Przepis na domowe hamburgery wołowe

Muszę z przykrością przyznać, że bardzo rzadko zdarza mi się gotować. Jak już się za to biorę, to przeważnie dlatego, że mam na coś wielką ochotę, a nie chcę zawracać tym głowy mojej żonie. Żonie, która przecież jest bardzo dobra, bo świetnie zajmuje się domem i zawsze dba o to, abym miał co jeść. Żeby nie było: ja zmywam, więc nie musisz krytykować mnie, że traktuję żonę jak robota kuchennego :P.

W każdym razie w zeszłą sobotę byłem na zakupach, zobaczyłem w promocji mięso mielone 100% wołowiny i poczułem wielką ochotę, aby je kupić i wykorzystać do zrobienia pysznych domowych hamburgerów wołowych. Przy okazji kupiłem wszystkie inne składniki, które miały być do tego potrzebne, a których mogło nie być w naszej kuchni i z radością zacząłem wyczekiwać kolacji, która z nóg zwalić miała nie tylko mnie, ale też moją żonę.

No i zwaliła.

A przy okazji porobiłem zdjęcia z kolejnych faz produkcji hamburgerów wołowych według mojego przepisu i chętnie się nim z Tobą podzielę. Tak samo jak i przepisem, który wzbogaci mojego bloga, z którego póki co możesz dowiedzieć się tylko jak zrobić żur na zakwasie :P.

Składniki na hamburgery

skladniki na hamburgery wolowe

  • mięso wołowe, można kupić już zmielone, można zmielić samemu. Grunt, aby to była 100% wołowina, taka smakuje najlepiej 😀 Ja na 4 hamburgery zużyłem 0.5kg mięsa
  • bułki. Każdy lubi inne. Ja nie lubię takich miękkich z sezamem, jako bułki hamburgerowe świetnie sprawdzają mi się za to bułki z Lidla o nazwie „bułki wiejskie”
  • majonez
  • keczup
  • cebula
  • sól
  • pieprz
  • oregano
  • ogórek kiszony
  • ser żółty, jeśli ktoś chce cheeseburgera

Jak widać jest to hamburger w wersji light :D. Nie ma boczku, jajka, szynki, sałaty czy innych smakowitych rzeczy, które można zobaczyć np. w knajpie hamburgery z Karaibów. Można je sobie oczywiście dorzucić, ja jednak tego nie zrobiłem.

Przygotowanie hamburgerów wołowych

Jest chyba niewiele potraw, których przygotowanie jest mniej wymagające. No bo to przecież jest tak samo proste, jak robienie kanapki.

Z mielonego mięsa wołowego formujemy cztery placki. Robimy to tak, aby były dość duże i możliwie cienkie, bo przy smażeniu zwężą się i podrosną. Mięso według potrzeb przyprawiamy solą, pieprzem i oregano.

Bułki przekrawamy na pół.

Równolegle smażymy mięso i podgrzewamy bułki w opiekaczu/tosterze. Ja smażę mięso około 3 minut z każdej strony. Bułki przypiekam dość krótko, aby się nie spaliły, ale aby nabrały chrupkości.

mieso na hamburgery wolowe

Mając już gotowe bułki i mięso zaczynamy lepić hamburgera.

Dolną część bułki smarujemy keczupem, kładziemy na niej mięso. Na mięsie układamy ogórek i cebulkę, smarujemy to majonezem. Na tym kładziemy ser, który smarujemy keczupem i przykrywamy górną częścią bułki. Tutaj oczywiście, jak już wspomniałem, można dorzucić dodatkowe składniki.

Gdy mamy już przygotowane cztery wołowe hamburgery według tego przepisu, to wkładamy je do piekarnika. Temperatura? Obojętna – tak, aby roztopił się ser. Ja ustawiłem koło 150 stopni, a hamburgery wyjąłem po kilku minutach, gdy ser się roztopił. Wcześniej wszystko robiłem tak, aby było ciepłe, więc nie zależało mi na tym, aby bułka i mięso nagrzały się w piekarniku.

domowe hamburgery

Gotowe! Podawać: kobietom w ciąży i karmiącym z piwem bezalkoholowym, mężczyznom: z piwem ulubionym.

przepis na domowe hamburgery wolowe

Jemy. Cieszymy się. Delektujemy.

Bo te hamburgery są pyszne. Serio. I na koniec zaznaczam: wielka zasługa w tym bułek, bo mi te takie niby typowo hamburgerowe wcale nie smakują. Są za słodkie.

A tu… magia 😀 Zjadłbym jeszcze raz ;-).

Smacznego!

Top content