Bezpieczne zakupy przez Internet, o czym powinniśmy pamiętać?

Obecnie coraz częściej i coraz chętniej decydujemy się na zakupy przez Internet, ponieważ jest to szybki i wygody sposób. Niegdyś zakupy online miały bardziej charakter okazjonalny, obecnie jednak kupujemy przez Internet laptopy, meble, upominki czy nawet robimy zakupy spożywcze. Sklepy prześcigają się w różnych sposobach płatności i opcjach dostawy, tak abyś znalazł u nich na pewno rozwiązanie, które będzie Ci odpowiadać.

Jednak podczas robienia zakupów online warto pamiętać o paru rzeczach i wykazywać się roztropnością. Internet znacząco ułatwia nam codzienne załatwianie różnych spraw, ale im więcej z niego korzystamy tym bardziej powinniśmy pamiętać o zachowaniu środków bezpieczeństwa. Dlatego w tym tekście przygotowaliśmy dla Was porady, dzięki którym Wasze zakupy online będą bezpieczne.

Jeśli też chcesz mieć pewność, że sklepy online w których robisz zakupy są solidną i prawdziwą marką, na której możesz polegać, to przejrzyj jakie sklepy znajdziesz na Bravokupony.pl. Co więcej, korzystając z kodów rabatowych od Bravokupony, kupisz wybrane produkty od znanych i sprawdzonych marek w znacznie niższych cenach.

Wiarygodność sklepu

Jeśli jesteś na stronie sklepu internetowego pierwszy raz, to przed złożeniem zamówienia dowiedz się trochę o tej marce. Możesz to zrobić szukając w sieci opinii i komentarzy na temat sprzedawcy czy przeglądając na przykład ich media społecznościowe. Brak jakichkolwiek opinii na temat sklepu może być sygnałem do zastanowienia się, czy dany sklep naprawdę istnieje. Możesz też sprawdzić czy sprzedawca podaje na stronie dane takiej jak NIP, REGON, VAT lub KRS. Innym sposobem weryfikacji jest jest sprawdzenie zabezpieczenia strony sprzedawcy internetowego. Strony szyfrowane można rozpoznać po adresie strony, który rozpoczyna się od https. Jak sami widzicie taka samodzielna weryfikacja trwa zaledwie parę minut, a może sprawić, że nie stracicie pieniędzy czy że nie podacie nieodpowiedniej osobie waszych danych osobowych. Pamiętajcie również, aby zawsze zweryfikować informacje, jakie zawiera regulamin sklepu.

Minimum danych osobowych

Ochronie danych osobowych, można by poświęcić wiele stron. Wszyscy wiemy, że powinno się ostrożnie podawać swoje dane, jednak obecnie często bez ich udostępniania nie możemy zrobić niestety zakupów online. Dlatego też tak ważna jest weryfikacja źródeł, w których te dane musimy zostawić. Starajmy się też czytać wszystkie informacje, które wymagają od nas akceptacji. Często klikamy na nie bezmyślnie chcąc pozbyć się wyskakującego okienka, jednak może to się skończyć zgodą na przekazanie większej ilości danych niż byśmy chcieli. Dlatego też poświęćmy chwilę na przeczytanie na co dokładnie wyrażamy zgodę.

Bezpiecznie połączenie Internetowe

Przed dokonaniem płatności upewnij się połączenie internetowe z którego korzystasz jest odpowiednio zabezpieczone. Podczas robienia zakupów online unikaj sieci publicznych, w takich przypadkach bezpieczniej jest skorzystać z własnego transferu danych. Przez publiczne sieci WIFI łatwiej jest wykraść z Twojego telefonu wrażliwe dane osobowe czy dane Twojej karty płatniczej. Pamiętaj też, że nie zawsze Twoja sieć domowa jest w 100% bezpieczna. Jeśli jest ona słabo zabezpieczona, to wtedy łatwo jest się do niej podłączyć osobom z zewnątrz.

Bezpieczne płatności

Robiąc zakupy online staraj się zawsze wybierać zaufane i bezpieczne metody płatności, czyli takie, które gwarantują dodatkowe procedury bezpieczeństwa. Taką metodą płatności jest na przykład BLIK. Używając tej szybkiem metody nie tylko szybko zapłacimy za zakupy, ale również druga strona nie pozna naszych danych.  Inne bezpieczne metody płatności to również Google Pay, Apple Pay czy szybkie przelewy typu pay-by-link.

Programy antywirusowe

Pamiętaj aby zainstalować, a potem regularnie uaktualniać programy antywirusowe na laptopach czy innych urządzeniach mobilnych. W momencie kiedy wejdziesz na podejrzaną stronę, system wyśle Ci ostrzeżenie związane z ryzykiem z korzystania z niej. Dotyczy to również informowania Cię, w momencie kiedy podejrzane strony skierują próby przekierowania płatności na niezabezpieczone witryn. Co więcej, możesz również zainstalować programy, które zaszyfrują Twoje dane osobowe, dzięki czemu informacje, które wprowadzisz nie będą widoczne.

Informacje o produkcie

Pamiętaj również aby dokładnie czytać opisy produktów, które chcesz zakupić oraz zwracaj uwagę na ilość i jakość zdjęcia, które sprzedający załącza. Dotyczy to szczególnie produktów, które kupujesz bezpośrednio od osób prywatnych. W takich przypadkach możesz również skorzystać z pośrednictwa serwisów, takich jak na przykład Allegro, które w razie czego pomogą Ci rozwiązać zaistniałe problemy.

Top content