Koszt życia w Poznaniu dla dwóch osób – prześwietlam budżet

Koszty, które ponosi się każdego dnia dla większości osób są bardzo często trudne do wyliczenia, jednak ważne, aby starać się robić odpowiednie wyliczenia najlepiej każdego miesiąca. Takie podejście pozwala pozbyć się zbędnych wydatków oraz ograniczyć wydatki. Wiele osób chce oszczędzać pieniądze, jednak nie starają się wyliczyć swojego budżetu, a jest to jeden z większych błędów, które robią ludzie. Staram się co miesiąc robić wyliczenia finansowe, aby móc się odnosić do tego co było w poprzednim miesiącu, jeżeli widzę, że w tym miesiącu miałem większe wydatki to doskonale wiem czym było to spowodowane. Wiele osób może powiedzieć, że prowadzenie budżetu jest bezsensu bo przecież wystarczy pilnować się, aby nie wydawać za dużo pieniędzy, a nadwyżkę wpłacać na oddzielny rachunek. Jak dla mnie tego typu opinie są tym samym co dla trenera personalnego, któremu ktoś powie, że żeby schudnąć 20 kilogramów wystarczy ograniczyć jedzenie, a dieta nie jest potrzebna. W teorii jest tutaj trochę racji, ale jak to się mówi im dalej w las, tym więcej drzew, dlatego też na początku może będziecie widzieć naprawdę ciekawe efekty i zobaczycie, że pieniądze wpływają do Waszego budżetu i posiadacie tę nadwyżkę finansową, jednak jest małe ale. Jeżeli po 3 miesiącach trzymania odpowiedniej nadwyżki finansowej, mogą przyjść kolejne dwa miesiące, w których tych pieniędzy będzie mniej, a Wy nie będziecie wiedzieli czemu tak jest. Tak samo osoba, która się odchudza na początku będzie szybko zrzucała swoją wagę, ale po kilku miesiącach zobaczy, że ta waga już nie spada tak dobrze, a przez to, że nie trzyma określonej diety nie może się do tego odnieść, a co za tym idzie nie wie co zrobić, aby poprawić swoją sytuację.

Jak wyglądają koszty jedzenia w Poznaniu?

Jestem osobą oszczędną i nie staram się wydawać zbyt dużo pieniędzy na jedzenie, transport, czy produkty codziennego użytku. W odróżnieniu od moich kolegów, którzy lubią się stołować na mieście ja preferuje jedzenie w domu. Wolę ze swoją narzeczoną skonsumować dobry posiłek, który sami urządzimy, niż jeść ciągle na mieście. Poza samymi oszczędnościami idą za tym również inne czynniki, chociażby fakt, że wiem co jem i nie muszę się martwić o to, że w piersi kurczaka, którą sobie przyrządzę będzie więcej jakichś dodatkowych niż samego mięsa i jest to również zdrowsze, ponieważ nie jestem alfą i omega i nie prześwietlę każdej knajpy, czy restauracji i nie zobaczę z czego oni tam przyrządzają jedzenie, a prawda jest taka, że znajduje się wiele różnych restauratorów, którzy też szukają oszczędności. Kolejnym czynnikiem dlaczego wolę jeść w domu to fakt, że spożywam te potrawy, które chcę, mam dużą dowolność, a poza tym gotowanie samemu sprawia mi o wiele większą satysfakcję niż jedzenie na mieście. Nie znaczy to, że nie wychodzę z domu i nie jadam na mieście, po prostu robię to znacznie rzadziej niż inni moi znajomi.

Jeżeli chodzi o zakupy, które robię to najczęściej korzystam z takich sieci jak Lidl, Biedronka, Auchan, czasem również Makro, Real i Tesco, jednak o wiele rzadziej, niżeli te trzy pierwsze przeze mnie wymienione. Wynika to głównie z ceny oraz z jakości produktów, które można znaleźć w tych sklepach. Jak dla mnie jeżeli chodzi o artykuły spożywcze to zdecydowanie lepszej jakości znajduje właśnie w Lidlu, Biedronce czy Auchan, niżeli w innych sklepach. Ponadto często korzystam z porównywarek cenowych, które Wam też polecam. Dzięki czemu jestem w stanie poszukać najlepszej oferty w swojej okolicy. Jest to bardzo dobry sposób, aby znaleźć bardzo szybko ciekawe promocje.

Jak wyglądają koszty za mieszkanie w Poznaniu?

Koszty związane z opłatami w Poznaniu nie należą do najtańszych, zwłaszcza dla osób, które mieszkają w wynajmowanym mieszkaniu. Ja mam to szczęście, że udało mi się zredukować koszty w zasadzie do minimum i posiadam mieszkanie własnościowe, w centrum Poznania. Wiem, że wiele osób decyduje się na to, aby redukować koszty jeszcze bardziej i preferują wybranie domu, pod miastem. Ja zdecydowałem się akurat na wybór mieszkania własnościowego, które największe opłaty to oczywiście media oraz opłaty administracyjne, związane z opłatami za wywóz śmieci, remont budynku itd., dodatkowo woda, prąd i gaz (mam to szczęście, że w mieszkaniu posiadamy instalację gazową, według mnie jest to najtańsze rozwiązanie, a do tego bardzo skuteczne). Ponadto jeszcze muszę co miesiąc płacić za internet oraz kupować kartę do telefonu.

Jak wyglądają koszty związane z transportem w Poznaniu?

Transport w ciągu roku bardzo ograniczam. Oboje z narzeczoną zdecydowaliśmy się na to, aby przesiąść się na rowery. Dlatego z samochodu korzystam rzadko, a co za tym idzie opłaty również mam mniejsze. Najczęściej wsiadam do samochodu tylko wtedy, gdy jedziemy zrobić jakieś większe zakupy, kiedy muszę pojechać gdzieś gdzie rower ma już duże problemy, albo gdy jest za zimno na jazdę rowerem. Nastała jesień, a zima się już powoli zbliża, więc kilkukrotnie w ostatnim miesiącu, musiałem pojechać do pracy samochodem. Wynikało to z naprawdę koszmarnych warunków pogodowych, a jednak nie chce kosztem zdrowia poszukiwać oszczędności. Oszczędzanie pieniędzy to nie musi być survival, jednak powinno się żyć na odpowiednim poziomie, nie ma sensu żyć w sposób niewygodny tylko po to aby zaoszczędzić kilka złotych. Wszystko powinno być robione z głową. Jeżeli miałbym tak żyć to zdecydowałbym się na jedzenie najtańszych produktów, tylko po to, aby móc wegetować, a swoje mieszkanie zamieniłbym na najtańszą klitkę, aby mieć gdzie spać. Myślę, że nie jest to najlepsze wyjście.

Koszta dodatkowe

To jest dosyć rozległe pojęcie, ale nie chciałbym się zbytnio rozwodzić nad każdym punktem, bo myślę, że przykładowo zakup pary butów, albo wizyta u fryzjera nie potrzebują osobnej kategorii. Dlatego wolę stworzyć nieco obszerniejszą kategorię, w której zmieści się jednocześnie wizyta w kinie, zakupy, które nie są związane jedzeniem. Ogólnie rzecz ujmując są to wszystkie koszta, o których dużo osób bardzo często zapomina i nie wlicza ich w swój kosztorys, a jednak to one bardzo często potrafią być gwoździem do finansowej trumny. Zwłaszcza gdy w jednym miesiącu będzie trzeba pójść do dentysty, zakupić nowe ubrania, pójść do teatru, a ponadto opłacić cenę za hosting internetowy oraz dokupić jakąś część do komputera bo uległa ona awarii.

Dokładne podsumowanie kosztów życia

Jeżeli już mniej więcej orientujecie się w tym jak kategoryzuje swoje wydatki finansowe to teraz warto, abym już wam to wszystko w sposób dosyć jasny i klarowny rozpisał, tak abyście wiedzieli ile w tym miesiącu wydałem pieniędzy na konkretne rzeczy.

Jedzenie

  • Zakupy w Biedronce 296,38
  • Zakupy w Lidlu 186,33
  • Zakupy w Auchan 134,55
  • Zakupy w Makro 49,50
  • Zakupy w Realu 42,15
  • Zakupy w Tesco 34,82
  • Jedzenie na mieście : 36,70
  • Razem: 780.43

Mieszkanie

  • Czynsz: 540
  • Prąd: 360 (Opłaty za dwa miesiące)
  • Internet i Telewizja: 120
  • Gaz: 96 złotych
  • Telefon: 100
  • Razem: 1216

Transport

  • Paliwo: 240
  • Parking: 12,50
  • Razem: 252,50

Koszta dodatkowe

  • Kino: 64
  • Spodnie: 120
  • Bluza: 80
  • Bielizna: 65
  • Usługa hydraulika: 130
  • Fryzjer: 65
  • Razem: 524

Łączna suma wydatków: 2772.93
Zważywszy na to, że są to koszta, które zostały podzielone na dwie osoby to uważam, że wszystko posiada dosyć sensowny wygląd. Wiele osób wydaje podobne kwoty, mieszkając przy tym całkowicie samemu, dlatego uważam, że jeżeli posiada się kilka źródeł dochodów to tego typu wydatki wcale nie są takie straszne jakby mogło się wydawać, zwłaszcza, że sami widzimy po sobie, że jesteśmy jeszcze odłożyć naprawdę sporo pieniędzy. Zapewne już wkrótce będę musiał wydać nieco więcej pieniędzy, z racji tego, że zbliża się już pełną parą okres grzewczy, więc siłą rzeczy będziemy zmuszeni pokryć koszta ogrzewania no i wiadomo samochodu. Ponadto zima ma to do siebie, że w tym okresie z autem dzieją się prawdziwe cuda, dlatego jestem świadom, że odbije się to również na moich wydatkach. Jeżeli robicie tego typu podsumowania to może pochwalcie się tym jak to wygląda u Was. Jestem ciekaw ile wydaliście pieniędzy w tym miesiącu, na czym zaoszczędziliście i jakie są Wasze metody na oszczędzanie w domu. Jeżeli macie ochotę podzielcie się swoimi przemyśleniami na dole.

Artykuł przygotowany przez czytelnika bloga w 2014 roku

Top content