Co warto wiedzieć o kawie?

Jesteś pasjonatem kawy, a może po prostu chcesz wiedzieć więcej na jej temat i jakie rodzaje wybierać? Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby poznać szczegóły.

Jakie jest ilość kofeiny w kawie – kawa kofeina zależności?

Zastanawiasz się od czego zależy ilość kofeiny? Sprawdź, czym się charakteryzuje i od czego zależy spożycie kofeiny.

Średnia wielkość kubka kawy zaparzanej metodą przelewową (filtrowania) zawiera 96 mg kofeiny. Ilość kofeiny jest uzależniona jest od tego, o jakim rodzaju kawy mówimy. Patrząc na temat kawa kofeina warto zaznaczyć, że na zawartość kawy ma wiele czynników. Dodatkowo mogą się one zmieniać. Zależą one już od poziomu od krzewu kawowca, na którym występują ziarna kawy. Ziarna, które się zbiera z jednej rośliny mogą posiadać różną zawartość kofeiny. Wahania są jednak nieduże. Niezwykle ważny jest również stopień wypalenia ziaren kawy. Warto sprawdzić jaka jest dzienna dawka kofeiny dla danej osoby.

Co ważne, zawartość kofeiny w kawie może zależeć od sposobu jej przyrządzenia. Najmniej kofeiny w kawie posiada kawa rozpuszczalna, która została opisana poniżej. Kawa parzona może mieć prawie dwa razy więcej kofeiny, natomiast espresso rozpoczyna ranking i zawiera najwięcej substancji, która pobudza. Wśród rodzajów może wystąpić również tzw. kawa bezkofeinowa. Jednostką rankingu jest mg kofeiny w danym napoju.

Czym cechuje się kawa rozpuszczalna?

Kawy rozpuszczalne produkowane są z ziaren kawowca i pozbawia się je łupin oraz praży, aby następnie parzyć je pod ciśnieniem w temperaturze 175 ºC. Zagęszcza są je poprzez odparowanie lub częściowo liofilizuje oraz osusza za pomocą jednej z dwóch metod.

Kawa rozpuszczalna to wciąż niesamowicie chętnie wybierane przez konsumentów rozwiązanie. Jeżeli patrząc na kawę zależy nam na jakości, koneserzy polecają kupować produkty, które występują w formie kryształków. W przypadku produktu w granulkach lub w proszku można spodziewać się gorszego rodzaju ziaren. Kawa rozpuszczalna, zawierająca 100% kawy o dużej zawartości kofeiny nie szkodzi organizmowi.

Dlaczego warto wybierać drobno zmieloną kawę?

Najczęściej wybieraną kawą jest mielona. Jest ona łatwa i szybka w przygotowaniu. Wystarczy zalać ją gorącą wodą. Należy pamiętać, że za jej smak i aromat w dużej mierze odpowiada sposób, w jaki została zmielenia. Można zdecydować się na zakupach w ziarnach kawy i samemu ją zmielić. Używając ekspresu do kawy lub automatu filtrującego sprawdzi się świetnie kawa mielona średnio- lub gruboziarnista. W przypadku użycia kawy bardzo drobno zmielonej można otrzymać mętny napój. Informacje na temat stopnia zmielenia kawy zawsze znajdziemy na jej opakowaniu. Tam również występują informacje: ile kofeiny zawiera, jaki jest poziom kofeiny.

Jaką kawę na bazie espresso wybieracie?

Top content