Pojawianie się nowego członka rodziny w domu wywraca nasz świat do góry nogami. Młodzi rodzice chcą dać maluchowi wszystko to, co najlepsze. Zabawy z noworodkiem mogą być kreatywne i przyjemne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica. Przyjrzyjmy się temu, co można robić z noworodkiem. Jak bawić się z noworodkiem? O czym warto pamiętać? Jakie zabawki spełnią oczekiwania pociechy?
Co robić z noworodkiem?
Noworodek większość czasu spędza na jedzeniu i spaniu. Dopiero około 4 miesiąca życia maluch może chwycić grzechotkę, czy tez uśmiechnąć się na widok kolorowej zabawki. Nie oznacza to, że noworodek musi leżeć bezczynnie. Zmysły dziecka potrzebują stymulacji, gdyż dzięki temu pociecha szybciej się rozwija. Jeśli zadbamy o zróżnicowaną stymulację, z pewnością trening zmysłów dziecka będzie wydajniejszy. Jak bawić się z noworodkiem? Rozpoczęcie zabawy może odbywać się już w drugim tygodniu życia. Początkowo zabawa trwa jedynie kilka minut, gdyż maluch dużo śpi. Z każdym tygodniem zabawy z noworodkiem się wydłużają, a my obserwujemy rozwój ukochanego dziecka. Istotne jest to, aby nie łączyć w tym czasie różnych form aktywności. Do każdej zabawy dziecko musi się przyzwyczaić.
Jak bawić się z noworodkiem?
Co robić z noworodkiem? Pamiętajmy o tym, że maluszek początkowo słabo widzi. Rozróżnia ciemność i światło, przy czym jedynie bliskie przedmioty są dla niego wyraźne. Ulubioną zabawą takiego maluszka jest studiowanie rysów twarzy członków rodziny. Warto pochylać się nad pociechą jak najczęściej. Gdy chcemy odpocząć, ułóżmy dziecko na boku, kładąc się obok niego tak, aby mogło przyglądać się naszej twarzy. Możemy dodatkowo włączyć relaksującą muzykę, śpiewać dziecku i głaskać je po główce. Jest to bardzo dobry sposób na nawiązanie więzi z dzieckiem, wzmocnienie poczucia bezpieczeństwa i odprężenie.
Obrazki dla malucha
Zabawy dla noworodka mogą opierać się na czarno-białych obrazkach. Wzrok dziecka nabiera ostrości około czwartego tygodnia życia. Dziecko może po tym czasie odróżniać kilka kolorów, takich jak czerwień, zieleń, pomarańcz. Do tego czasu jednak świat jest dla maluszka czarno-biały. Większość czasu noworodek spędza w leżącej pozycji, dlatego nad łóżeczkiem powiesić można figury geometryczne w kolorach białych i czarnych. Figury wykonamy samodzielnie lub kupimy w sklepie. Czarno-białe obrazki z pewnością przyciągną uwagę dziecka. Istnieje wiele książeczek dla noworodków, które warto mieć w domu. Dobrym rozwiązaniem jest także rozwieszenie nad łóżeczkiem bobasa dwóch baloników, w kolorach białych i czarnych.
Zabawy dla noworodka – karuzela
Malec trzytygodniowy pomału zaczyna przyglądać się przedmiotom, które się poruszają. Widzi to, że przedmioty pojawiają się z znikają. Pamiętajmy o tym, że zabawy z noworodkiem mogą wykorzystywać nowoczesne zabawki. W tym czasie warto postawić na karuzelę nad łóżeczkiem. Sprawdźmy, czy karuzela ma możliwość regulacji szybkości poruszania się figurek. Im wolniej figurki się ruszają, tym lepiej dla bobasa. Konieczne jest dobranie figurek lekkich i dużych. Jeśli mają one różną fakturę, można je odczepić, korzystając z nich podczas zabawy ze starszym maluchem.
Inne propozycje
Jak bawić się z noworodkiem? Istnieją też inne propozycje, które warto wziąć pod uwagę. Rodzice mogą włączyć dziecku spokojne dźwięki, które są dla malucha stymulujące. Zabawy z noworodkiem tego typu są okazją do pobudzenia zmysłu ruchu. Noworodkowi można śpiewać kołysanki, czytać bajeczki, tańczyć z nim do spokojnej muzyki lub włączać muzykę, której słuchaliśmy w ciąży. Najmłodsze pociechy lubią dźwięki klasycznej muzyki, które odtworzymy z Internetu lub z płyty z utworami dla maluszków. Istotne jest to, aby muzyka nie była za głośna. Jednorazowa sesja słuchania muzyki nie powinna także przekraczać 20 minut. Z powodzeniem można powtarzać te same utwory, jeśli rodzic zauważy, że odpowiadają one noworodkowi.
Nie zapominajmy o lekkich i dużych zabawkach. W środku zabawki mogą być ukryte migające światełka lub dzwoneczki. Co robić z noworodkiem? Postawmy na takie zabawki, które będą znajdować się nad główką maluszka lub pozwolą uderzać w nie nóżkami. Pałąk z zabawkami przyczepimy do fotelika samochodowego, łóżeczka lub wózka. Stacjonarne wersje postawimy nad leżącym dzieckiem i w ten sposób możemy bawić się z pociechą. Zabawki tego typu są odpowiednie dla dzieci, które ukończyły 4 tygodnie. Na początku bobas jedynie przygląda się zabawkom, a z czasem zaczyna do nich wyciągać rączki. Warto zauważyć, że stojak z zabawkami posłuży dziecku nawet do pierwszego roku życia. Gdy maluch nie reaguje na zabawki zawieszone nad łóżeczkiem, być może nie jest jeszcze gotowy na taką zabawę. W takiej sytuacji zabawki można zdjąć i zawiesić ponownie za dwa tygodnie.
Podsumowując warto stwierdzić, że zabawy dla noworodka pozwalają rozwijać jego zmysły i umiejętności. Każdy rodzic chce, aby jego pociecha rozwijała się prawidłowo. W pierwszych tygodniach życia postawmy na karuzelę, łagodną muzykę, specjalne książeczki i duże zabawki dla pociechy.