10 piosenek, które pomogą w wychowaniu mojego dziecka

Nie wiem jak Ty, ale ja bardzo często i bardzo dużo słucham muzyki, głównie polskiej. Słucham jej od czasów, gdy byłem małym i ślicznym dzieckiem. Zostało mi tak do dziś. Ale słuchaczem jestem bardzo wybrednym. Staram się słuchać tylko porządnej muzyki, uwielbiam mądre i pouczające piosenki, które nie mówią o pierdołach, ale o życiu. Nie muszą być poważne, nie muszą być wyniosłe. Muszą mieć po prostu mądry tekst.

Tej muzyki nasłuchałem się tyle, że często sam łapię się na tym, że do prawie każdej sytuacji życiowej dopasować potrafię fragment jakiejś pouczającej piosenki. Możesz nazwać to szaleństwem, może głupotą. A dla mnie jest to sprawa bardzo fajna.

Wiem bowiem, że na polskim i zagranicznym rynku jest wiele mądrych i fajnych piosenek, które mogą nawet pomóc w wychowaniu i nauczaniu dziecka. I ja razem z moim Andrzejem (a później z kolejnymi pociechami) będę ich słuchał. Jeśli i Ty należysz do grona osób, które twierdzą, że muzykę można traktować jako rozsądne narzędzie, z którego skorzystać może każdy rodzic, to zapoznaj się z moją listą 10 piosenek, które pomogą w wychowaniu mojego dziecka. Kolejność wybrałem losową.

Prawie, poza pozycją nr 1.

Sabaton – 40:1

Długo zastanawiałem się nad tym, która z tych piosenek powinna znaleźć się na pierwszym miejscu. Ale po przesłuchaniu ich wszystkich tylko po jednej miałem na plecach ciarki, a w oczach szklanki. Padło na utwór szwedzkiej kapeli Sabaton, która swoim nieco ponad czterominutowym utworem nauczy każdego dzieciaka co to znaczy być Polakiem, czym jest patriotyzm i jak kiedyś ludzie walczyli za nasz kraj. Dla mnie ta piosenka jest warta więcej, niż godziny spędzone na lekcji historii.

Dżem – Do kołyski

Tę piosenkę powinien znać każdy z nas. Cała prawda o życiu pozytywnego człowieka. Niech dziecko wie, że na świecie jest nie po to, aby się awanturować, brać udział w wyścigu szczurów i przepychać. Niech dziecko wie, że ma żyć pozytywnie, uśmiechając się do ludzi i dbając o nich, bo na świecie nie jest samo. Niech dziecko ma świadomość, że życie jest ulotne i należy cieszyć się każdą chwilą tak, jakby miała być najlepszą z jego chwil.

Farben Lehre – Terrorystan

A teraz coś dla kontrastu, czyli kawałek Farben Lehre. Bardzo lubie tę kapelę, bo grają nie tylko mądrze, ale i rockowo i szybko. Coś co lubię :D.  W utworze Terrrorystan jest mowa o całym bałaganie, który ma miejsce wokół nas. O aferach, awanturach, zagrożeniach. Refren jest jednak pozytywny i skupia się na tym, aby przekazać naszemu dziecku, że nie ma się czego bać i że zawsze trzeba robić swoje. A będzie dobrze, bo nie ma się czego bać, kiedy w duszy gra muzyka 😉

Manchester – Man United

Broń Boże nie jestem fanem Manchesteru United. Mogę nawet powiedzieć, że angielskiej piłki nie lubię. Ale jedno Manchesterowi trzeba oddać: to ekipa bardzo waleczna, która nigdy się nie poddaje. Ja ją przynajmniej taką pamietam, z czasów Alexa Fergusona. Mniejsza z tym. Jest taki polski zespół, który nazywa się Manchester. Mają kilka fajnych kawałków, ale mnie osobiście najbardziej podoba się właśnie Man United. Ta piosenka nauczy dzieciaka, że zawsze trzeba walczyć do końca, nigdy nie wolno się poddawać. Dzięki temu utworowi dziecko będzie żyło w słusznym przekonaniu, że jeśli do czegoś uparcie dąży i o to walczy, to w końcu osiągnie cel.

Banach + Dziun + Gutek – Ściana

Jest coś z gatunku muzyki, z którym nie jest mi po drodze. Ale tak się składa, że kiedyś, dzięki koledze, miałem okazję poznać ten kawałek. No i mnie zachwycił. No bo po co się pocić, wysilać i strzępić język próbując przemówić do kogoś, kto ma nas w nosie? Po co próbować zmienić poglądy kogoś, kto jest ograniczony? Nie ma sensu. I niech wie o tym też nasze dziecko. Przecież lepiej rozmawiać i przebywać z ludźmi, którzy nie są ścianą.

Dawid Podsiadło – Trójkąty i Kwadraty

Dawid Podsiadło to jeden z niewielu wykonawców młodego pokolenia, który śpiewa z sensem. Nie dość, że śpiewa, to on jeszcze sam pisze sobie teksty piosenek. I za to ma u mnie ogromnego plusa. Andrzej też lubi go słuchać. Do tej listy mądrych według mnie piosenek chciałem wybrać jakiś utwór Dawida. Padło na Trójkąty i Kwadraty z uwagi na to, że o stanach skupienia wody wolę uczyć się z jego piosenki, niż z książki. I tak też pewnie wolą dzieci.

Happysad – Zanim pójdę

Piosenka mojej bardzo wczesnej młodości. Jeden z pierwszy, a może i pierwszy hit zagrany przez Happysad. Z pozoru jest to kawałek o pluszowym misiu i rogatym diable, o kwiatkach i o rozstaniu. A dla mnie i dla mojego dziecka jest to ogromna porcja wiedzy o życiu i o tym, co jest w nim ważne. O miłości, która objawia się przez wzajemną pomoc i ciepło, a nie przez prezenty, podarunki i inne wsparcie materialne. A w dzisiejszym świecie ludzie o tym zapominają. Niestety.

Coma – Tonacja

W moim zestawieniu nie mogło zabraknąć piosenki Comy. Wszak to chyba mój ulubiony polski zespół. Gdy jestem pijany i wieczorem wracam do domu, to właśnie piosenek Comy słuchają moi sąsiedzi. Niestety nie w wykonaniu Piotrka Roguckiego, ale w moim :D. Praktycznie każda piosenka Comy jest mądra i ma ambitny przekaz. Wybrałem Tonację z uwagi na jej fragmenty, z których dziecko może wywnioskować, że w życiu ważna jest miłość, rozsądek i wiara, że ludzi trzeba szanować, a dziewczyny zapraszać na sok. W przypadku chłopców niezwykle ważne jest to ostatnie :D.

SHAMBOO + MUNIEK – Tata

Jestem z Częstochowy, więc musiałem tutaj dodać również jakąś kapelę z mojego rodzinnego miasta. Wybór w sumie mam spory, bo i T.LOVE i Habakuk i Formacja Nieżywych Schabuff i sam Muniek mają kilka fajnych piosenek. Wybrałem Muńka śpiewającego z kapelą Shamboo o tacie. O tacie, dla którego jak się okazuje praca była ważniejsza, niż dom. Ta sama praca, która później dała mu kopa w dupę. Ta piosenka ma być dla dziecka nauką na wiele lat, aby i ono w przyszłości nie stało się tytułowym tatą. No bo w życiu nie powinna być najważniejsza praca, a dom, rodzina, obecność i ciepła zupa.

Marek Grechuta – Dni, których nie znamy

I na koniec zostaje nam kultowa piosenka Marka Grechuty, którą najmocniej kojarzę z filmem Chłopaki nie płaczą. Tej piosenki chyba nikomu nie muszę przybliżać. Masa optymizmu, pozytywnego nastawienia do życia, które trzeba mieć, nawet gdy wszystko układa się nie tak. Z tej piosenki dziecko dowie się, że nawet jeśli coś mu się kiedyś nie uda, to nie może pogrążać się w smutku. Musi patrzeć przed siebie czekając na przyszłość. Przyszłość, która jest ważna, a może być piękna. Bo przecież będzie, prawda?

A może i Ty masz do zaproponowania jakieś mądre piosenki, które powinno puszczać się dziecku? Podziel się nimi zostawiając komentarz 🙂

Top content