Po pierwsze, spłać swoje długi

Osiągniecie stabilności finansowej w dzisiejszych czasach jest dosyć trudne. Zważywszy chociażby na konsumpcjonizm, który otacza wszystkich ludzi. W krajach, które zachłysnęły się kapitalizmem dopiero jakiś czas temu, a tym samym w Polsce, potrzeba posiadania nadal jest bardzo duża. Wynika to przede wszystkim z tego, że przez większość część życia mieszkańcy tych społeczeństw mieli bardzo ograniczony zasób dóbr. Dlatego teraz tak wiele osób może powiedzieć, że niestety, ale żyje na kredyt. Jest to problematyczne w naprawdę bardzo wielu przypadkach i prowadzi do wielu kuriozalnych sytuacji. Idealnym przykładem, który można spotkać w naprawdę wielu polskich domach jest chociażby fakt, że nawet najbiedniejsze rodziny posiadają wielkie, płaskie telewizory, które wyposażone są w pasma HDMI. Wynika to przede wszystkim z tego, że Ci ludzie żyją w całości na kredyt. Nie zważają na fakt, że posiadają pewnego rodzaju zawieszoną na szyi linę finansową, która ich ciągnie w dół, a przez co nie są w stanie rozwijać swojego kapitału i nie mogą się wzbogacić. Zamiast oszczędzać swoje pieniądze i przeznaczać je na odpowiednie inwestowanie, mając na myśli inwestowanie nie znaczy od razu grania na giełdzie, czy lokowaniu swoich finansów na rachunku oszczędnościowym, można przecież inwestować w swoje umiejętności. Niestety, ale większość ludzi woli mieć inne podejście do życia, a co za tym idzie są oni przez to ograniczeni.

Czemu ludzie nie spłacają swoich długów?

Tak jak już wyżej pisałem w większości ludzie tego nie robią, z racji swojej potrzeby konsumpcji. Jeżeli posiadacie w mózgu pewnego rodzaju potrzebę ciągłej konsumpcji to odstawcie ją na bok. Jeżeli ktoś potrafił żyć na pewnym poziomie, nie wydając przy tym wielu pieniędzy, to gdy dostanie nieco większą kwotę to też powinien sobie poradzić. Oczywiście nie chodzi tutaj o to, aby jeść chleb ze smalcem, ale jeżeli posiadasz już pewne dobra na mniej więcej odpowiednim poziomie, czyli dobre i wygodne buty, które wcale nie muszą kosztować połowy Twojej wypłaty, schludne i estetyczne ubranie oraz inne tego typu przedmioty to jaki jest sens, abyś kupował co chwilę nowe i nowe rzeczy? Poza wypełnianiem potrzeby konsumpcji, która w Tobie drzemie nie ma żadnego. Warto zauważyć, że tego typu zachowania w społeczeństwie amerykańskim jest opisywane jako zachowanie, które należy tylko i wyłącznie do osób najbiedniejszych. W Polsce tego typu praktyki związane z kultem przedmiotu ma się cały czas. Żeby spłacić swoje długi trzeba zmienić swój sposób myślenia i przestać patrzeć na produkty jako na rzeczy najbardziej istotne. W Twoim życiu powinny się przede wszystkim liczyć Twoje umiejętności oraz możliwości jakie posiadasz. Jeżeli Satya Nadella powie Ci, że w każdej chwili, kiedy tylko tego zapragniesz może zostać Prezesem Microsoftu, mimo tego, że na koncie posiadasz tylko i wyłącznie tysiąc złotych, to czy sam fakt posiadanych możliwości nie będzie czynił Cię człowiekiem bogatym?

Dlaczego warto spłacić swoje długi?

Kiedy spłacisz swoje długi i uwolnisz się z tego koła zwanego konsumpcjonizmem będziesz w stanie zmienić swoje życie. Ograniczenie swoich wydatków i spłata wszelkich zobowiązań finansowych pozwoli Ci na oszczędzanie. Zaś oszczędzanie to pierwszy krok do bycia bogatym. Dzięki oszczędzaniu będziesz w stanie inwestować. Ponadto jeżeli będziesz posiadał zaplanowany budżet i co miesiąc będzie Ci zostawała pewna pula pieniędzy, przykładowo 200 złotych to będziesz posiadał poczucie bezpieczeństwa, a co za tym idzie będziesz mógł osiągnąć o wiele więcej niżeli na początku mogłoby Ci się to wydawać. Będąc ciągle w długach człowiek boi się, jego praca zamienia się wręcz w niewolnictwo, a zarabianie pieniędzy nie sprawia żadnej przyjemności, ponieważ jest się zmuszonym do oddawania ich. Mózg nie jest w stanie tak łatwo pojąć, że posiadany już przedmiot, który został kupiony na kredyt nie jest w zasadzie jego, a jest tylko w pewnym sensie wypożyczony. Człowiek już się przyzwyczaja i nawet jak ma świadomość kredytu to podświadomie tego kompletnie nie rozumie.

Jak spłacić swoje długi?

Jeżeli zależy Ci na tym, aby spłacić swoje długi to po pierwsze ogranicz swoje wydatki związane z nadmierną konsumpcją. Idziesz do kina? Obejrzyj film w domu. Chcesz zjeść na mieście? Lepiej coś ugotuj. Może wydawać Ci się to nieco smętne i nudne oraz skąpe, ale prawda jest taka, że jeżeli wszystko dobrze zaplanujesz to możesz mieć naprawdę przepyszny obiad, który nie kosztuje zbyt dużo, a nie idąc do kina będziesz w stanie nadrobić klasyczne tytuły w domu. Popytaj znajomych, możliwe że posiadają jakieś DVD, jakiegoś kultowego filmu, który zawsze chciałeś zobaczyć. Żyjąc oszczędnie, można żyć z klasą. Nie daj sobie wmówić, że jest inaczej. Zwróć również uwagę, żeby oszczędzać na budżecie domowym. Woda, prąd, ogrzewanie i gaz mogą w wielu przypadkach być bardzo kosztowne, zwłaszcza gdy się o to nie dba.

Top content