Kiedy zaczyna się sknerstwo podczas oszczędzania?

Oszczędzanie i sknerstwo często bardzo mylone ze sobą. Takie podejście sprawia, że wiele osób, które czynią z oszczędzania swój styl życia jest źle postrzeganych przez resztę społeczeństwa. W żadnym wypadku nie jest to dobra rzecz, ponieważ szkodzi całej społeczności osób, które identyfikują się jako oszczędni. Mimo wszystko bardzo dużo osób nazywa siebie oszczędnymi, a tak naprawdę są sknerami. Dlatego warto sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie w zasadzie leży ta cienka granicy pomiędzy byciem sknerą, a byciem oszczędnym?

Kim jest oszczędna osoba, a kim jest sknera?

Oszczędna osoba to taka, która nie wydaje swoich pieniędzy na zbędne rzeczy. Nie zakupuje produktów, które będą jej do niczego nie potrzebne, a w dłuższej perspektywie czasu mogą okazać się tylko o wiele bardziej problematyczne. Jeżeli już macie za sobą jakiś staż w oszczędzaniu to zdajecie sobie sprawę z tego jak wygląda cała kwestia. Pamiętajcie, że oszczędzanie nie jest równoznaczne z tym, że trzeba sobie czegoś odmawiać. Można powiedzieć, że bycie osobą oszczędną to idealna granica pomiędzy sknerstwem, a rozrzutnością. Warto sobie wyobrazić na początku pewną sytuację w trzech różnych wariantach. Przykładowo weźmy osobę, która zarabia 2 tysiące złotych. Jego wydatki związane z żywnością oraz płatnościami zamykają się w 1200 złotych. Zostaje mu 800 złotych i co z nimi robi sknera? Oczywiście wszystko zatrzymuje. Osoba rozrzutna wszystko wydaje i pod koniec miesiąca cierpi, że nie ma już pieniędzy, a osoba oszczędna? Odkłada na rachunku oszczędnościowym przykładowo 300 złotych, a 500 złotych zatrzymuje w portfelu, tak aby móc wyjść ze znajomymi, czy pójść do kina bez obawy, że nie będzie mieć pieniędzy. Ponadto mądre oszczędzanie charakteryzuje się przede wszystkim tym, że osoba, która oszczędza pozwala sobie na wydatki, ale tylko te, które ją zadowalają i się jej przydadzą. Jeżeli posiadasz dwie pary butów do biegania to nie musisz sobie kupować 10 kolejnych.

Pamiętajcie o tym, że życie chwilą bez patrzenia w przyszłość może Was naprawdę dużo kosztować. Musicie zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo istotną rzeczą jest Wasze zabezpieczenie finansowe. Prawda jest taka, że nie wiadomo co się stanie za rok, albo za dwa z Waszym życiem, a nawet nie wiadomo co będzie za miesiąc, albo jutro. Jeżeli posiadacie rodzinę, dzieci, dom to musicie posiadać fundusze, które będą mogły Wam posłużyć w razie nagłego wypadku. Nie znaczy to jednak, że osoba oszczędna jest również osobą, która żyje niczym zakonnik. Nie o to w tym wszystkim chodzi, żebyście siedzieli zamknięci w małym pokoiku, jedli bardzo mało i najlepiej w ogóle nie zużywali energii elektrycznej, ponieważ nie ma sensu marnować prądu. Oszczędzanie polega na mądrym wydawaniu pieniędzy, a nie na ciągłym zaciskaniu pasa. Wydawajcie pieniądze na rzeczy, które sprawiają Wam radość, ale nie róbcie tego też nadmiernie, ponieważ konsumpcjonizm nie jest dobrą decyzją.

Czym kieruje się w swoim życiu osoba oszczędna?

Osoba oszczędna w odróżnieniu do sknery kieruje się dwoma wskaźnikami w swoim życiu jakością oraz ceną, zaś sknera tylko i wyłącznie ceną. Dlatego najczęściej sknera gorzej wychodzi na wszystkim niż osoba oszczędna. Wynika to z tego, że oszczędni kupując sprzęt RTV/AGD będą szukać dobrego jakościowo sprzętu o relatywnie niskiej cenie, gdy osoba sknera, będzie szukała sprzętu jak najtańszego, żeby po prostu działał. Takie podejście wcale nie ratuje finansów osoby, która charakteryzuje się sknerą postawą. Ponadto osoba oszczędna na promocje patrzy z pewnym dystansem, wiedząc, że nie każda promocja jest warta uwagi. Zaś sknera kupuje te rzeczy, ponieważ „mogą się przydać”. Osoba oszczędna robi to w taki sposób, aby się z tym nie obnosić, nie wstydzi się swojego podejścia do życia, ale nie chce nikomu wchodzić z przysłowiowymi butami w życie, zaś sknerę można łatwo poznać i widać, ze wydawanie pieniędzy jest dla niego bardzo dokuczliwe. Ponadto najważniejsze jest to, że osoba oszczędna robi to po to, żeby móc realizować swoje plany, ambicje, a zwykły sknera po prostu chce mieć jak najwięcej pieniędzy w ogóle nie zależy mu na tym, żeby je w jakikolwiek sposób wydawać, a skutkuje to często tym, że taka osoba nie jest w stanie się wzbogacić, ponieważ jej życie polega tylko na odkładaniu z pominięciem inwestowania.

Dlaczego lepiej być oszczędnym, niż sknerą?

Osoby oszczędne nie są zawsze lubiane, ale głównie przez osoby zazdrosne, jednak mimo wszystko potrafią wzbudzać respekt swoim zachowaniem i faktem, że są w tym bardzo dobre, zaś osoby, które są sknerami najczęściej wśród innych wzbudzają poczucie zażenowania i wręcz politowania. Niektóre osoby, które nie są świadomie zarobków takich osób mogą je odebrać za bardzo biedne, ponieważ odmawiają sobie wszystkiego. Bardzo dużo skner, które się wzbogaciły nadal nie potrafią się wyzbyć swojego skąpstwa i liczą każdy grosz. Nawet jeżeli co miesiąc zyskują naprawdę spore wpływy, a dodatkowo na koncie mają dużo pieniędzy to jednak nie potrafią się pozbyć nawyku sknerstwa. Bycie sknerą nikomu nie imponuje, a ponadto taka osoba w towarzystwie powoduje u wielu osób pewnego rodzaju poczucie dyskomfortu, gdyż nie można nigdzie z nią wyjść bo wszędzie liczy pieniądze. Nie bójcie się wydawać pieniędzy, które poprawiają Wasze życie i są pewnego rodzaju inwestycją. Zamiast trzymać wszystkie pieniądze, a chciałbyś nauczyć się pływać to zrób to i zapisz się na basen. Będziesz dzięki temu bardziej zadowolony, a bardziej zadowolony człowiek jest w stanie lepiej funkcjonować, a co za tym idzie może wymyślać lepsze pomysły na zarabianie pieniędzy.

Top content