Zmywać ręcznie czy automatycznie? Co się bardziej opłaca?

Według obiegowej opinii oraz danych, które są udostępniane przez producentów sprzętu AGD wynika jasno, że zmywarka to urządzenie, które jest naprawdę ekonomiczne, ponieważ nie tylko zaoszczędzimy dzięki niej czas, który byłby potrzebny do tego, aby umyć naczynia, ale również pozwala znacząco obniżyć koszty związane z użyciem wody oraz ewentualnego prądu, jeśli ktoś używa bojlera. Według producentów tego typu sprzętu to podczas mycia w zmywarce zużywa się nawet pięciokrotnie mniej wody, niżeli gdyby myło się naczynia ręcznie. Jeżeli uwzględni się to jak wyglądają koszta wody i zmniejszy się to pięciokrotnie to widać realne oszczędności, jednak czy taka jest prawda? Czy wystarczy przestać myć ręcznie i używać zmywarki, aby zacząć oszczędzać na opłatach? Warto się zastanowić nad tym ile kosztuje tak naprawdę mycie w sposób tradycyjny oraz przy użyciu zmywarki.

Ile wyniesie zmywanie ręczne?

Zakładając, że zmywacie ręcznie, a zlewozmywak jest pełen to mając odpowiednią technikę i prędkość powinniście pozmywać wszystkie naczynia w około 25 minut. Przez ten czas powinniście zużyć mniej więcej tyle wody:

  • Ciepła woda – 53 litry. – 1,06 złotego
  • Zimna woda – 30 litrów – 0,35 złotego
  • Łączne zużycie wody – 83 litry – koszt 1,41

Ponadto do ostatecznej ceny zmywania powinno się również doliczyć zużyty płyn do zmywania naczyń. Jeden litr opakowania płynu do naczyń w miarę dobrej marki powinien kosztować około 4,50. Oczywiście im większe opakowanie kupicie tym mniej zapłacicie. Ponadto na rynku jest wiele płynów, które są tańsze od tego. To jaki płyn do naczyń wybierzecie zależy głównie od Was. Jeden będzie droższy i bardziej efektywny, drugi tańszy, ale bardziej rozwodniony.

Mi jedna butelka takiego płynu do naczyń wystarcza średnio na 26 zmywań, a co za tym idzie koszt płynu do naczyń, którego muszę użyć do jednego zmywania wyniesie w tym przypadku 0,17 złotego. Wynika to z tego, że koszt zmywania ręcznego, czyli koszt wody oraz koszt płynu do naczyń wynosi tutaj 1,58 złotego.

Ile zapłaci się za jedno zmywanie w zmywarce?

Podczas mycia naczyń w zmywarce trzeba wziąć na początku tylko i wyłącznie zużycie wody oraz prądu:

  • Zużycie wody – 25 litrów – 0,28 groszy
  • Zużycie prądu – 1,478 kWh – 0,84

Tak samo jak w przypadku zmywania ręcznego, tak również i tutaj trzeba doliczyć koszta dodatkowe, w tym przypadku będą to tabletki, które umieszcza się w zmywarce. Firm, które sprzedają tabletki do zmywarek jest na rynku naprawdę bardzo dużo. Prawda jest taka, że wystarczy się nieco rozejrzeć, a ceny naprawdę będą różne. Ja przyjąłem tutaj cenę 18 złotych za opakowanie, które zawiera 40 tabletek. Dlatego też koszt takiej jednej tabletki wyniesie mnie 0,45 złotego.

Co za tym idzie całkowity koszt pojedynczego mycia w zmywarce wyniesie tutaj 1,53

Koszta dodatkowe

Trzeba przede wszystkim zauważyć, że czas również ma swoja cenę, dlatego można założyć, że dzięki zmywaniu w zmywarce zaoszczędzi się za każdym razem 20 minut. czas można obliczyć na różne sposoby, ale przyjmijmy sobie dosyć statystyczne podejście, czyli średnią krajową netto – 2713 złotych. W tym momencie wyliczamy ile taka osoba zarabia na godzinę, a raczej ile kosztuje jej godzina miesięczna, czyli obojętnie czy są to godziny pracy, czy też nie. Patrzymy na tę kwestię całościowa, ponieważ to, że ktoś pracuje w jednej pracy nie znaczy, że po 8 godzinach nie może jakoś inaczej zarabiać pieniędzy. W takim przypadku godzina osoby, które zarabiać 2713 złotych wynosi 3,77 złotych. W sytuacji, gdy ktoś zmywa naczynia w zmywarce, oszczędza przy tym 20 minut ze swojego życia, więc 1,26 to cena, którą musi taka osoba ponieść marnując każde 20 minut swojego życia i nie wykorzystując je w sposób bardziej produktywny, dzięki któremu mogłaby zwiększyć swój majątek. Dlatego tę kwotę powinno się doliczyć do zmywania ręcznego. W taki o to sposób otrzymamy następujące dane:

  • Zmywanie ręczne – 1,41+1,26 = 2,67
  • Zmywanie w zmywarce – 1,53

Pokazuje to jasno, że w teorii jesteśmy w stanie zaoszczędzić na każdym zmywaniu w zmywarce 1,14 groszy. Oczywiście nie jest to wartość stała, ponieważ koszta mogą się różnić zależnie od wielu czynników takich jak koszt wody, prądu, cena tabletek czy cena płynu do naczyń. Jeżeli macie zmywarkę, która posiada kilka programów to również może się okazać, że dzięki temu będziecie w stanie zaoszczędzić pieniądze.

Czy warto kupić zmywarkę?

Używanie zmywarki nie jest tak oszczędne jak to mówią specjaliści. Szczerze powiedziawszy większość osób i tak zmarnuje te 20 minut, które przeznaczyłoby na zmywanie ręczne. Z drugiej strony ja osobiście sam używam zmywarki, ponieważ jest to bardzo wygodne. Czasem analizowanie dokładnych cen nie przekłada się na jakość życia. Nie mam zamiaru rezygnować z pewnych wygód tylko dlatego, aby zaoszczędzić dodatkowo czas. Równie dobrze w takiej sytuacji mógłbym przestać jeździć autem i przerzucić się na skuter i ocieplany kombinezon, ale myślę, że nie ma to większego sensu.

Ponadto dużo również zależy od tego jakiego programu w zmywarce użyjecie. Faktem jest to, że zmywarka oszczędza wodę, ale przy tym wzrasta cena prądu. Z drugiej strony nie wiem jak ta kwestia wygląda w przypadku osób, które mają bojlery w domach i ile wynoszą ich koszty ciepłej wody. Bardzo możliwe, że koszt podgrzania wody w bojlerze i użycia jej jako wody ciepłej do umycia naczyń jest porównywalny do kosztów używania zmywarki. W każdej sytuacji będzie to wszystko wyglądało nieco inaczej, jednak mam nadzieję, że pomogłem Wam nieco oszacować Wasze koszta, albo chociaż spojrzeliście na tę kwestię z nieco innej strony.

Top content