Jak pozycjonować sklep internetowy?

Powiem Ci szczerze, że rozpoczynając ten artykuł czuję się lekko zdruzgotany, bowiem doskonale wiem jak wiele pisania mnie czeka ;-). Już na wstępie zapowiadam Ci więc, że ten wpis o tym jak pozycjonować sklep internetowy będzie bardzo długi.

Co gorsza, on z pewnością nie zawrze w sobie 100% informacji niezbędnych osobie chętnej do samodzielnego pozycjonowania sklepu. Tej wiedzy jest ogrom. Tak czy inaczej odnajdziesz tutaj jednak wiele wartościowej wiedzy o pozycjonowaniu sklepów internetowych. Jestem przekonany, że po wdrożeniu jej w Twoim sklepie szybko zauważysz, że pozycje Twojej strony na interesujące Cię słowa kluczowe zaczną się poprawiać. Tego Ci serdecznie życzę, a teraz zachęcam do lektury docelowej części artykułu.

Podstawowe zasady przy reklamie sklepu

Mam nadzieję, że obecnie jesteś w fazie, w której planujesz otworzenie sklepu internetowego. Jeśli tak jest, to spokojnie będziesz mógł przeanalizować moje sugestie odnośnie optymalizacji sklepu i na ich podstawie wybierzesz system e-commerce, w oparciu o który działać ma Twój sklep. Jeśli jest inaczej to nie chcę Cię przerażać, ale istnieje spore prawdopodobieństwo, że będziesz musiał wykonać szereg czynności, które będą miały zoptymalizować Twój sklep. Bowiem odpowiednia optymalizacja sklepu to jeden z ważniejszych czynników wpływających na ranking wyświetlany w wyszukiwarce Google.

To po pierwsze, po drugie – przy pozycjonowaniu sklepu internetowego bardzo ważne jest określenie słów kluczowych, na której chcemy się pozycjonować. W przypadku tego typu stron internetowych sugeruje się, aby strony pozycjonować na frazy z długiego ogona (pozycjonowanie long tail). Dlaczego? A no dlatego, że generowanie słów kluczowych z długiego ogona sprawia, że osłabiamy naszą konkurencję, która nie działa rozsądnie, a dodatkowo trafiamy do Klienta, który bezpośrednio zainteresowany jest naszym produktem. Przy pozycjonowaniu na długi ogon zadbać należy o to, aby lista pozycjonowanych słów kluczowych była jak najdłuższa, ale o tym za chwilę.

Trzecia sprawa, o której chciałem wspomnieć przed omówieniem ważnych kwestii odnośnie tego jak pozycjonować sklep internetowy, to kampanie Google AdWords. Pamiętaj – jak będziesz przechodził przez kolejne kroki związane z pozycjonowaniem sklepu, to zastanów się czy kampania w AdWords nie jest odpowiednią metodą na to, aby sprawdzić czy realizowane przez Ciebie działania mają sens. O co mi chodzi? O to, że jeśli będziesz miał już zoptymalizowany sklep i będziesz wiedział na jakie słowa kluczowe chcesz się pozycjonować, to warto puścić nawet drobną kampanię na takie słowa, aby sprawdzić czy one w ogóle generują jakąś konwersję i czy Twój sklep jest wystarczająco intuicyjny dla Klienta. Warto to sprawdzić wykorzystując AdWords dlatego, że tutaj efekty masz natychmiast, a pozycjonowanie sklepu trwać może bardzo długo.

No właśnie.

Zabierając się za pozycjonowanie sklepu internetowego musisz pamiętać, że niezbędna będzie Ci solidność, wytrwałość, systematyczność i cierpliwość. Obecnie w świecie internetu mamy mało błękitnych oceanów. Większość branży jest mocno obsadzona wieloma sklepami internetowymi, co świadczy o dużej konkurencji. Jeśli chcesz ją pokonać to zbierz siły, uzbrój się w cierpliwość i zacznij realizować kolejne kroki, o których piszę poniżej!

Zamów pozycjonowanie w interaktywnej agencji reklamowej z Tarnowskich Gór

Jak wybrać słowa kluczowe?

Można swobodnie rzec, że podstawą skutecznej promocji sklepu internetowego jest dobre zaplanowanie wszelkich działań. A te rozpocząć należy od określenia słów kluczowych, na które chcemy się pozycjonować. Na ten temat kilka słów napisałem jeszcze w swojej pracy inżynierskiej, jakże miło to wspomnieć.

Jak z pewnością wiesz słowa kluczowe są frazami, które w wyszukiwarce Google wpisują internauci poszukujący stron internetowych o temacie, których ich interesuje. Przykładem słowa kluczowego może być fraza „prezent” lub też „prezent dla męża na urodziny„. Przy wyborze słów kluczowych dla sklepu internetowego interesować będą nas frazy zbliżone swoją budową do tej drugiej propozycji, która to jest typową przedstawicielką fraz z grupy long tail. Poniżej przedstawiam Wam kilka pomysłów na to jak dobierać słowa kluczowe do pozycjonowania sklepu internetowego.

Korzystaj z wyszukiwarki Google

Skoro zacząłem już z tymi prezentami, to przyjmijmy, że w ramach tego artykułu jako przykład korzystać będziemy ze sklepu z prezentami. Jeśli w takim przypadku szukać chcemy pomysłów na słowa kluczowe, to w pierwszej kolejności wykorzystać możemy do tego wyszukiwarkę Google, a dokładniej jedną z jej funkcji, jaką jest podpowiadanie słów kluczowych. Podpowiadane przez wyszukiwarkę słowa pokazują się w dwóch miejscach. Pierwszym jest pole, w którym wpisujemy zapytanie:

Podpowiedzi Google do pozycjonowania sklepuDrugim miejscem, w którym możemy pozyskać bezcenną wiedzę na temat słów kluczowych do pozycjonowania sklepu jest pierwsza strona wyników wyświetlanych przez wyszukiwarkę Google. Nie wiem czy zwróciłeś uwagę, ale na samym dole tej strony, tuż nad przełącznikami kierującymi do kolejnych podstron wyników wyszukiwań Google bardzo często wyświetla sugestie podobnych zapytań. Warto z tego skorzystać.

Google podpowiada jak pozycjonować

Mówiąc krótko Google to jedno z najlepszych źródeł na pozyskanie słów kluczowych. Sam z resztą pomyśl, skoro wyszukiwarka najpierw sugeruje Ci to, czego możesz szukać, a następnie jeszcze raz wyświetla zapytania podobne do tego, które wprowadziłeś, to znaczy, że coś w tym jest. Google nie wyświetlało by tam przecież zapytań, których nie wpisują użytkownicy, sami by tego nie wymyślili 😉

Wciel się w Klienta… lub z nim porozmawiaj

Drugi, nieco bardziej oczywisty sposób na pozyskanie słów kluczowych do pozycjonowania sklepu to wciel się w rolę Klienta lub też po prostu rozmowa z nim. Odejdź od komputera, weź kartkę i długopis i pomyśl nad tym czego może szukać Twój Klient. Zastanów się co wpisałbyś w wyszukiwarce szukając (skoro już przy tym jesteśmy) prezentu dla swojego syna, swojej żony czy też brata. Stosuj różne kombinacje, a po chwili na Twojej liście pojawią się takie propozycje jak: „co kupić bratu na prezent”, „fajny prezent dla narzeczonej”, „prezent dla fana bmw”, „prezent dla fana motoryzacji”, „oryginalny prezent dla męża pod choinkę”. Siedź, myśl i kombinuj! A jeśli skończysz już listę swoich pomysłów na słowa kluczowe to poproś swoich znajomych, aby zastanowili się nad tym co wpisaliby w wyszukiwarce szukając prezentu, niech zastanowią się nad różnymi wariantami, na przykład nad tym co wpisaliby szukając prezentu dla męża, a co przy prezencie dla babci. Zapewniam, że pozyskana w ten sposób lista słów kluczowych bardzo wzbogaci Twój plan na pozycjonowanie sklepu internetowego.

Korzystaj z różnych narzędzi

Nie wiem czy wiesz, ale nie jesteś jedyną osobą, która może mieć problem z wymyśleniem słów kluczowych, na które warto się pozycjonować. Pomyśleli o tym twórcy różnych aplikacji, którzy zaprojektowali narzędzia, które korzystając z dobrodziejstwa internetu potrafią wyszukiwać dla użytkowników propozycje nowych słów kluczowych. Mam dla Ciebie propozycję dwóch tego typu narzędzi, z których możesz korzystać.

Pierwszym z nich jest podstawą, na której bazuje każdy pozycjoner, czyli Google Keyword Planner. Narzędzie to udostępniane jest każdemu użytkownikowi posiadającemu konto w Google AdWords. Jest ono w pełni darmowe i pozwala na przeprowadzenie pełnej analizy listy słów kluczowych. W narzędziu tym sprawdzić możemy popularność danego słowa kluczowego (ile mniej więcej razy może być wpisywane przez użytkowników), można też wywnioskować jaka jest na dane słowo kluczowe konkurencja, a także sprawdzić ile kosztować może jedno kliknięcie, gdybyśmy zdecydowali się na przeprowadzenie kampanii AdWords. Nie to nas jednak interesuje – świetną funkcją Keyword Plannera jest podpowiadanie nowych słów kluczowych. To narzędzie Google jest w stanie wygenerować dla Ciebie ogromną listę słów, którą musisz przejrzeć, przeanalizować, przefiltrować, aby stworzyć listę tych słów, które Ciebie interesują.

Keyword planner w pozycjonowaniu sklepu

Jak widzisz po wpisaniu słowa kluczowego „prezent dla faceta” Keyword Planner podpowiedział mi szereg nowych słów, które mogą mnie zainteresować. W rzeczywistości jest tego o wiele więcej, niż na załączonym obrazku. Sam się przekonaj i skorzystaj z tego dobrodziejstwa 🙂

Drugim programem, który można tu zaproponować jest Long Tail Pro. To już zewnętrzne narzędzie, które jednak i tak przy swojej pracy korzysta z danych udostępnianych w Keyword Planner. Jest ono płatne, a jego pełna funkcjonalność zasługuje na to, aby opisać ją w osobnym artykule. Na początek sądzę jednak, że wystarczy Ci możliwość korzystania z Keyword Plannera. I tego się trzymajmy.

Analiza słów kluczowych konkurencji

Nie ma się co oszukiwać. Doskonałym źródłem na pozyskanie listy słów kluczowych może być dla Ciebie garść informacji pozyskanych na podstawie analizy konkurencji. Jeśli chcesz sprawdzić na jakie słowa kluczowe pozycjonuje się Twój konkurent to wykorzystać możesz do tego albo własne oczy, mózg i czas albo zewnętrzne narzędzia. Najskuteczniej będzie połączyć obie te opcje.

Jeśli chodzi o własnoręczną analizę słów kluczowych, to tutaj będziesz musiał poprzeglądać stronę konkurenta, sprawdzić jak jest zbudowana, z jakich słów kluczowych konkurent korzysta w opisach produktów, w znacznikach h1, title, description, a nawet keywords. Na tej podstawie dowiesz się pod jakie słowa kluczowe zoptymalizowana jest strona internetowa Twojego konkurenta, a co za tym idzie sam będziesz wiedział w jakim kierunku warto podążać, zwłaszcza jeśli wypozycjonowany sklep internetowy Twojego konkurenta dobrze przędzie 😉

Druga droga do sprawdzenia działań konkurencji to wykorzystanie zewnętrznych narzędzi. Pierwsza ich pula to serwisy takie jak MajesticSEO czy Ahrefs. To systemy pokazujące gdzie Twoja konkurencja zamieściła swoje linki, a także pod jakimi zrobiła to anchorami, czyli słowami kluczowymi. Jeśli dowiesz się, że Twój konkurent linkuje swoją stronę na słowo „prezent na 40stkę”, to już po chwili słowo to powinno też wylądować na Twojej liście.

Kolejna grupa sprytnych narzędzi to te, które dokładnie analizują stronę Twojego konkurenta, sprawdzają na jakie słowa kluczowe jest ona pozycjonowana, a nawet kontrolują słowa kluczowe, z jakich konkurent korzysta przy reklamie w Google AdWords. W tej materii mogę polecić Ci korzystanie z takich serwisów jak Semstorm, Senuto czy Semrush.

Wszystkie z opisanych powyżej narzędzi są płatne, jednak na przykład taki Semstorm oferuje swoim użytkownikom bezpłatny okres testowy, w czasie którego swobodnie można rozeznać się w działaniach swojej konkurencji, także do dzieła 😉

Jak zoptymalizować sklep internetowy?

To temat bardzo trudny i może okazać się, że częściowo wymagał będzie on tego, aby zaingerować w kod sklepu, gdzie przydatna może okazać się pomoc programistów. Załóżmy jednak, że korzystasz z systemu e-commerce, który jest prawidłowo zbudowany, nie musisz go przeprojektowywać, a możesz po prostu zrobić wszystko co w Twojej mocy, aby wykorzystać funkcje sklepu do jego jak najlepszej optymalizacji. Najpierw zadbaj o to, aby Twój sklep widoczny był tylko w wersji z lub bez www (przekierowanie htaccess). Później zabierz się za pracę, o której dowiesz się w kolejnym fragmencie tego artykułu.

Opisy produktów

Artykuł ten, w którym piszę o tym jak wypozycjonować sklep internetowy powstał z myślą o normalnych osobach prowadzących własne sklepy. Nie chcę więc skupiać się tu na wymyślaniu rzeczy, które mógłbyś zrobić jako programista, skupię się na tym, co zrobić może praktycznie każdy z nas. Na początek chciałbym Ci powiedzieć, że ogromną rolę w pozycjonowaniu sklepu pełnią unikalne opisy produktów. Jednym z największych błędów właścicieli sklepów internetowych jest korzystanie z opisów produktów udostępnianych przez producentów. Pewnie zastanawiasz się – co on plecie, przecież powtarzające się opisy nie jeden raz widziałem chociażby na stronach takich jak x-kom.pl czy saturn.pl. Ok, jeśli na plecach masz worek siana, chcesz wydać grubą kasę na kampanie AdWords, a Twoja marka jest tak silna, że możesz to wszystko olać, to śmiało – kopiuj opisy od producenta. Jeśli jednak zależy Ci na skutecznym pozycjonowaniu, to weź klawiaturę w swoje ręce i przygotuj atrakcyjne i unikalne opisy swoich produktów. Uwierz mi, że gdybym pracował w X-KOM czy w Saturnie, to zdecydowanie i szybko bym to zrobił będąc przekonanym, że odpowiednio zoptymalizowana treść jeszcze bardziej poprawi w tych sklepach sprzedaż.

Przygotowując opis swojego produktu zadbaj o to, aby był on odpowiednio sformułowany. Najpierw przedstaw jego największe walory, dorzuć kilka zdjęć, zachęć Klienta do zakupu i daj mu tę możliwość. Później pozostaw przestrzeń na opis produktu, który przygotowany będzie bardziej z myślą o robotach wyszukiwarek. Postaraj się, aby opis był odpowiednio długi (no przynajmniej te 1500 znaków) i aby pojawiały się w nim interesujące Cię słowa kluczowe. Możesz wstawić je w znacznik strong.

Analizując kod podstrony ofertowej zwróć jeszcze uwagę na jedną rzecz: powinien na niej znajdować się jeden nagłówek H1, w którym zamieścić powinieneś nazwę produktu i ewentualne interesujące Cię słowo kluczowe: np. „Skok balonem – super prezent dla mężczyzny”. Nagłówki h2 czy h3 możesz też odpowiednio wykorzystać w pozostałej części opisu produktu.

Na koniec chciałem Ci powiedzieć, że w Internecie odnaleźć można baaaardzo dużą ilość sklepów, które funkcjonują w oparciu o skopiowaną treść opisów. To dla Ciebie ogromna szansa, bo Google serio lubi unikalną treść. Wykorzystaj to, że inni są leniwi i zadbaj o fajne opisy produktów w Twoim sklepie!

Nazewnictwo produktów

Mając sklep z pewnością sprzedajesz produkty o określonych nazwach, wytwarzanych przez takich i takich producentów. Każdy produkt ma swój numer czy nazwę modelu. Dodając produkty do swojego sklepu pamiętaj o tym, żeby w ich nazwach podawać pełne informacje podawane tym razem przez producentów. Nikt przecież nie powiedział, że frazą z Twojego długiego ogona nie może być „laptos asus xj52 sklep”. Jeśli w nazwie produktu zamieścisz to co potrzeba, to Twoje szanse rosną 🙂

Znaczniki meta title

Kolejna kwestia przy budowie strony, o którą możesz zadbać sam (myśląc o optymalizacji sklepu) jest przygotowanie nagłówków tytułowych dla strony głównej i wszystkich stron produktowych w Twoim sklepie. Title to ten nagłówek strony, który pojawia się na pasku przeglądarki czy też w wyszukiwarce Google w momencie wyświetlenia danej strony internetowej (google czasem go zmienia, jeśli uznaje, że będzie on lepiej dopasowany do zapytania, niż ten, który wpisał właściciel strony.

Title sklepu internetowego przy pozycjonowaniu

Przykładowe tytuły stron zobaczyć możesz na powyższej grafice. Analizując je dowiesz się też jaki dać tytuł stronie internetowej. Tutaj są trzy zasady:

  • tytuł powinien mieć do około 65 znaków długości (dłuższy nie wyświetli się w całości w wynikach wyszukiwań)
  • na początku tytułu zamieścić należy interesujące nas słowo kluczowe, które chcemy pozycjonować, np. w przypadku produktu, jakim jest lot balonem: „Lot balonem – zamów wyjątkowy prezent!”
  • dobrze jest zemścić w tytule jakieś call to action, czyli zwrot, który podpowie Klientowi czego się od niego oczekuje. Zamieszczając w tytule hasło „Zadzwoń” albo „Zobacz” przemówisz do psychiki internauty, który być może zechce Cię wysłuchać 😉

Tworząc tytuły stron w ramach swojego sklepu internetowego pamiętaj o tym, że każdy z nich powinien być inny. Narzędzia Google potrafią wychwycić sklepy, w których każdy tytuł podstrony jest identyczny. Zachowania takie traktowane są jako błędne i wyszukiwarka sama sugeruje, aby tytuły te urozmaicić.

Teraz tym bardziej powinieneś wiedzieć, jak ważna dla Google jest unikalna treść!

Znaczniki meta description

Znacznik description, czyli krótki opis strony (do około 146 znaków – tak jest bezpiecznie) to krótka informacja do wyszukiwarki i dla ludzi o tym, co znajduje się na danej stronie internetowej. Roboty wyszukiwarki Google analizując strony internetowe przykładają niemałą wagę również do tego znacznika meta. Jeśli poprzez użycie w nim interesujących Cię słów kluczowych zasygnalizujesz wyszukiwarce o czym jest ta strona, to masz spore szanse na to, że w wynikach wyszukiwania wyprzedzisz konkurentów, którzy tego nie zrobili.

Zdaję sobie sprawę, że napisanie osobnego, unikalnego opisu dla każdej podstrony jest bardzo trudne i wymagające, ale już na wstępie informowałem Cię o tym, że pozycjonowanie sklepu internetowego nie jest niczym prostym i łatwym. Także weź się w garść i przejrzyj swoją stronę również pod kątem znaczników meta description. Ich wykorzystanie może przynieść Ci świetny efekt, jednak pamiętaj, aby nie przesadzić tu z nadmiernym upychaniem słów kluczowych. Opis powinien być stworzony głównie z myślą o ludziach, nie o robotach.

Blog dla sklepu internetowego

Bardzo interesującą opcją w przypadku chęci wypozycjonowania sklepu internetowego jest stworzenie dla niego bloga informacyjnego dla Klientów. Blog może być dla Ciebie doskonałym źródłem ruchu pozyskiwanego właśnie z długiego ogona. Każdy wpis zamieszczony na blogu to potencjalny ruch, dlatego mocno powinieneś się zastanowić nad prowadzeniem bloga. Jeśli sprzedajesz biżuterię, to na blogu pisać możesz o fajnych zestawach dla kobiet, dobieraniu biżuterii do koloru skóry, czy też nawet o sposobach jej czyszczenia. Jeśli sprzedajesz prezenty, to masz niewyobrażalnie duże pole do popisu, bo możesz przedstawiać pomysły na prezent dla… każdego. Jeśli z kolei handlujesz sprzętem elektronicznym to możesz pisać o urządzeniech, oceniać je, porównywać czy też tworzyć rankingi TOP10 danych typów produktów.

Prowadząc blog możesz generalnie sugerować swoim Klientom różne rozwiązania, a robiąc to wyjdziesz w ich oczach na eksperta, któremu zależy, który się stara i który dobrze się na czymś zna. Uwierz, że ludzie lubią kupować od takich właśnie osób, w przeciwnym razie nie pisałbym tego artykułu ;-).

Jak linkować sklep internetowy?

Musieliśmy dojść do tego etapu. W sieci znajdziesz wielu specjalistów od White Hat Seo, którzy twierdzą, że linkowanie jest złe i szkodzi. Ja tam uważam, że nie jest to prawdą. Ba, sądzę nawet, że bez linkowania nie ma pozycjonowania. Jakoś bowiem na te rankingi wpływać trzeba, a wszystkiego samą optymalizacją się nie zrobi. Aby jednak nie narażać Cię na zbędne niebezpieczeństwo zamieszczam poniżej sposoby linkowania sklepów internetowych, które w mojej ocenie są najbardziej bezpieczne i nie powinny negatywnie wpłynąć na promocję Twojego sklepu. O ile rzecz jasna będą wykorzystane racjonalnie.

Fora

Nie, nie chcę zachęcać Cię tutaj do zakupu oprogramowania tymu Xrumer czy Xseon, który miałby w Twoim imieniu założyć na forach pierdyliard kont, a później na każdym z nich spamować i zamieszczać byle jakie tematy, z byle jakim tekstem, który miałby tylko przekierowywać użytkowników do Twojego sklepu. Takie działanie jest dobre (tak, jest), ale z pewnością nie w przypadku sytuacji, w której właściel chce spokojnie, skutecznie i bezpiecznie wypozycjonować sklep internetowy. Tamte metody dobre są przy programach partnerskich czy domenach, na których nam nie zależy, a nie o tym rozmawiamy.

Ja proponuję Ci, abyś zbudował sobie listę powiedzmy 100 popularnych, aktywnych i renomowanych for internetowych, na których założysz sobie konto prywatne lub firmowe i na których będziesz się regularnie udzielał. Wśród tych for znaleźć mogą się fora ogólnotematyczne, w razie potrzeby męskie lub damskie czy też specjalistyczne, na których udzielać mógłbyś się jako ekspert w danym temacie.

Zakładając konto na forum pamiętaj, aby jak najdokładniej wykorzystać możliwości zdobycia tam linka. Podaj w swoim profilu adres do swojej strony internetowej, dodatkowo umieść go w swojej stopce. Nie rób tego jednak nachalnie, a naturalnie, tak aby nie podpadać moderatorom.

Jeśli zaczniesz już prowadzić aktywne konta na forach, to z czasem z pewnością odnajdziesz wątki czy też nawet działy forum, w których możesz zacząć udzielać się jako sprzedawca. Jeśli sprzedajesz prezenty, a odnajdziesz wątek, w którym ktoś szuka pomysłu na niespodziankę dla mamy, to nie bój się wkleić tam adresu do produktu ze swojej strony www. W ten sposób zdobędziesz naturalny link do swojej strony, który przyniesie Ci i Klienta i moc pozycjonującą. Fajnie, nie?

No i pamiętaj, jeśli chodzi o działania na forach, to możesz też zastanowić się nad tym, aby zlecić komuś marketing szeptany.

Blogi

Kolejna bezpieczna metoda na zdobywanie linków do swojej strony internetowej. Jak z pewnością zauważyłeś blogerzy dają swoim czytelnikom możliwość zamieszczania komnetarzy do wpisów. Bardzo często oprócz imienia i komentarza można dodać tam również adres swojej strony internetowej. Wykorzystaj to i komentuj wpisy na blogach pozostawiając tam adresy różnych podstron z Twojego sklepu. Dzięki temu pozyskasz wartościowe linki i fajny ruch, bo przecież inni czytelnicy mogą zainteresować się Twoim komentarzem i wejdą na Twoją stronę. Pamiętaj, w komentarzach podpisuj się imieniem lub ksywką, jak będziesz na siłę wciskał tu słowa kluczowe, to na porządnych blogach nikt nie opublikuje Twoich komentarzy.

Zachęcam Cię tu do pracy ręcznej. Jeśli bowiem stwierdzisz, że fajnym pomysłem będzie uruchomienie Scrapeboxa i puszczenie blasta na swój sklep, to ja Ci gratuluję i życzę powodzenia w wychodzeniu z filtra, w razie czego mogę Ci w tym pomóc.

Social media

Zdajesz sobie sprawę z tego, że zdecydowana większość użytkowników internetu korzysta z portali social media? Mowa tu głównie o Facebooku i Twitterze, ale też Instagramie czy Pintereście. Warto być w social media chociażby z uwagi na to, że za kilka lat Twoimi Klientami będą obecni młodzianie, który z SM po prostu nie wychodzą. Ale pamiętaj, że social media to nie tylko kontakt z Klientem i możliwość promowania swojego produktu, ale też idealne miejsce, z którego pozyskiwać możesz linki. Linki, które Google uznaje za wartościowe.

Przykłady działań? Chociażby promowanie na FP swoich produktów czy wpisów na blogu. Idźmy dalej: przecież śmiało możesz przeglądać inne FP w razie potrzeby zamieszczając na nich URLe do swojego sklepu (patrz działanie na forach). Pomysłów jest wiele, bo ludzie coraz częściej szukają odpowiedzi na swoje pytania czy to na Facebooku czy na Twitterze. Ty możesz im je dać oferując swoje produkty!

Katalogowanie

Ktoś powie, że katalogowanie to przeszłość, że jest nieskuteczne, a obecnie może być nawet prośbą o filtr czy bana w Google. Owszem, jeśli robi się to bez głowy, linkując stronę na frazy exact match, dodając stronę do milionów katalogów, to tak – jest to racją. Ja jednak nie chcę zachęcać Cię do kupowania multikodów i dodawania strony do ogromnej ilości miejsc, ale do dokładnego przejrzenia najmocniejszych katalogów stron i sklepów internetowych, a następnie do dodania do nich swojego sklepu. W tych porządniejszych katalogach z reguły linkowana jest tylko strona główna i tylko na słowo brandowe w postaci adresu domeny. Także nie masz się czego obawiać. Jeśli jednak jest możliwość, aby linkować inaczej, to rób to ostrożnie. Różnicuj anchory i mieszaj je z nazwą firmy. W ten sposób Twój sklep będzie nie tylko bezpieczny, ale też wzmocniony.

Jeśli nie masz listy najmocniejszych katalogów lub też nie chce Ci się dodawać do nich swojej strony, to zgłoś się do mnie. Z chęcią zrobię to za Ciebie zarabiając kilka złotych.

Zaplecze pozycjonerskie

Doskonałą formą zdobywania linków w przypadku sklepów internetowych jest budowa własnego zaplecza seo. Możesz tu tworzyć serwisy na własnych domenach (mogą to być inne sklepy, fora, blogi z opiniami o produktach), mogą to być serwisy stawiane na darmowych platformach blogowych, mogą to być strony skupiające się tylko na wybranych produktach czy też kategoriach produktów z Twojego sklepu. Pole do popisu jest bardzo szerokie. Bardzo ważne jest tutaj, aby z zaplecza mądrze linkować do swojej strony (nie róbcie linków site-wide), tak aby wyglądało to naturalnie i nie podpadało wyszukiwarce. Co ważne, zaplecze możesz wykorzystać też do prób bardziej agresywnego linkowania, bo jakiejś zapasowej domeny pewnie nie będzie Ci jakoś bardzo szkoda.

Linkowanie wewnętrzne

Pewnie się dziwisz, że mówię tu o linkowaniu wewnątrz Twojego sklepu, jednak ta metoda również jest bardzo ważna no i skuteczna. Tutaj możesz już pozwolić sobie na linkowanie na konkretne słowa kluczowe. Przykład? Piszesz na blogu o pomysłach na prezent dla babci, w tekście wspominasz o zestawie do robienia na drutach, nic nie szkodzi na przeszkodzie, abyś frazę tę podlinkował i przekierował użytkownika i robota do podstrony z tym właśnie produktem. Serio, poświęć trochę czasu, przejrzyj swój sklep i zobacz gdzie możesz wykorzystać wewnętrzną moc Twojego sklepu. Jeśli nie znajdziesz takich miejsc, to może warto je stworzyć?

Programy przydatne przy pozycjonowaniu sklepu internetowego

Na koniec chciałbym wymienić kilka narzędzi, które w pewnym stopniu będą mogły uprościć Twoją pracę przy pozycjonowaniu sklepu internetowego. Jako że wpis ten nie jest poświęcony spamowaniu czy automatycznemu linkowaniu mniej wartościowych stron, to nie będę pisał tu o wielu narzędziach, które promują Panowie od Black Hat Seo (a korzysta z nich każdy). Chciałbym jednak, abyś przy pozycjonowaniu sklepu internetowego korzystał z programów takich jak:

  • Excel
  • Zennoposter
  • Zenblog
  • Seoptimer.com

które pomogą Ci w wykonaniu czynności, które wymagają wiele ręcznej pracy i niesamowitej pamięci.

Dodatkowo chciałbym zachęcić Cię do zapoznania się z narzędziami do monitoringu marki w Internecie, takimi jak sentione.pl. Wykorzystaj je jednak nie tak jak brzmi to w nazwie – do monitorowania marki, ale do monitorowania rynku. Wykupując nawet najtańszy pakiet w Sentione możesz wzbogacić się o narzędzie, które w całym internecie poszukiwać będzie osób mogących zostać Twoimi Klientami. Jak to działa? To proste, jeśli ktoś na forum, na blogu czy na Facebooku napisze „jaki kupić prezent mamie” lub też „szukam drewnianej komody do salonu”, to możesz tak skonfigurować ten system, aby informował Cię o takim Kliencie, którego szybko ściągnąć możesz do siebie. W ten sposób raz dwa pozyskasz nie tylko Klienta, ale też zostawisz w sieci link prowadzący do Twojego sklepu.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Można wymienić tu jeszcze sporo kwestii, takich jak chociażby wykorzystanie Rich Snippets. Nie chcę Cię już jednak zamęczać sądząc, że powyżej znajduje się wiele interesujących wiadomości, z których warto skorzystać. O ile ma się na to ochotę…

Nie masz siły i ochoty na pozycjonowanie sklepu internetowego?

Jeśli pomimo zapoznania się z udostępnianymi tu przeze mnie informacjami nie masz sił, ochoty lub czasu na to, aby zająć się tym samodzielnie, to serdecznie zachęcam Cię do kontaktu ze mną. Być może uda nam się dojść do porozumienia, dzięki czemu ja będę mógł zająć się pozycjonowaniem Twojego sklepu internetowego. Dane kontaktowe znajdziesz klikając w zakładkę kontakt. Napisz do mnie, chętnie zapoznam się z Twoimi potrzebami i przedstawię Ci propozycję współpracy. Pamiętaj, ja zrobię wszystko, żeby Twój sklep czuł się pod moimi skrzydłami jak najlepiej 🙂

 Dziękuję za uwagę, jak mi się coś przypomni, to dopiszę 🙂

Top content