Jak wybrać idealne perfumy?

Zakup odpowiednich perfum może stanowić nie lada wyzwanie. Istnieje jednak kilka wskazówek, którymi warto się kierować, aby wybrać idealny zapach dla siebie. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze perfum!

W sklepach można znaleźć wiele rodzajów perfum oraz wód toaletowych. Do wyboru mamy zarówno zapachy damskie, perfumy męskie, jak i perfumy unisex o różnych nutach zapachowych. Sprawia to, że wybór idealnego produktu nie jest łatwym zadaniem. Jeśli zastanawiasz się, jak wybrać odpowiednie perfumy, zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Perfumy czy woda toaletowa?

Poszczególne zapachy do ciała mogą się różnić stężeniem olejków zapachowych. Poziom skoncentrowania produktu ma duży wpływ na to, jak długo zapach utrzymuje się na ciele. Najwyższym stężeniem olejków zapachowych (ok. 20-40%) charakteryzują się perfumy. Są to produkty o bardzo intensywnym aromacie, długo utrzymujące się na ciele. Nieco niższy procent olejków zapachowych mają wody perfumowane (w granicach 10-15%). W następnej kolejności są wody toaletowe, których zapach jest mniej trwały i intensywny niż w przypadku perfum i wód perfumowanych. Stężenie olejków eterycznych w takich produktach wynosi 5-10%. Najmniejszą trwałością charakteryzują się wody kolońskie, które zawierają 3-5% olejków zapachowych. Na rynku są dostępne także mgiełki zapachowe o bardzo niskiej trwałości (1-3% olejków eterycznych). Ich zapach nie utrzymuje się zbyt długo – zwykle stosuje się je w celu delikatnego odświeżenia ciała.

Piramida zapachowa

Będąc w temacie perfum, nie sposób nie wspomnieć o tzw. piramidzie zapachowej. Kompozycja każdych perfum jest trójstopniowa. Składają się one z różnych nut zapachowych:

 • Nuta głowy – to aromat, który czujemy bezpośrednio po rozpyleniu perfum (najczęściej jest wyczuwalny do około 30 minut od aplikacji produktu).
 • Nuta serca – czyli zapach, który czujemy po około 30 minutach od aplikacji zapachu (może być wyczuwalny przez kilka godzin).
 • Nuta bazy – może być wyczuwalna na skórze i odzieży nawet do kilku dni.

Dobierz nuty zapachowe do swojej osobowości

Perfumy powinny być idealnie dopasowane do gustu i osobowości osoby, która będzie ich używała. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego aromatu warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych nut zapachowych.

 • Zapachy kwiatowe – perfumy o nutach kwiatowych idealnie podkreślają kobiecość, dlatego są bardzo często wybierane przez Panie.
 • Zapachy cytrusowe – są lekkie i świeże; bardzo często wybierają je osoby aktywne, które kochają sport.
 • Perfumy owocowe – o zapachach owoców innych niż cytrusy (np. brzoskwinia, kokos). Perfumy te mogą być zarówno słodkie, świeże, jak i egzotyczne. Aromaty owocowe spodobają się przede wszystkim młodym, energicznym osobom.
 • Perfumy orientalne – przeważają w nich nuty korzenne. Są przeznaczone dla osób, które preferują intensywne i zmysłowe zapachy.
 • Zapachy szyprowe – ich podstawą jest nuta mchu dębowego. Intensywne perfumy szyprowe doskonale sprawdzają się zwłaszcza podczas chłodniejszych miesięcy.
 • Zapachy drzewne – przeważają w nich nuty żywicy i drewna. Perfumy drzewne to idealny wybór dla osób, które lubią kompozycje zapachowe o wyrazistym charakterze.

O czym pamiętać podczas testowania perfum?

Zanim wybierzemy się do perfumerii w celu znalezienia idealnego zapachu, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które mogą pomóc nam w wyborze odpowiedniego aromatu. Oto one:

 • Nie testuj zbyt wielu zapachów naraz – każdą wizytę w sklepie z perfumami najlepiej zakończyć po powąchaniu maksymalnie trzech zapachów. Dzięki temu prawidłowo wyczujesz wszystkie nuty zapachowe.
 • Testuj zapachy na skórze – perfumy na każdym ciele mogą pachnieć inaczej. Dlatego warto przetestować wybrane zapachy na różnych obszarach skóry.
 • Pamiętaj, że aromat perfum z czasem się zmienia – dlatego warto poczekać kilka godzin, aby sprawdzić, jak wybrany zapach będzie się rozwijał na Twojej skórze.

Jak kupować perfumy damskie i męskie przez internet?

Wybór zapachu idealnie dopasowanego do naszych preferencji nie jest łatwym zadaniem. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej w momencie, gdy chcemy kupić perfumy męskie lub damskie przez internet. Podczas zakupów online nie możemy przecież przetestować wybranego aromatu. Kupując perfumy w sklepie internetowym warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, z jakich nut zapachowych składa się wybrany produkt. Najlepiej wybrać aromat z naszej ulubionej rodziny zapachowej i bazować na składach perfum, których używaliśmy już w przeszłości. Świetnym pomysłem jest także zapoznanie się z recenzjami poszczególnych zapachów. Jeśli jednak nie chcemy kupować przysłowiowego kota w worku, warto wcześniej powąchać wybrane perfumy w sklepie stacjonarnym lub zamówić ich próbkę przez internet.

Zwróć uwagę na cenę

Cena perfum może się różnić m.in. w zależności od producenta i stężenia olejków zapachowych. Dlatego zanim wybierzesz się na zakupy, zastanów się, jaki budżet chcesz przeznaczyć na perfumy. Jeśli szukasz dobrych perfum, warto zajrzeć do sklepów internetowych. Bardzo często można tam znaleźć oryginalne i tanie perfumy.

Top content