Niektórzy ludzie to świnie. Nie szanują ciężarnych. Nie pozwól im na to!

O tym, że napiszę ten tekst wiedziałem już w poniedziałek. To wtedy zgłosiła się do mnie Paulina z KtoMaLek.pl. Połechtała moje ego, powiedziała coś o stalowych jajach i przedstawiła mi projekt uświadamiający ludzi w temacie ustępowania pierwszeństwa kobietom w ciąży – Ciąża widmo. Widoczna, a jednak celowo niezauważalna. A że dobrze wiem, że nie tylko kultura, ale także rozum nakazują ciężarnym ustępować, to bez wahania powiedziałem jej, że chętnie wesprę akcję. Dlatego czytasz ten tekst!

Dodatkowo wczoraj na portalu edziecko.pl z rodziny gazeta.pl trafiłem na artykuł, który utwierdził mnie w przekonaniu, że w akcji organizowanej przez KtoMaLek.pl udział po prostu wziąć muszę.

Bo jak czytam na blogu omatkowariatko.pl komentarz faceta, który pisze głupoty, jakich nie powstydziłoby się bezmózgie yeti, to krew mnie zalewa. Zajrzyjcie tam sobie i zobaczcie jakimi argumentami sypie gość, dla którego obolała, zmęczona i ledwo stojąca na nogach ciężarna nie zasługuje na to, aby przepuścić ją w kolejce lub pozwolić jej usiąść.

Nie będę się rozwodził się nad debilizmem takiego człowieka. Nie chcę tego robić, bo mam przed sobą jeszcze cały dzień pracy, a nie chcę się denerwować. Zwyczajnie wstyd mi za to, że jakiś facet może w ogóle pomyśleć o tym, aby nie pomóc ciężarnej. O ile człowieka takiego można nazywać facetem. Może nie? Może to świnia?

W każdym razie chciałem przedstawić tutaj kilka powodów, które nawet ludziom takim jest ten gość, pokażą dlaczego kobietom w ciąży powinno się ustępować. Wiem, że Ty, mój drogi czytelniku, dobrze znasz te powody, ale może dostrzeżesz w moim tekście jakieś braki i uzupełnisz je w komentarzu?

Przejdźmy do rzeczy.

Dla ciężarnej stanie nie tylko jest męczące, jest niebezpieczne!

To, że kobieta w stanie błogosławionym ciężka jest każdy widzi. Każdy się domyśla, że boli ją krzyż, że puchną jej nogi i że trudniej jej utrzymać równowagę. Mimo wszystko spora część ludzi ma to w dupie nie ustępując ciężarnym miejsca czy to w autobusie, tramwaju czy nawet w kolejce do lekarza. Ludzie patrzą na taką kobietę, gdy ona mówi im „DZIEŃ DOBRY”, ale jej nie widzą. Załamuje mnie, gdy słucham historii kobiet w ciąży, które mówią, że w autobusie czy w kolejce do laboratorium miejsca nie ustępuje im nikt poza młodymi mamami, które same dobrze pamiętają jak to było kilka miesięcy wcześniej, gdy same pod sercem nosiły swoje dziecko. Masakra.

A tymczasem trzeba sobie uzmysłowić, że stanie dla kobiety w ciąży może być bardzo niebezpieczne. I to nie tylko dla kobiety, ale też dla jej nienarodzonego dziecka. Przebywając zbyt długo w pozycji stojącej ciężaróweczka może nabawić się problemów takich jak: zakłócenia w przepływie krwi, zwiększone ryzyko nadciśnienia, zasłabnięcie i możliwy upadek. Ale to nie wszystko! W skrajnych przypadkach takie stanie może doprowadzić nawet do poronienia!

Ustąp kobiecie w ciąży

Dlaczego ciężarna nie powinna czekać w kolejce?

Chyba tylko w Rossmannie zdarzało się, że kasjerki widząc moją ciężarną żonę zapraszały ją na początek kolejki. Nigdzie indziej tego nie widziałem. A widzieć powinienem, bo stojąc w kolejce ciężarna nie tylko stoi, ale przebywa w skupisku ludzi pośród których krąży cała masa zarazków i bakterii. Bardzo łatwo można zarazić się tam czy to kaszlem, katarem czy jakimiś problemami skórnymi. Tego typu choroby bardzo szybko i łatwo roznoszą się drogą kropelkową lub przez dotyk, a kobieta w ciąży, która nie może korzystać z przeważającej ilości leków, zdecydowania powinna być przed tym chroniona. No bo chyba lepiej zapobiegać, niż leczyć?

Mam do Ciebie prośbę, w imieniu przyszłych mam

Wiem, że Ty ustąpisz miejsca każdej ciężarnej. Wiem, że przepuścisz ją w kolejce. I za to bardzo Cię lubię. I szanuję. Mam jednak do Ciebie jedną ogromną prośbę.

Reaguj.

Jeśli gdziekolwiek zobaczysz kiedyś kobietę w ciąży, to podaj jej pomocną dłoń i pomóż jej w tym, aby inni zaczęli szanować prawa, które nadaje jej ustawa z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin*. Poproś innych, aby przepuścili ją w kolejce. Znajdź jej miejsce w autobusie. Spraw, aby inni otworzyli oczy i po prostu ją zauważyli.

Wynikną z tego same korzyści. I dla maluszka rosnącego w brzuszku, i dla ciężarnej, i dla Ciebie, i dla kogoś obcego.

Dla kogoś, kto nie będzie już świnią.

pomoc kobiecie w ciazy

*”1. Kobiety w ciąży, świadczeniobiorcy do 18 roku życia, posiadający zaświadczenie, o którym mowa w art. 47 ust. 1a, osoby, o których mowa w art. 43 ust. 1, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.”

Top content