież całkowicie bezsensu. Za kilka lat ludziom będą sprzedawane proste patyki, ponieważ będą minimalistyczne, a będą kosztować tysiąc złotych za jeden, gdy jego wyprodukowanie to będą jakieś grosze.

Jeżeli ten wpis choć w niewielkim stopniu zachęcił Cie do tego, abyś zainteresował się tą tematyką to naprawdę się cieszę, ponieważ jest to sygnał, że Ty również powinieneś spróbować chociaż w pewnym stopniu zacząć żyć według minimalistycznych zasad. Pamiętaj, że minimalizm jest w stanie zmienić Twoje życie na lepsze, a naprawdę nie musisz robić nic specjalnego. Krok po kroczku zmieniaj swoje życie i ograniczaj konsumpcjonizm do minimum, a zobaczyć, że wszystko w Twoim życiu stanie się o wiele prostsze. Ja swoją przygodę z minimalizmem osobiście zacząłem o przejrzenia swojej szafy i wyrzucenia wszystkich zbędnych ubrań i myślę, że jest to świetny punkt zaczepienia.

Top content