Jak zrobić metryczkę dla dziecka z darmowego wzoru?

W ostatnich latach pojawił się w naszym kraju niesamowicie miły zwyczaj polegający na obdarowywaniu niewielkim upominkiem rodziców nowo narodzonego dziecka. Do kanonu weszły niewielkie podarki, pamiątki o dużej wartości sentymentalnej, które będą w przyszłości przywoływały wspomnienia miłych chwil a dla dziecka będą czymś w rodzaju podróży w czasie.

Metryczki coraz bardziej popularne

Ogromną popularnością jako takie prezenty cieszą się metryczki urodzenia dla dziecka. W sprzedaży możemy spotkać dosłownie wszystko w tym temacie od najprostszych i najtańszych kawałków papieru z ozdobnym nadrukiem po bardzo wysmakowane, kunsztowne i drogie wyroby jubilerskie, na które jednak nie każdy może sobie pozwolić. Do ciekawszych form, z przystępnej dla każdego półki cenowej, można również zaliczyć metryczki w drewnianej ramce do powieszenia na ścianie czy postawienia na półce, lub takie w zdobionej okładce (również często wykonanej z drewna) które otwiera się jak książkę. Można też pójść na całość i zamówić wygrawerowanie metryczki na posrebrzanej płytce, albo w bloku szkła. Możliwości są doprawdy nieograniczone.

Ręcznie robione metryczki

W dzisiejszym świecie jednak najwyżej cenione prezenty to te, w których zdobycie włożymy bardzo dużo swojego serca. Ręcznie wykonane pamiątki mają zazwyczaj dużo większą wartość dla osoby obdarowywanej niż te kupione w sklepie, zapomniane w stosie innych, podobnych.

W tej sytuacji najlepszym z możliwych rozwiązań będzie samodzielne wykonanie takiego drobiazgu, co niewątpliwie będzie niezwykle miłym gestem. Wbrew pozorom dla wykonania takiej metryczki wcale nie będą wam potrzebne jakieś szczególne zdolności techniczne czy plastyczne. Oczywiście im bardziej jesteście utalentowani i umiecie wykonać więcej pięknych przedmiotów tym lepiej, ale ci z przysłowiowymi „dwoma lewymi rękami” poradzą sobie z takim zadaniem śpiewająco.

Jak samemu zrobić metryczkę dla dziecka?

Więc jak zrobić metryczkę dla dziecka nie posiadając ani krzty talentu plastycznego? Odpowiedzią niech będą gotowe wzory metryczek dostępne w ogromnych ilościach w internecie. Zwykle metryczki do pobrania za darmo niewiele ustępują, pod względem jakości projektu i samego wykonania, swoim odpowiedniczkom dostępnym w sklepach.

Wykonywane są przez osoby uzdolnione, często przez prawdziwych artystów, albo na podstawie własnych projektów lub też z wykorzystaniem tych, które inni udostępniają w sieci za darmo.

Prawdziwym problemem może być jedynie dobór odpowiedniego wzoru, bo ich ilość jest tak wielka, że może rodzić całkiem poważne kłopoty z podjęciem decyzji.

Zakładając jednak, że zdecydowaliśmy się już na jakiś konkretny wzór, to następnym krokiem będzie pobranie go i wydruk. Niekoniecznie trzeba to zrobić na domowej drukarce i zwykłym papierze. Dużo lepszym, chociaż nieco droższym rozwiązanie może być zlecenie takiego wydruku albo w drukarni, która przyjmuje zlecenia na tak małe zamówienia lub też w jakimś innym miejscu dysponującym sprzętem wysokiej klasy. Często można spróbować dogadać się w jakimś pobliskim punkcie zajmujących się sprzedażą pamiątek w postaci nadrukowanych koszulek, kubków, dyplomów i tym podobnych rzeczy. Taki wydruk powinien też być wykonany na lepszym jakościowo papierze, co nie zaszkodzi przecież całemu projektowi.

Co wpisać we wzorze metryczki?

Pochylmy się przez chwilę nad kwestią uzupełnienia wzoru metryczki. Wzór ma to do siebie, że jest pusty i zwykle trzeba będzie go uzupełnić o podstawowe informacje takie jak na przykład imię dziecka, datę urodzić, czasem też i wagę urodzeniową (to zależy już od konkretnego wzornika). Można to oczywiście zrobić za pomocą ogólnodostępnych programów graficznych, nawet używając fantazyjnej czcionki wyglądającej na pismo ręczne, ale jest to rozwiązanie nieco dyskusyjne. Co prawda literki będą równiejsze i zawsze możemy skorygować ewentualny błąd bez niszczenia wydruku, ale jednak będzie to pismo maszynowe i cały urok własnoręcznie wykonanej metryczki może tu prysnąć jak bańka mydlana.

Nawet jeśli nie posiadacie jakiegoś szczególnego charakteru pisma to warto się przez chwilę postarać i wypisać metryczkę ręcznie, co bez wątpienia ma niesamowity urok.

Top content