Ile kosztuje używanie lodówki z zamrażarką? Gotowe obliczenia

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego ile może kosztować używanie lodówki, zwłaszcza jeżeli zobaczy się to z perspektywy konkretnego czasu np. roku, albo chociażby miesiąca. Najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze i jeżeli nie macie potrzeby to nie korzystajcie przez miesiąc z lodówki. Dla większości osób zapewne będzie to niemożliwe, z racji tego, że rodzina wymaga obowiązków i nie ma możliwości na tego typu eksperymenty, jednak jeśli ktoś ma taką możliwość oraz lubi tego typu, może nieco specyficzne i dosyć szalone wyzwania powinien spróbować takiego doświadczenia. Gwarantuję Wam, że pieniądze same zaczną spływać z nieba. Prawda jest taka, że to nie zmywarka, ani nie pralka pochłania najwięcej prądu, a tym samym generuje największe koszta, a właśnie jest to lodówka.

Dlaczego korzystanie z lodówki jest takie drogie?

Według danych statystycznych, które są oferowane przez dostawców energii można zobaczyć, że średnio, w czteroosobowej rodzinie typowa lodówka jest odpowiedzialna za generowanie około 20% rocznych kosztów energii. Jest to sprzęt, który generuje największe pojedyncze zużycie prądu. Dodatkowo trzeba równię zwrócić uwagę na to, że praktyczne koszty zużycia energii elektrycznej w zasadzie nie mają za wiele wspólnego z danymi, które są podawane przez producentów lodówek. Pamiętajcie, że lodówka jest największym urządzeniem w domu, które ponadto jest włączone 24 godziny na dobę, dlatego też nic dziwnego, że generuje tak duże zużycie prądu. Ponadto jest to urządzenie, które jest w każdym domu. Jeżeli można obyć się z kuchenki elektrycznej na rzecz gazowej, tak jak z czajnika to jednak żyć bez lodówki jest bardzo trudno.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej lodówki?

Jeżeli macie możliwość zakupu nowej lodówki z zamrażarką, albo po prostu musicie taką kupić, ponieważ Wasz stary egzemplarz akurat nie nadaje się do dalszego funkcjonowania to powinniście zastanowić się nad jej wyborem. Pamiętajcie, że jeżeli będziecie kupować lodówkę to musicie zdawać sobie sprawę z tego, żeby przy zakupie również kierować się jej klasą energetyczną. Jeżeli znajdziecie kilka różnych modeli lodówek, które będą Wam pasować pod względem praktycznym to powinniście zdecydować się na to aby wybrać lodówkę o jak najlepszej klasie, do dyspozycji macie tutaj klasy takie jak A+, A++, A+++. Jeżeli posiadacie lodówkę o klasie A+ to koszt jej może wynieść w ciągu roku nawet 165 złotych, zakładając że średnie roczne zużycie wyniesie tutaj 300 kWh.

Warto zwracać uwagę na klasy energetyczne przede wszystkim dlatego, że są to najbardziej istotne parametry, które decydują o jej kosztach. Urządzenia AGD, a tym samym lodówki dzieli się na klasy energetyczny od A do G, gdzie A jest oznaczeniem najmniejszego zużycia prądu, zaś G największego. Klasy energetyczne zostały wcześniej określone w dyrektywie Unii Europejskiej nr 94/2/E z dnia 21 stycznia 1994 r.

Podział klas energetycznych ze względu na zużycie prądu:

poniżej 55 %- A
od 55 % do 75 % – B
od 75 % do 90 % – C
od 90 % do 100 %- D
od 100 % do 110 % – E
od 110 % do 125 %- F
powyżej 125 % – G

Warto zauważyć, że klasy takie jak A+, A++, A+++ mogą zostać również oznaczone w sklepach kolejno jako A-10%, A-20% i A-30%. Warto jednak naprawdę być ostrożnym przy zakupie takiej lodówki. Bywa też tak, że producenci sprzętu AGD zwyczajnie oszukują swoich konsumentów. Według danych ATLETE – Appliance Testing for Energy Label Evaluation, które zostały w 75% sfinansowane ze środków Komisji Europejskiej wynika, że 1/4 lodówek zużywa więcej prądu, niż obiecują producenci. Jedynie 43% urządzeń spełniały wymogi, które oferował producent. Reszta badanych urządzeń miała zaniżone parametry, a w niektórych przypadkach nawet klasę energetyczną. W teście najlepiej wypadli tacy producenci jak Bosch, Siemens, Miele, Liebherr, Whirlpool, Beko i Polar, zaś Samsung, Candy, Fagor, Daewoo, Zanussi, LG i Amica nie przeszły go pozytywnie.

Warto również pamiętać, że klasa energetyczna to nie jest jedyna rzecz, na którą trzeba zwracać uwagę jeżeli chodzi o właściwości lodówki. Bardzo istotnymi aspektami są również pojemność, agregat, szybkość mrożenia oraz chociażby to czy jest ona bezszronowa.

Ile prądu zużywa lodówka z zamrażarką?

Jeżeli znajdziecie się w takiej sytuacji, że będziecie zmuszeni, albo będziecie po prostu chcieli wymienić swoją starą lodówkę to warto pamiętać przede wszystkim o tym, żeby nie kierować się tylko ceną. Patrząc na dzisiejsze ceny lodówkę oraz mając dodatkowo szczęście do promocji, albo zwyczajnie ktoś w ten temat jest bardzo zagłębiony to w zasadzie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że zakupi się lodówkę z zamrażarką w klasie A. A+, a nawet A++ w bardzo podobnych cenach. Płacąc mniej więcej 1200 złotych powinno się już spokojnie dostać lodówkę klasy A++. Cena dopiero nieco wzrasta, gdy chce się kupić lodówkę, która będzie w stanie zaoszczędzić więcej prądu, niż pozostałe modele, ponieważ aby dokonać zakupu lodówki w klasie A+++ trzeba będzie z portfela wyciągnąć kwotę mniej więcej od 2000 do 3000 złotych. Jak na razie nic nie zwiastuje, aby ceny lodówek w najbliższym czasie miały ulec zmianie. Dlatego najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku może okazać się zakup lodówki z zamrażarką o klasie A++, ponieważ prawda jest taka, że zasadniczo nie ma większej różnicy czy posiada się lodówkę A++, czy A+++. Jeżeli będziecie dbać o zużycie energii, zamykając zawsze drzwiczki oraz pilnując, aby nie marnowała zbyt dużo prądu to nie odczujecie specjalnej różnicy.

Aby jednak nie być gołosłownym warto sobie porównać chociażby średnie zużycie podobnych lodówek o innej klasie energetycznej. Przykładowo lodówka klasy A o pojemności 200 l będzie zużywać od 0,8 do 1 kWh na dobę, dla porównania lodówka klasy G o identycznych parametrach będzie pobierać nawet do 3,3 kWh na dzień. Współczesne lodówki klasy A w przeciągu roku zużywają od 270 do 320 kWh, zaś modele starsze, bądź takie z klasy B, czy C są w stanie zużywać aż 500 kWh. Jeżeli jednak zdecydujecie się na lodówkę z zamrażąrką energooszczędną to lodówka klasy A++ będzie zużywać około 220 kWH, zaś lodówka klasy A+++ do 200 w ciągu roku. Jak dobrze możecie zauważyć wybierając lodówkę energooszczędna z klasy A+++ i rezygnując z lodówki klasy B, albo C w ciągu jednego roku będzie można zaoszczędzić nawet do 200 złotych.

Top content