W jaki sposób wybrać kredyt gotówkowy?

Wzięcie kredytu gotówkowego nie wydaje się problematyczne, szczerze powiedziawszy to zasadę jak on działa znają zapewne nawet małe dzieci, jednak jak to się powiada diabeł tkwi w szczegółach i tutaj jest dokładnie tak samo. W teorii wszystko wydaje się bardzo proste, jednak praktyka pokazuje, że jest inaczej. Aby wziąć kredy gotówkowy, który nie jest w żadnym stopniu problematyczny potrzeba naprawdę sporo czasu. Dużym plusem jest zapewne fakt, że w dzisiejszych czasach narzędzia finansowe, które są wszechobecne dają klientom banku możliwość, ułatwiają w dużym stopniu proces związany z otrzymaniem kredytu.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się w jaki sposób powinniście zadbać o to, aby uzyskać kredyt gotówkowy to przeczytajcie ten artykuł, a na pewno znajdziecie tutaj wiele pytań na dręczące Was pytania.

Czy warto brać kredyt gotówkowy?

Szczerze powiedziawszy to zapewne u każdego z Was kiedyś pojawił się moment w życiu, że zdecydowaliście na to, aby wziąć kredyt gotówkowy. Bywa tak, że decydujemy się na to, gdy założyliśmy sobie pewien plan, ale jednak nie udało nam się go zrealizować. Taką sytuacją mogą być chociażby ferie zimowe. Chcecie wyjechać w góry, z rodziną, albo z kimś bliskim, a jednak nie macie na taki wydatek pieniędzy. W większości przypadków trzeba się pogodzić z tym, że tego typu wypoczynek będzie Was kosztował naprawdę sporo pieniędzy, spokojnie można policzyć, że będzie wynosił kilka tysięcy złotych.

Zdając sobie sprawę z tego jak duży jest to wydatek będziecie mieli tak naprawdę trzy możliwe wybory:

 • Zrezygnowanie z urlopu, a nie należy to do najlepszych wyborów, ponieważ każdy od czasu do czasu potrzebuje odpoczynku. W wielu sytuacjach organizm może odmawiać Wam posłuszeństwa jeżeli nie będzie odpowiednio wypoczęty. Krótkie weekendy nie są w stanie zastąpić prawdziwego relaksu.
 • Oszczędzanie na wczasy. Jest to najlepsza metoda, którą każdy powinien stosować, jednak no nie zawsze mamy tyle funduszy, aby to zrobić. Najlepiej byłoby odmówić sobie przyjemności, zacisnąć pasa i męczyć się dalej, ale no czy jednak warto niszczyć sobie psychikę dla pieniędzy? To już Wasza decyzja czy wolicie mieć większe oszczędności, czy postawić na odpoczynek.
 • Wzięcie kredytu gotówkowego. Oczywiście nie należy to do zbyt dobrych wyborów, ponieważ wiadomym jest, że kredyt powinno brać się głównie pod inwestycję, a nie pod konsumpcję, jednak czy to nie jest nieco inna sprawa? Przecież urlop pomaga załadować nam baterię do dalszego działania.

Za nim jednak rzucisz się do biegu i stwierdzisz, że musisz wziąć kredyt to ostudź się i poczekaj, ponieważ przemyśl najpierw to dokładnie, a może się okaże, że nie potrzebujesz kredytu:

 • Ile pieniędzy potrzebujesz?
 • Jak wysokie raty jesteś w stanie opłacać?
 • Czy nie ma lepszego sposoby, aby znaleźć pieniądze?

Czym można zastąpić kredyt gotówkowy?

Co do tego ostatniego podpunktu to powiem Wam szczerze, że mam tu na myśli inne formy kredytu, a dokładniej:

 • Karta kredytowa – Aby móc zastąpić kredyt gotówkowy kartą kredytową musisz pamiętać o tym, żeby być uważnym przy wyborze takiej karty. Pamiętaj, że taka karta musi mieć jak największy limit, ponieważ w innym razie nie będziesz w stanie efektywnie jej użyć. Ponadto musi mieć ona możliwość rozłożenia danej sumy na raty. Nie musisz się obawiać, że poszukiwania takiej oferty zajmą Ci wiele czasu, ponieważ bardzo dużo banków ma takie oferty u siebie. Nie mam zamiaru się dokładnie tutaj rozpisywać, ponieważ szczerze powiedziawszy jest to temat rzeka, ale warto wspomnieć, że takie rozwiązanie jest o wiele prostsze i tańsze niżeli gdybyście chcieli uzyskać kredyt gotówkowy. Ponadto jest o wiele mniej problematyczne, ponieważ jeżeli i tak korzystacie z karty kredytowej to pamiętacie, aby spłacać ją na bieżąco i nie macie żadnych dodatkowych zobowiązań, o których trzeba pamiętać.
 • Kredyt odnawialny na rachunku osobistym – Jest to jedno z bardziej elastycznych rozwiązań, dzięki którym możesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, w porównaniu z kredytem gotówkowym. W niejednym banku można znaleźć taką ofertę, która przeznaczona jest dla klientów, którzy przelewają regularnie konkretne sumy pieniędzy. Po tym jak minie Wam kilka miesięcy to warto, abyście udali się do banku i zapytali czy istnieje możliwość, ab dostać kredyt odnawialny. Najczęściej banki oferują w takiej sytuacji 3-6 krotność comiesięcznych sum, które wpływają na konto. Jeżeli co miesiąc wpłacacie np. 3 tysiące złotych to bank będzie w stanie Wam zaoferować od 9 do 18 tysięcy złotych. Ponadto kredyt odnawialny różni się od gotówkowego formą naliczania odsetek. Bank będzie tutaj naliczał tylko odsetki od kwoty, którą się wydało, a nie od całego kredytu. Ponadto każda wpłata na konto będzie zmniejszać Wasze zadłużenie, które jest podstawą do tego, aby naliczać odsetki.

Jaki kredyt gotówkowy wybrać?

Co zrobić jednak w sytuacji, gdy nie ma się innej możliwości i trzeba zdecydować się na kredyt gotówkowy. W takiej sytuacji warto pamiętać o kilku bardzo istotnych kwestiach.

Zapamiętaj sobie jedno, że koszty kredytu to nie to samo co jego oprocentowanie. Oprocentowanie kredytu jest ustalane przez bank i może wynosić np. 11,7%. Jeżeli zaś chodzi o koszty kredytu to są to wszystkie wydatki, które trzeba będzie oddać i to właśnie to powinno Cię najbardziej interesować. Praktyka pokazuje, że banki w wielu sytuacjach bardzo kuszą klientów poprzez niskie oprocentowanie kredytu, jednak nie chwalą się tym ile wynoszą dodatkowe koszta tego typu kredytu. Dodatkowe koszta kredytu to mogą być chociażby:

 • Prowizja dla banku
 • Ubezpieczenie kredytu
 • Opłata związana z rozpatrzeniem wniosku

Kiedy się to wszystko doda to może się okazać, że oprocentowanie takiego kredytu to tak naprawdę 16%. Musisz przede wszystkim pamiętać o tym, żeby pytać jak najwięcej. Poproś w banku o to, aby dokonali kalkulacji rat, które będziesz musiał opłacić. Pamiętaj, że reklamy mają to do siebie, że mimo tego, że możesz tam zauważyć naprawdę bardzo ciekawą ofertę i świetne oprocentowanie to może ono nie być przeznaczone dla każdego. W wielu sytuacjach możesz nie otrzymać tego kredytu ze względu na formę umowy, która posiadasz, wiek, wykształcenie, stan cywilny oraz wiele innych kwestii. Oczywiście bank Cię nie wypuści z gołymi rękami, a zaproponuje Ci ofertę, która posiada znacznie wyższe oprocentowanie. Pamiętaj również, że bardzo istotną kwestią będzie tutaj przede wszystkim Twoja historia BIK.

Staraj się również zwracać uwagę na zbyt niskie oprocentowanie kredytu np. 8%, ponieważ może okazać się, że jest to oferta promocyjna, która tak naprawdę trwa wyłącznie przez kilka miesięcy. Bankom chodzi po prostu o to, abyś zawitał do nich, a oni już się Tobą odpowiednio zajmą.

Sam powinieneś zadbać o to, aby wyliczyć sobie swoją ratę kredytową. Nikt nie zadba o Ciebie i Twoje pieniądze lepiej niż Ty sam.

Załóżmy, że bierzesz kredyt w wysokości 5 tysięcy złotych na okres 3 lat. Ostateczna kwota, którą będziesz musiał zapłacić wyniesie 9 tysięcy złotych. To nie trzeba być żadnym specem od bankowości, czy wielkim guru, aby zauważyć, że będziesz musiał oddać 60% tego co sam pożyczyłeś od banku. Obojętnie jakby tego nie liczyć fakty są takie, że mimo tego, że oprocentowanie kredytu miało być niskie to tak naprawdę wyniosło ono 20% w ciągu jednego roku.

Jeżeli chcesz wyliczyć swoją ratę kredytową skorzystaj z tego kalkulatora.

W sytuacji gdy dostrzeżesz, że bank każe Ci zapłacić więcej, niż sam wyliczyłeś to możesz wyciągnąć jeden wniosek, a mianowicie taki, że coś ukrywa. Zapewne chodzi tu taj o to, że bank oferuje Ci kredyt, który posiada wysoką prowizję, albo ubezpieczenie, co za tym idzie rata od razu zostanie zwiększona. Z bankami jest podobnie jak z państwem, obie instytucje stosują kreatywną księgowość, aby prawda nie wyszła na jaw. Dlatego bądź czujny i świadomy tego, że no niestety chcą na Tobie zarobić jak najwięcej, tak abyś stracił jak najwięcej. Jeżeli nie chcesz wejść na minę i popaść w wysokie zobowiązanie finansowe to zapamiętaj, żeby zawsze się pytać o wyliczenia, tak abyś sam mógł wszystko porównać i na spokojnie przemyśleć całą sprawę.

Na jakie raty się zdecydować? Stałe, czy malejące?

W niektórych bankach możesz otrzymać wybór. Dzięki temu będziesz mógł sam zdecydować czy wybrać kredyt gotówko z ratami stałymi czy też malejącymi. Banki zdecydowanie o wiele bardziej wolą dawać sowim klientom raty stałe, ponieważ na tym są w stanie o wiele więcej zarobić, jednak trzeba zdać sobie sprawę, że to tak naprawdę raty malejące dadzą Wam zaoszczędzić na kredycie. Chcesz mieć tani kredyt to musisz zdecydować się na to, aby płacić jak najmniejsze raty. Dlatego zdecyduj się na raty malejące, ponieważ ostatecznie zapłacisz mniejszą kwotę. Jeżeli nie wierzysz mi to poproś w banku o to, aby dali Ci dokładne wyliczenia dotyczące tego ile będziesz musiał płacić za oprocentowanie stałe, a ile za oprocentowanie malejące. Osobiście jestem zdania, że zdecydowanie lepszy jest kredyt z ratami malejącymi, ale mimo wszystko warto, abyś pamiętał o kilku kwestiach za nim się na niego zdecydujesz. Przede wszystkim kredyt gotówkowy malejący nie jest zbyt wygodny w użytkowaniu, zwłaszcza gdy preferujesz automatyzacje finansów, a ponadto będziesz musiał się pogodzić z tym, że na początku rata może być sporo większa niż przy ratach stałych, ale ostatecznie i tak zapłacisz o wiele mniejsze. Warto też wspomnieć, że taki kredyt nie jest przeznaczony dla każdego, ponieważ banki nie zawsze są chętne go udzielać. O wiele łatwiej będzie otrzymać taki kredyt w swoim macierzystym banku, niżeli gdy przyjdziecie jako całkowicie nowy klient, któremu nagle zachciało się otrzymać kredyt.

Jeżeli masz zamiar zacząć poszukiwania dobrej oferty kredytu to zacznij od swojego banku. Wiadomym jest to, że nie zawsze tak jest, że dostaniecie lepsze warunki kredytu u siebie, ale trzeba zdawać sobie sprawę, że istnieje po prostu większe prawdopodobieństwo, że tak będzie. Istnieje nawet taka możliwość, że Wasz bank mimo tego, że zaoferuje Wam lepszą ofertę niż nowym klientom to i tak będzie ona o wiele gorsza, niż w banku konkurencyjnym, w którym nie posiadacie konta.

Top content