Dyski SSD, kiedyś dostępne tylko w najdroższych zestawach komputerowych, powoli stają się standardem także w tańszych modelach laptopów i komputerów stacjonarnych. Wpływa na to ich coraz niższa cena i fakt, że są nieporównanie szybsze od dysków HDD.
Dysk SSD – czym jest? Czym różni się od HDD?
Komputer nie może działać bez miejsca, gdzie zapisywać się będą jego dane. Urządzeniem służącym do ich magazynowania jest dysk twardy, który występuje w dwóch rodzajach: talerzowym (HDD) oraz półprzewodnikowym (SSD).
Dysk HDD (hard disc drive) to standardowy dysk, używany do niedawna w większości komputerów. Mechanizm działania tego dysku polega na zapisie danych na wirujących, magnetycznych talerzach, stąd jego nazwa potoczna – dysk talerzowy. Ich główną zaletą jest duża wydajność i niska cena – możemy spotkać się z dyskami z miejscem na nawet kilka lub kilkanaście terabajtów danych. Jest on jednak dość wolny w działaniu.
Dysk SSD (solid-state drive) zapisuje dane w zupełnie inny sposób – na pamięci flash. Dzięki temu pracuje znacznie wydajniej niż klasyczny dysk talerzowy, mogąc zapisywać i odczytywać dane z szybkością nawet powyżej 1000MB/s. Pobiera też mniej energii niż jego konkurent, dzięki czemu bateria w laptopie działa dłużej. Jednak jest to rozwiązanie droższe niż dysk HDD, a także mogące pomieścić mniej danych.
Dysk SSD czy HDD? Który wybrać?
Jeszcze kilka lat temu odpowiedź na powyższe pytanie nie byłaby taka oczywista, ale dziś wobec gwałtownie taniejących dysków SSD odpowiedź może być tylko jedna: dysk półprzewodnikowy. Co prawda może on pomieścić mniej danych, ale będzie to mało znaczące utrudnienie, bo wielkości rzędu 500GB czy 1 TB z pewnością zaspokoją potrzeby przeważającej większości użytkowników komputerów. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy potrzebujemy trzymać na dysku olbrzymie ilości danych, np. do pracy – wówczas możemy być zmuszeni do zakupu dysku HDD. Jednak w codziennym użytkowaniu dyski SSD wewnętrzne to rozwiązanie gwarantujące nieporównywalną do swego konkurenta jakość pracy. Uruchamianie programów, gier czy filmów na komputerze z dyskiem półprzewodnikowym jest dużo, dużo szybsze, a dodatkowo taki dysk pracuje bardzo cicho i wydłuża działanie baterii w laptopie.
Czym kierować się przy wyborze dysku SSD?
- parametr prędkości i odczytu. Im wyższy, tym lepiej.
- pojemność. Nie kupujmy dysków mniejszych, niż 500GB – to tylko pozorna oszczędność, bo po niedługim czasie będziemy potrzebowali więcej miejsca na dane. Jeśli pozwala nam na to budżet, zainwestujmy w dysk o pojemności 1TB.
- przepustowość, czyli rodzaj podłączenia z płytą główną. Lepiej cenowo wyjdą dyski typu SATA III (format 2.5 cala), jednak najszybciej prezentują się dyski ze złączem M.2. w wersji PCI Express. Są to najlepsze dyski na rynku.
Zewnętrzny dysk SSD
Warto też rozważyć opcję kupienia zewnętrznego dysku SSD. Jego budowa i działanie są zasadniczo takie same, jak w przypadku dysku wewnętrznego, ale można go używać jako urządzenia do przenoszenia danych między komputerami bądź trzymania tych plików, które nie zmieściły się na naszym komputerze. Podobnie jak w przypadku dysków wewnętrznych, w ostatnich latach oferta urządzeń zewnętrznych tego typu mocno staniała ostatnimi czasy. Nie opłaca się więc kupować dysku HDD na potrzeby magazynowania plików poza naszym komputerem, tym bardziej, że w przypadku dysków zewnętrznych liczy się bardziej niewielki rozmiar, kompaktowość i szybkość działania.