Kiedy to najczęściej młodzi ludzie stoją przed decyzją czy kupić nowe mieszkanie czy też nie to w takiej o to sytuacji może czekać na nich spora, jednorazowa oszczędność, jednak w jaki sposób można na tym zaoszczędzić? Jest prosty sposób, dzięki któremu można to wszystko załatwić, a nazywa się on negocjacją.
Podczas dokonywania poważnych zmian wiele osób bardzo często radzi się innych znajomych. Najczęściej decydujemy się zapytać o poradę kogoś bardziej doświadczonego, z autorytetem. Ja sam nie jednokrotnie byłem w takiej sytuacji i w większości sytuacji dostawałem bardzo dobre rady, które dużo mi pomogły. W tym przypadku jest tak samo. Kiedy zapytałem się swojego brata co zrobić, żeby kupić tanie mieszkanie to powiedział mi jedną rzecz, a dokładniej „targuj się”. Z początku nie wiedziałem co z tym zrobić, jednak z czasem zrozumiałem o co mu chodziło.
Każdy zapewne dobrze zdaje sobie sprawę z tego, że negocjowanie ceny z deweloperami nie należy do najłatwiejszych rzeczy, jednak trzeba wiedzieć, że jest to możliwe. Z początku byłem sceptycznie nastawiony, ponieważ podchodziłem do tego jak do kupowania rzeczy w sklepie. Cena z góry ustalona to albo się jej trzymam, albo nie. Odkąd zrozumiałem, że tak nie jest to naprawdę bardzo sporo mi to pomogło. Aktualnie znam wiele osób, które często decydują się na tego typu praktyki i dzięki negocjacji były one w stanie zejść z ceny nawet 10, czy 15 procent. Podczas kupna mieszkania są to sumy rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.
O czym pamiętać podczas negocjacji?
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że negocjacji jest w stanie się nauczyć każdy. Oczywiście nie będzie to proces, który potrwa kilka dni. Nawet jek zapiszecie się na kursy to zapewne po nim nie będziecie do końca potrafić negocjować, ponieważ tak jak to we wszystkim bywa, po prostu potrzebujecie praktyki. Praktyka jest tutaj podstawową rzeczą, bez niej nie oswoicie się ze swoją nabytą wiedzą. Nawet jeżeli nie będzie Wam się to z początku udawać to musicie zdawać sobie sprawę z tego, że może być to dla Was duże doświadczenie, które wykorzystacie w przyszłości.
Podczas wielu negocjacji, które odbyłem w swoim życiu doszedłem ostatecznie do wniosku, że najważniejszą rzeczą jest to, żeby osiągnąć stan win-win, w którym tak naprawdę obie strony są w stanie wygrać. Bardzo duże znaczenie w negocjacji ma umiejętność prawidłowego komunikowania się oraz wyrażania własnego zdania. Jeżeli chcecie kupić mieszkanie i negocjować jego cenę to musicie jasno określić sobie cel, który sobie tak naprawdę stawiacie. W innym wypadku nie będziecie mieli szans na to, że się w jakikolwiek sposób dogadacie. Kluczem do sukcesu jest ponadto rozpoznanie celów oraz motywacji drugiej strony. Jeżeli chcecie przedstawić swój punkt widzenia to postarajcie się mówić w taki sposób, aby druga strona mogła sobie to wszystko zobrazować. Posługujcie się przykładami, które będą oddziaływać na wyobraźnie osoby, z którą podejmujecie negocjacje.
Pamiętajcie również, że negocjacje nie sprowadzają się tylko do samej ceny. Negocjować trzeba wszystkie elementy, które będą składać się na Wasz ogólny zysk z mieszkania. Przykładowo kiedy kupujecie mieszkanie, które jest w pełni wyposażone i wyremontowane i dostajecie cenę np. 300 tysięcy złotych, jednak sprzedawca stwierdza, że chce zabrać meble, to możecie powiedzieć, że np. bez tych mebli zapłacicie 250 tysięcy. W takiej sytuacji, kiedy sprzedawca nie będzie chciał się zgodzić możecie wybadać na czym mu najbardziej zależy i ze swojej strony wysuniecie cenę np. 270 tysięcy, ale bez np. łóżka i kanapy.
W jaki sposób negocjować cenę z deweloperem?
Decydując się na zakup mieszkania trzeba być naprawdę bardzo ostrożnym, ponieważ trudno jednoznacznie ocenić na jakiego się dewelopera trafi. Wszystko również może być zależne od tego jak popularna jest nieruchomość i na jakim etapie sprzedaży jest to mieszkanie. Ugranie nie zależy wyłącznie od Was samych, ale również od tego czy będziecie mieli sprzyjające okoliczności. Przed negocjacjami trzeba zdać sobie również sprawę, że często towarzyszyć mogą temu różne emocje, dlatego warto zapoznać się ze sposobami na obniżenie ceny.
- Pamiętaj o nastawieniuNa samym początku zdaj sobie sprawę z tego, że deweloper, który sprzedaje mieszkanie wcale nie wystawia od razu ceny ostatecznej. Kiedy decyduje się on na sprzedać podaje na początku zdecydowanie wyższą cenę, niż jest ona w rzeczywistości. Często ceny są zawyżone i to wręcz w sposób kolosalny, nawet możesz nie zdawać sobie sprawy z tego o ile są w stanie obniżyć cenę deweloperzy, zwłaszcza gdy dochodzi do tego słaba koniunktura. Co z tego, że mogą napisać w ogłoszeniu, że chcą 400 tysięcy, gdy podczas negocjacji są w skrajnych sytuacjach zejść nawet poniżej 300. Kiedy komuś zależy na sprzedaży to będzie w stanie bardzo zejść z ceny. Zapamiętaj, że marża w przypadku deweloperów wynosić może często nawet do 40% wartości mieszkania. Im marża wyższa, tym większa szansa na obniżenie kosztów.
- Rozpoznanie sytuacjiZbierz potrzebne informacje dotyczące kilku kwestii i odpowiedz sobie na te pytania:
- Od jakiego czasu trwa sprzedaż takowego mieszkania?
- Ile wynosi średnia cena metra kwadratowego mieszkania, w budynku, w którym chcesz je nabyć?
- Jak dużo mieszkań zostało sprzedanych w tej inwestycji?
- Do kogo należy grunt?
- Jak wyglądają ceny w podobnych mieszkań u innych deweloperów?
Kiedy zbierzesz tego typu informację będziesz miał już solidna podstawę, dzięki której przygotujesz sobie argumenty, które będą w stanie pomóc Ci podczas negocjacji.
- Rozmawiaj z kilkoma deweloperami jednocześnieJeżeli będziesz prowadził rozmowy związane z zakupem mieszkania z kilkoma deweloperami, zdobędziesz bardzo dużo szczegółowych informacji, które będziesz mógł wykorzystać w rozmowie przeciwko nim. Wystarczy, że będziesz używał argumentów jednego dewelopera, w rozmowie z innym. Ponadto na bieżąco będziesz w stanie porównywać lokale i wypowiadać będziesz kolejne atuty innych mieszkań.
- Zapytaj się o zdanie osoby trzeciejBardzo często zdarza się takowa sytuacja, że gdy ktoś decyduje się na zakup mieszkania to nie jest w stanie racjonalnie do tego podejść. Prawda jest taka, że to zdarza się nie tylko w przypadku kupna mieszkania, ale w przypadku kupna w zasadzie wszystkiego. Jeżeli chcesz coś kupić, jesteś na coś napalony to szukasz argumentów, dzięki którym przekonasz sam siebie do słuszności tego zakupu. Emocje w tego typu sytuacjach są strasznie wielkie, dlatego najlepiej porozmawiać z kimś kto jest osobą bezstronną i będzie w stanie podejść do tego tematu o wiele bardziej krytycznie niż Ty. Jeżeli poprosisz o rzetelną opinię powinieneś takową uzyskać, dzięki temu Twoja decyzja zostanie podjęta w sposób racjonalny.
Bardzo dobrą decyzją jest również zabranie takiej osoby na spotkanie z deweloperem oraz oględziny mieszkania. Dzięki temu taka osoba będzie Twoim głosem rozsądku, gdy Ty będziesz się wszystkim zachwycał. Jest to idealny sposób na to, żeby nieco ochłonąć, ponieważ bezstronna osoba będzie w stanie sprowadzić Cię szybko na ziemię, gdy zacznie wymieniać co takiego tutaj nie pasuje.
- Wszystko zapisujPodczas spotkań z deweloperem oraz oględzin mieszkania zapisuj wszystkie uwagi. W swoich notatkach powinieneś mieć zarówno plusy, jak i minusy każdego z mieszkań, które oglądałeś. Jeżeli zdecydujesz się na takie podejście to będziesz w stanie jasno oszacować, które mieszkanie jest najlepsze. Pamiętaj, że podczas oględzin zwracaj uwagę na wszystkie niedoróbki. Skupiaj się na każdym problemie, a tylko wtedy będziesz w stanie dokonać dobrego zakupu.
- Oblicz wszystkie kosztaZa nim zaczniesz porównywać wszystkie mieszkania, które obejrzałeś zapisz sobie dokładne koszta. Osoby, które na swoje nowe mieszkanie biorą kredyt powinny doskonale wiedzieć, że w takiej sytuacji liczy się każda złotówka. Nawet najmniejsza kwota ma tutaj ogromne znaczenie. Pamiętaj, że im mniejszy kredyt tym mniejsze odsetki. Dlatego kwoty rzędu 20, 10, a nawet 5 tysięcy mogą być dla Ciebie czymś zbawiennym.