Po drugie, zbuduj finansową poduszkę bezpieczeństwa

Posiadanie odpowiednio wysokich aktywów finansowych, które będą pełnić rolę zabezpieczenia to w dzisiejszych czasach rzecz niezbędna jeżeli zamierza się pomnażać swoje pieniądze coraz bardziej. Nie ma sensu inwestować swoich pieniędzy i starać się ich pomnażać jeżeli ciągle się borykacie z problemami finansowymi.

Odpowiednie zabezpieczenie finansowe pozwoli Wam na zminimalizowanie ryzyka, a co za tym idzie nie będziecie narażać siebie oraz swoich bliskich na niebezpieczeństwo, które może wyniknąć ze źle zainwestowanych pieniędzy. Często się może zdarzyć tak, że źle ulokowane pieniądze finalnie odbiją się na Was z nawiązką i poza tym, że stracicie je to będziecie do tego jeszcze zadłużeni. Wiele osób nie mając dużej ilości pieniędzy decyduje się również na to, aby zainwestować kwotę uzyskaną z kredytu. Na takie działania decydują się często osoby, które prowadzą własną firmę i mają wielki plan, który chcą zrealizować. Niestety tego typu działanie może skutkować sporym zadłużeniem. Poznałem w swoim życiu wiele osób, które w wyniku słabego zabezpieczenia finansowego musiały zamknąć firmę i niekiedy stracić nieruchomości wyceniane na pół miliona złotych. Jeżeli nie chcecie znaleźć się w takich tarapatach zadbajcie o swoje bezpieczeństwo finansowe.

Dlaczego warto zbudować swoją finansową poduszkę bezpieczeństwa?

Człowiek nie lubi mieć zobowiązań finansowych. Często jest tak, że jeżeli ma jakieś zobowiązania wydaje mu się, że jak nie będzie o tym myślał, postara się to zignorować to po prostu to mu minie. Niestety życie takie dobre nie jest. Zaczynają przychodzić ponaglenia o spłatę no i trzeba zacząć to jakoś spłacać. Tego typu kwoty oddaje się z bardzo ciężkim sercem. Pieniądze łatwo się wydaje, ale trudniej się je oszczędza. Zwłaszcza, że osoby oszczędne w niektórych społecznościach są ciągle odbierane jako tzw. „dusigrosze”. Gdy w Stanach Zjednoczonych osoba, która jest oszczędna jest traktowana z należytym szacunkiem i wręcz podziwem za to, że są tak kreatywne finansowe to jednak w Europie Środkowo-Wschodniej tego typu podejście nie jest ciągle dobrze odbierane. Mimo wszystko osoby, które mają aspiracje związane z czymś więcej niżeli wegetacją z dnia na dzień powinny zadbać o swoje oszczędności. Jeżeli zdecydujecie się na zbudowanie odpowiedniej finansowej poduszki bezpieczeństwa, która będzie odpowiadała sumie Waszej półrocznej, bądź rocznej wypłaty będziecie w stanie być o wiele spokojniejsi. Traktujcie tę kwotę jako tzw. „pieniądze na czarną godzinę”. Pozwoli Wam to na bycie o wiele spokojniejszymi ludźmi, a podczas inwestowania jest to bardzo istotne. Gdy będziecie posiadali odpowiedni spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa finansowego pozwoli Wam to na podejmowanie mądrych decyzji finansowych.

Jak zbudować swoją finansową poduszkę bezpieczeństwa?

Gdy już wiecie, że zbudowanie poduszki finansowej to naprawdę bardzo istotna rzecz to warto sobie odpowiedzieć na kilka pytań związanych z tym jak dobrze zorganizować swoje zabezpieczenie finansowe. Najbardziej istotną rzeczą w tym aspekcie jest oczywiście wytrwałość. Nie będąc odpowiednio wytrwałym nic tutaj nie wskóracie. Warto jednak pamiętać, że nie ma sensu się tak łatwo poddawać, gdyż nie od razu Rzym zbudowano. Stawiajcie sobie małe cele, do których będzie dążyć i cieszcie się z najmniejszych sukcesów. Pierwsze zaoszczędzone 500 złotych, które może wspomóc wydatki w razie kryzysu. Zaoszczędzone 1,500 złotych, dzięki którym można będzie uiścić opłaty w razie niepowodzenia. Doceniajcie swoje małe sukcesy i niech motywują one Was do dalszego działania. Jeżeli naprawdę chcecie zbudować swoją poduszkę finansową to powinniście przede wszystkim pamiętać o kilku bardzo istotnych rzeczach, które w tym Wam pomogą.

  • Wydawaj mniej niż zarabiasz

Wielu osobom może wydać się, że jest to banał, jednak taka jest prawda. Jeżeli nie będziecie mieli co miesięcznej nadwyżki finansowej, którą będziecie w stanie spokojnie odłożyć to nie będziecie w stanie spokojnie oszczędzać. Jeżeli Twoje wydatki zamykają się idealnie w Twoich zarobkach to powinieneś zadbać o to, żeby tak nie było. Przede wszystkim zadbaj o to, aby ograniczyć zbędne wydatki. Może jesteś miłośnikiem gadżetów, lub butów, który kupuje sobie co miesiąc jakieś przedmioty warte 300-500 złotych, a chcesz oszczędzać to masz dwa wybory, ograniczyć wydatki, albo zacząć zarabiać więcej. W innym razie będzie to najszybsza droga do tego, abyś się zadłużył. Zaś jak już dobrze wiecie, pierwszym krokiem do inwestowania jest pozbycie się zadłużenia. Aby mieć co miesiąc nadwyżkę finansową możesz również poszukać dodatkowych źródeł dochodów. Jeżeli posiadasz jakieś umiejętności artystyczne, czy rzemieślnicze to możesz je wykorzystać i wykonywać tego typu pracę w domu, po godzinach.

  • Zadbaj o swój budżet domowy

Co miesiąc powinieneś dokonywać odpowiedniej analizy finansowej, dzięki której będziesz wiedział ile wydałeś i ile zarobiłeś w tym miesiącu, a raczej na co wydałeś te pieniądze. Bardzo dużo osób nie analizuje swoich wydatków, a powinni to robić. Jeżeli Twoje planowanie budżetu odbywa się tylko w Twojej głowie to nie jest to zbyt dobre. Zadbaj o to, aby wszystko mieć dokładnie opisane. Najlepiej jeżeli za wszelkiego rodzaju zakupy w sklepie zawsze brał rachunek. Nawet przy najmniejszych wydatkach. Raz w miesiącu mógłbyś przeliczać swoje zarobki, dzięki czemu wiedziałbyś na czym możesz zaoszczędzić, a na czym nie możesz. Szukanie oszczędności przy budżecie domowym pozwoli Ci na zyskanie kilkuset złotych w ciągu miesiąca.

  • Prowadź kilka rachunków oszczędnościowych

Jeżeli już zaczniesz pozyskiwać aktywa finansowe, które pomogą Ci w budowaniu Twojej finansowej poduszki bezpieczeństwa to zadbaj o to, abyś mógł rozdzielić fundusze awaryjne. Jeżeli posiadasz np. oszczędności, które przeznaczasz na swoją emeryturę, albo edukacje swojego dziecka to nie łącz ich z Twoimi oszczędnościami związanymi z poduszką finansową. Tego typu podejście może tylko zakrzywić obraz oszczędności jakie posiadasz. Jeżeli zadbasz o to, aby posiadać np. kilka rachunków oszczędnościowych to bez większego problemu będziesz w stanie rozwijać swoje aktywa finansowe. Dodatkowo dzięki takiemu podejściu będziesz miał jasną sytuację swoich finansów i nie będziesz musiał odliczać, dodawać, mnożyć itd. Możliwe, iż fakt trzymania wszystkich pieniędzy będzie lepszy ze względu na to, że otrzymywane odsetki będą większe to jednak nie powinieneś patrzeć na to z tej perspektywy. Pieniądze, które mają być Twoją deską ratunku nie powinny brać udziału w tym pościgu za pieniędzmi i inwestowaniu. Traktuj je jako pewnego rodzaju ostateczność, dlatego nie łącz ich z innymi rachunkami oszczędnościowymi.

Top content