Szlak rowerowy Green Velo – nietuzinkowa atrakcja

Wschodni szlak rowerowy Green Velo to z pewnością jedna z bardziej oryginalnych i ciekawych atrakcji w Polsce wschodniej – takiego zdania są przynajmniej zapaleni rowerzyści. Jego długość przekracza dwa tysiące kilometrów i przebiega przez pięć województw, można więc na trasie Green Velo zaplanować zarówno krótką wycieczkę, jak i wielodniową eskapadę. Co warto wiedzieć o tym szlaku, zanim wybierzesz się w podróż? Jakimi dodatkowymi atrakcjami warto urozmaicić wycieczkę?

Pomysł na szlak rowerowy Green Velo zrodził się na fali rosnącego zainteresowania turystyką rowerową. Efekt zdecydowanie zasługuje na podziw.

Szlak Green Velo – co warto o nim wiedzieć?

Trasa Green Velo przebiega przez województwa: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. To najdłuższa trasa rowerowa w Polsce, wynosząca dokładnie 2071 km. Mimo że wyprawa całą trasą Green Velo nie nadaje się raczej dla początkujących rowerzystów, jej dużym atutem jest możliwość startu i zakończenia w dowolnym miejscu. Nie trzeba rozpoczynać od punktu startowego, a na każdym etapie – podążając szlakiem Green Velo – czeka moc atrakcji i niepowtarzalnych, urokliwych krajobrazów.

Co ważne, szlak ma własną aplikację mobilną, dzięki któremu mapa Green Velo wraz ze wszystkimi atrakcjami jest łatwo dostępna.

Najważniejsze atrakcje na trasie rowerowej

Na całym szlaku Green Velo na rowerzystów czekają rozmaite atrakcje turystyczne. Trzeba podkreślić, że to bardzo dobrze oznakowany szlak rowerowy, na którym można znaleźć – mniej więcej co 10 km – punkty MOR, czyli miejsca przyjazne rowerzystom, w których można odpocząć i posilić się przed dalszą drogą. Łatwo rozpoznać je dzięki zielonym tabliczkom.

Wśród miejsc godnych uwagi i zatrzymania się na dłużej znajduje się aż pięć Parków Narodowych, które stanowią atrakcję samą w sobie. Można obserwować tu niespotykaną w innych regionach roślinność oraz zwierzęta, na przykład bobry, łosie i wiele gatunków ptaków. Na trasie znajdują się również interesujące miasta: Elbląg, Frombork, Białystok czy Przemyśl. Wszystkie atrakcje omówione są na stronach poświęconych Green Velo.

Green Velo a noclegi

Green Velo to prawdziwa gratka dla miłośników długich wypraw rowerowych. Trasa została zaprojektowana tak, by uczestnicy wycieczki nie mieli problemu z zakwaterowaniem, choćby na jedną noc. Coś dla siebie znajdą i zwolennicy pól namiotowych i gustujący w hotelowym komforcie.

Top content