Diono Radian 5. Nasz fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy

Opinie o Diono Radian 5

W końcu udało mi się przygotować tekst, który zapowiadałem w moim ostatnim artykule, w którym napisałem o tym, że powinieneś wozić swoje dziecko tyłem do kierunku jazdy. W tamtym tekście wspomniałem, że sam będę chciał kupić fotelik RWF nie rujnując przy tym naszego domowego budżetu. Wiem, że wielu czytelników czekało na ten tekst, w którym pochwalę się moim wyborem. No i się chwalę. Wybór padł na, jak sądzę JESZCZE, mało popularny w Polsce fotelik Diono Radian 5. Serdecznie zachęcam Cię do zapoznania się z dalszą częścią tego wpisu, w którym wyjaśnię Ci dlaczego zdecydowałem się na wybór tego fotelika, a także powiem Ci jakie są moje pierwsze odczucia z nim związane.

Czego oczekiwałem od fotelika?

Wiesz już, że najważniejszą cechą fotelika, który chciałem kupić była możliwość montażu go tyłem do kierunku jazdy. Ale to tylko jedna kwestia, było ich więcej. Zdecydowanie chciałem kupić fotelik, w którym dziecko jeździć będzie mogło aż do momentu osiągnięcia 25 lub 36 kilogramów wagi. Andrzej dość dynamicznie przybiera na masie i decydując się na zakup fotelika dla dzieci o wadze do 18kg musiałbym odmówić sobie snu, bo bałbym się, że Andrzej za chwilę z niego wyrośnie i ze stresu nie mógłbym zasnąć :D.

Idąc dalej chciałem, aby mój przyszły fotelik miał odpowiednie zabezpieczenia:

  • 5-punktowe pasy bezpieczeństwa
  • odpowiednio zabezpieczony zagłówek
  • osłony boczne

Ważne było też to, aby fotelik miał ściąganą tapicerkę, którą będzie można zdjąć i wyprać, gdy dziecko postanowi w jakiś ciekawy sposób ją ubrudzić.

Na dalszym planie był wygląd fotelika. Nie ukrywam jednak, że i na to zwracałem uwagę szukając jakiegoś czarnego modelu, który dobrze pasował będzie do mojego samochodu.

No i kierując się tymi parametrami szukałem, szukałem i szukałem idealnego rozwiązania skupiając się na początku na tych fotelikach, które polecane były i przez moich czytelników, i przez sprzedawców, i przez internautów. W pewnym momencie wkurzyłem się jednak i zmieniłem podejście. Postanowiłem, że pójdę pod prąd i zdecyduję się na rozwiązanie, które doprowadzi mnie do wyboru fotelika Diono Radian 5, o którym opinii w „polskim” internecie brak. Taki bowiem już jestem, lubię iść pod prąd.

Dlaczego nie zdecydowałem się na popularne w Polsce marki?

Tak, dobrze się domyślasz. Głównie odstraszały mnie ceny tych fotelików. Myśląc o tym, że za fotelik spełniający moje wymagania będę musiał zapłacić 1500zł miałem myśli podpowiadające mi, że lepiej będzie sprzedać samochód i zrezygnować z tej formy transportu :D. Od tego pomysłu odganiała mnie jednak Kasia i… wygoda ;-). To pierwsza rzecz.

A druga rzecz, która zadecydowała, że poszukam na tę chwilę mniej popularnego w Polsce fotelika związana była z moimi wnioskami z mojego wcześniejszego artykułu, w którym to stwierdziłem, że Polska bywa momentami ciemnogrodem, do którego pewne fakty docierają później, niż gdzie indziej. No bo skoro jesteśmy ciemnogrodem, to dlaczego mam szukać fotelika, który popularny jest u nas? Przecież lepiej będzie poszukać jakiejś opcji analizując opinie na zachodnich stronach www.

Co przekonało mnie do fotelika Diono Radian 5?

Kierując się dwoma wymienionymi wcześniej aspektami trafiłem na fotelik, któremu poświęcony jest ten wpis. Do wyboru tej opcji najbardziej przekonały mnie opinie o foteliku Diono Radian 5, które były bardzo pozytywne. Szukasz źródeł? No to patrz:

  • http://thedadventurer.com/review/diono-radian-5-car-seat/
  • http://www.pushchairexpert.com/en/car-seat-reviews/diono-radian-5-review/
  • http://www.madeformums.com/reviews/car-seats/car-seats-from-birth/-diono-radian-5-car-seat/1989.html
  • https://uk.diono.com/product/radian-5/

Serio. Użytkownicy tego fotelika byli z niego bardzo zadowoleni. Chwalili go za jakość wykonania, za dobrą cenę, za wygodę i za łatwą obsługę.

W dodatku fotelik ten w pełni spełniał moje wymagania, a miał też wiele dodatkowych bajerów jak systemy redukcji energii, zabezpieczenia pochłaniające energię czy chociażby uchwyt na kubek.

Najbardziej podnieciła mnie jednak jego cena. Standardowo fotelik ten kosztuje nawet ponad 1000zł. Ja wyhaczyłem jednak niezłą okazję pozwalającą na zakup fotelika za… 649zł! A że ostatnio planowałem odwiedzić kumpla w Krakowie, to przy okazji zajrzałem do sklepu, do którego link znajdziesz poniżej. Muszę się nim z Tobą podzielić, bo może też zechcesz skorzystać z tej promocji. W każdym razie już w Centrum Fotelików przymierzyłem wybrany model do swojego samochodu i byłem pewien, że to dobry wybór (swoją drogą kupując fotelik zawsze pamiętaj o tym, aby przymierzyć go do swojego samochodu, a jeśli zdecydujesz się na zakup fotelika Diono Radian, to napisz do mnie – podeślę Ci listę samochodów, które w instrukcji wymieniono jako kompatybilne z fotelem ;-)).

Tu masz link do aukcji z tym fotelikiem: http://allegro.pl/show_item.php?item=6052427517 lub do sklepu sprzedawcy, gdyby ta aukcja się skończyła: klik. Sprzedawcę polecam, szybka wysyłka, dobry kontakt. Sprawdź z resztą sam.

Jakie są moje pierwsze wrażenia?

Moje pierwsze słowa po wyjęciu fotelika z opakowania brzmiały mniej więcej tak: „o, puzzle”. Nie było jednak tak źle, bo główna część fotelika, czyli oparcie i siedzenie, to jeden element, który można wygodnie złożyć i rozłożyć. A pozostała część „puzzli” to nakładki, przystawki, pasy, zagłówek, wkładka dla mniejszych dzieci itp.

Opakowania Diono Radian 5Zawartość opakowania Diono Radian 5

Niemniej jednak ze złożeniem fotelika miałem trochę roboty, którą to dzielnie utrudniał mi Andrzej, oczywiście z pomocą Welweta. Najpierw Andrzej czytał instrukcje, później wchodził na fotelik, następnie Welwet kładł się na pozostałych częściach, w efekcie czego zebrałem wszystko do kupy i postanowiłem zabrać to ze sobą do pracy, gdzie w spokoju sobie wszystko złożę.

I tak też było. Do fotelika dołączona jest oczywiście instrukcja, ale to nie wszystko, bo na youtube znaleźć można filmiki, które pokazują jak bezpiecznie zamontować fotelik czy to przodem, czy tyłem do kierunku jazdy. Ze złożeniem nie miałem więc żadnego problemu, czym z resztą pochwalić chcę się na zdjęciu. Jedyna moja uwaga: nie wiem jak jest w przypadku innych fotelików, ale tutaj przydają się zgrabne, chude i sprytne ręce. Ułatwiają one pewne manewry, które wykonać trzeba chociażby przy dopasowywania miejsca, w którym zapinać mają się pasy.

Fotelik Diono Radian 5

Złożenie fotelika to jedno, drugie to włożenie go do samochodu. Dzięki instrukcjom z tym też nie miałem problemu.

Napiszę jeszcze o jakości wykonania tego fotela. Jeśli myślisz, że w związku z niską ceną jakość fotelika jest marna, to wyprowadzam Cię z błędu. Fotelik jest solidny, a materiał, z którego został wykonany wydaje się bardzo wytrzymały. To tak naprawdę sprawdzę jednak w najbliższych latach. W każdym razie po tych kilku dniach mogę powiedzieć, że sprawia wrażenie bardzo porządnego.

Póki co jestem więc zadowolony, podobnie jak Andrzejek, któremu fotelik bardzo odpowiada. W czasie godzinnej podróży z i go Częstochowy zdecydowaną większość czasu przesypiał. I zasypiał bez problemu. A z tym przy naszym poprzednim foteliku było baaaardzo źle. Można więc stwierdzić, że jest mu w nim wygodnie.

Jedziemy autem w foteliku Radian 5

Mówiąc krótko: z fotelikiem Diono Radian 5 znam się tylko kilka dni, ale w mojej opinii warto go kupić.

Kończąc: wierzę, że fotelik ten jest bardzo bezpieczny, mam jednak nadzieję, że nigdy nie będę miał nieprzyjemności związanej z testowaniem go w czasie wypadku. I tego życzę też Tobie. Niezależnie od tego, jakiego fotelika używasz.

Edycja: 26.01.2017

Lista samochodów, do których pasuje Diono Radian 5

Piszecie do mnie w tej sprawie, więc poniżej zamieszczam zdjęcia, na których widać listę samochodów, do których pasuje fotelik Diono Radian 5. Na wstępie chcę zauważyć, że na liście są raczej nowsze samochody, przez co nie ma na niej między innymi mojego auta, do którego fotelik mimo wszystko pasuje. Także nawet jeśli Waszego samochodu tutaj nie ma, to nie zniechęcajcie się. Warto podjechać do sklepu i przymierzyć fotelik lub po prostu zamówić go przez internet i w razie czego skorzystać z prawa do zwrotu towaru zakupionego w sieci. Ewentualnie można jeszcze skontaktować się z wybranym sprzedawcą i zapytać go o to, czy ten fotelik jest odpowiedni dla Waszego samochodu.

Lokalizacja miejsc w samochodzie

Alfa Romeo, Audi
Alfa Romeo, Audi
Bentley, Bmw
Bentley, Bmw
Caddilac, Chevrolet, Chrysler, Citroen
Caddilac, Chevrolet, Chrysler, Citroen
Citroen, Dacia, Fiat, Ford
Citroen, Dacia, Fiat, Ford
Ford, Honda
Ford, Honda
Hyundai, Infiniti, Jaguar
Hyundai, Infiniti, Jaguar
Jeep, Kia, Land Rover, Lancia
Jeep, Kia, Land Rover, Lancia
Lancia, Lexus, Mazda, Mercedes-Benz
Lancia, Lexus, Mazda, Mercedes-Benz
Mercedes-Benz, Mini
Mercedes-Benz, Mini
Mitsubishi, Nissan, Opel
Mitsubishi, Nissan, Opel
Opel, Peugeot
Opel, Peugeot
Porsche, Renault, Saab, Seat
Porsche, Renault, Saab, Seat
Seat, Skoda, Smart
Seat, Skoda, Smart
Suzuki, Subaru, Toyota
Suzuki, Subaru, Toyota
Toyota, Vauxhall,
Toyota, Vauxhall,
Volkswagen
Volkswagen

 

Volvo
Volvo

Top content