Jak bawić się z niemowlakiem? Zabawy od 1 do 12 miesiąca życia

Od pierwszych miesięcy życia, bardzo ważne jest to, aby spędzać z niemowlakiem czas i zachęcać go do różnych aktywności. Wspólna zabawa nie tylko zbliża, ale także pomaga w nabyciu coraz to nowych umiejętności. Warto zapoznać się z propozycjami dotyczącymi idealnych zabaw dla maluszka w pierwszych miesiącach życia.

Idealne zabawy od 1 do 3 miesiąca życia

Mogłoby się wydawać, że z maleństwami, które dopiero co się pojawiły na świecie nie ma za bardzo jak się bawić. Nic bardziej mylnego. Już w pierwszym miesiącu życia można wprowadzić proste zabawy.

Zabawy z miesięcznym dzieckiem przede wszystkim opierają się na obserwowaniu poszczególnych przedmiotów. Można pokazywać maluchowi zabawki. Z uwagi na to, że nie widzi ono najlepiej, warto wybrać takie, które mają wyraziste kolory i kształty. Świetnie sprawdzi się np. specjalna karuzela do łóżeczka.

Decydując się na zabawy z dwumiesięcznym dzieckiem można pójść o krok dalej. Taki maluch szczególnie lubi miny. Warto go rozśmieszać robiąc miny bardziej śmieszne czy wyraziste. W ten sposób pobudza się jego zainteresowanie, uspokaja i rozśmiesza. Zabawy dla niemowlaka w tym wieku mogą się też wiązać z wszelkimi spokojnymi dźwiękami.

Dziecko mające trzy miesiące posiada już wiele umiejętności, które można wykorzystać przy codziennych aktywnościach. Do zabawy z trzymiesięcznym dzieckiem można np. wykorzystać specjalną matę edukacyjną, która posiada m.in. naszywki wykonane z różnych materiałów, które dodatkowo stymulują sensorycznie oraz inne elementy wydające dźwięki. Na początku maluch będzie z pewnością jedynie leżał i przyglądał się zabawką, warto zachęcić, żeby dotknął poszczególne elementy, potrzasnął nimi itd.

Zabawy w dalszych miesiącach życia

Zabawy z 4 miesięcznym dzieckiem i zabawy z 5 miesięcznym dzieckiem mogą być bardzo podobne. Czteromiesięczny maluch przede wszystkim próbuje złapać w rączki wszystko co ma w swoim zasięgu. Dlatego można bawić się z nim grzechotkami i innymi zabawkami tego typu, które po prostu można łapać w rączkę.

Starszy niemowlak zaczyna interesować się maskotkami. Można je przyczepić do ramy łóżeczka, wózka czy fotelika. Dobrym rozwiązaniem jest wybór takich egzemplarzy, które piszczą lub szeleszczą.

Półroczny maluch umie już naprawdę dużo. Zabawy z 6 miesięcznym dzieckiem powinny po woli zacząć wskazywać na związek przyczynowy między danym działaniem a jego skutkiem. Maluch lubi upuszczać różne przedmioty, a potem podnosić. Zauważa, że niektóre z nich potrafią narobić hałasu. Jest to też dobry moment na wprowadzenie materiałowych, miękkich książeczek, które posiadają kolorowe obrazki czy np. ruchome elementy.

Podczas zabawy z 7 miesięcznym dzieckiem rozpoczyna się etap dokładnego zapoznawania się z cechami poszczególnych przedmiotów. Maluch chętnie bada co jest miękkie, co twarde, co jaki dźwięk wydaje. Warto brać do ręki różne przedmioty – zarówno zabawki jak i przedmioty dnia codziennego i stukać nimi o siebie, pokazując dziecko jaki dźwięk one wydają.

Jak bawić się z niemowlakiem, który potrafi już bardzo dużo?

Szukając idealnej zabawy z 8 miesięcznym dzieckiem, przede wszystkim warto postawić na znane i lubiane od zawsze „A kuku”. Maluch w tym wieku, jest także zainteresowany układaniem dużych i lekkich klocków oraz burzeniem tego co z nich zbudowano. Jest to także etap, na którym dziecko umie już raczkować, co warto wykorzystać w codziennych zabawach.

Zabawy z 9 miesięcznym dzieckiem oraz zabawy z 10 miesięcznym dzieckiem to przede wszystkim różne aktywności ruchowe, które wspierają rozwój motoryki, a także koordynację i świadomość własnego ciała. Można np. tworzyć tory przeszkód z miękkich elementów takich jak poduszki i zachęcać malucha, żeby je pokonywał, albo robić z nim karuzelę, która stymuluje układ odpowiedzialny za późniejsze utrzymanie równowagi.

W tym okresie warto przede wszystkimi stawiać na zabawy ruchowe na podłodze. Można gonić i łamać dziecko, co z pewnością bardzo go rozbawi. Niemowlak potrafi już rozróżniać kształty czy kolory, dlatego dobrym rozwiązaniem może być specjalny sorter, który stymuluje tę umiejętność. Przy okazji dziecko będzie ćwiczyło precyzyjne chwytanie elementów.

Wymieniając zabawy z 11 miesięcznym dzieckiem i  zabawy z 12 miesięcznym dzieckiem warto przede wszystkim podkreślić, że w tym wieku chętnie naśladuje ono dorosłych. Dlatego świetnie sprawdzą się wszelkie aktywności opierające się na klaskaniu, pokazywaniu różnego typu gestów czy układaniu prostych klocków. Dziecko, które kończy rok, zaczyna mówić pierwsze słowa. W trakcie zabawy można je skutecznie do tego namawiać i motywować. Będzie ono także chętnie ruszało się do muzyki i wystukiwało dźwięki np. na cymbałkach. Maluch w tym wieku jest bardzo spostrzegawczy, dlatego z radością zaangażuje się w prosty zabawy polegające na naśladowaniu tego co robią na co dzień dorośli.

Zabawa z dzieckiem jest bardzo ważna już od pierwszych miesięcy jego życia. Warto więc wykorzystać sprawdzone rozwiązania i spędzać z maluchem czas mądrze i aktywnie.

Top content