Jak uciec od dłużniczego dziedzictwa?

Odziedziczenie długu to temat, który jest ciężki do rozgryzienia, ponieważ w zasadzie prawie każdy kiedyś będzie miał w życiu taką sytuację, że to wszystko co zgromadził przez całe życie odda komuś innemu. Z jednej strony na pewno jest współczesnym 40/50 latkom posiadać jakiś kapitał, niżeli poprzednim pokoleniom, ponieważ to właśnie te osoby były pierwszym pokoleniem, które wchodziło w erę kapitalizmu i to oni jako pierwsi mogli się wzbogacić. Oczywiście nie każdy to zrobił, ponieważ nie jest to dla każdego takie proste i niektóre osoby zdecydowanie bardziej się zadłużyły przez te lata niż zyskały jakieś pieniądze. Nie tylko osoby, które posiadają długi mogą mieć problem z przekazaniem swojego majątku innym osobom np. swoim dzieciom. Ci ludzie, którzy posiadają więcej niż jedno dziecko również mogą mieć z tym spory problem, ponieważ tego majątku nie jest zawsze tak dużo jakby mogło się wydawać, że będzie. Najlepszym wyjściem z takiej sytuacji może okazać się rozmowa o tych kwestiach, gdy nie jest za późno i wszyscy żyją.

Kiedy spisać testament?

Testament najlepiej napisać jak najwcześniej się da. Pod warunkiem, że coś oczywiście posiadacie i macie komu ten majątek przekazać. Warto również zadbać o to, aby testament był aktualizowany na bieżąco, ponieważ świat się zmienia, Wasze życie też. To co posiadacie dzisiaj nie musi być Wasze za kilka lat. Spisanie testamentu to ważna rzecz z tego względu, że nigdy nic nie wiadomo co się stanie. Większość osób myśli tylko o dniu dzisiejszym i przyjmuje życie takie jakie jest, nie zastanawiając się, że za jakiś czas ich życie może się zakończyć. To czy człowiek będzie żył czy też nie w zasadzie jest tylko kwestią przypadku, to że dzisiaj istniejemy nie znaczy, że tak musi być jutro, czy za tydzień.

Po co jest testament?

Napisanie testamentu jest kwestią istotną dla całej rodziny, ponieważ powinien on być pewnym zabezpieczeniem dla całej Waszej rodziny. Testament powinien być dla rodziny pewnego rodzaju wsparciem po stracie najbliższej osoby i to on powinien zapewniać poczucie bezpieczeństwa w momencie, gdy zostało ono utracone, gdy ta bliska osoba odeszła. Testament powinien umożliwić jak najszybsze przejecie majątku, ponieważ zdarza się tak, że są rodzaje majątku, które wymagają niezwykle szybkiego przejęcia jak chociażby firma. Firmy nie można od tak zamknąć, zwłaszcza gdy jest ona w fazie rozliczania czy też wykonywania zleceń. Trzeba przeprowadzić zamknięcie, czy też zawieszenie tej działalności w taki sposób, aby nie było to nagłe i bolesne i aby osoba, która ją odziedziczyła nie musiała borykać się z problemami natury prawnej. Nie o to utaj chodzi, aby taka osoba została zniszczona przez majątek, który odziedziczyła. Niestety jednak okazuje się, że majątek, który zostanie odziedziczony nie jest czymś czego by się oczekiwało.

Co zrobić z niechcianym majątkiem?

Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że spadek sam w sobie jest zespołem praw oraz obowiązków, czyli mieszczą się tam takie rzeczy jak prawa rzeczowe, prawa własności, ale również zobowiązania i obowiązki, dlatego też otrzymane zobowiązania muszą zostać spłacone. Dziedziczony jest w takiej sytuacji dług oraz majątek po danej osobie. Istnieje nawet możliwość, że długi zostaną odziedziczone w taki sposób, że w zasadzie nie będzie zdawać sobie z tego sprawę. Trzeba też pamiętać, że nie jest za bardzo istotne kiedy dany dług został ujawniony. Przykładowo jeżeli odziedziczycie majątek po swoich rodzicach, a ich długi zostaną ujawnione po 30 latach od ich śmierci to dobry prawnik będzie w stanie znaleźć Was i spróbować od Was zebrać dane zobowiązanie, ponieważ to Wy jesteście już odpowiedzialni za wszelkie zobowiązania finansowe, które mieli na swoich barkach Wasi rodzice.

Z tej perspektywy można w zasadzie wywrzeć wrażenie, że dziedziczenie spadku jest kwestią dosyć ryzykowną. Jest to prawda jednak w zasadzie tylko w sytuacji, kiedy nie zna się zbyt dobrze tej osoby, nie wie po co ona jako dziedzica wybrała właśnie Was i nie wiecie jak ona się zachowywała. Dlatego też wszelkiego rodzaju dziedziczenie od dalekich ciotek, wujków czy nie wiadomo kogo lepiej sobie darować. W takich przypadkach często istnieje szansa, że nawet jak dostaniecie mieszkanie o wartości pół miliona to dług będzie wynosił 800 tysięcy złotych.

W przypadku, gdy dziedziczy się w prost to w zasadzie dzieje się to najbardziej automatycznie, ale aby z majątku zrezygnować macie na to 6 miesięcy. Dlatego w takiej sytuacji powinniście bardzo pieczołowicie podejść do tego tematu i wykorzystać ten czas, aby zebrać wszystkie informacje dotyczące majątku, który został Wam przekazany, gdyż nie ma co się niepotrzebnie pakować na minę. Jeżeli nic nie zrobicie, a termin minie to zwyczajnie nie będziecie mogli nic na to poradzić.

Istnieje również inny sposób, aby odziedziczyć majątek, a jest nim przyjęcie majątku z dobrodziejstwem inwentarza i jest ono robione przez poborce skarbowego, albo przez komornika. W takiej sytuacji spis inwentarza ma za zadanie objąć wszystkiego rodzaju aktywa oraz pasywa, która są w Waszym posiadaniu, czyli będzie to jednocześnie majątek oraz wszelkie zobowiązania finansowe, które spoczywają na Waszych barkach. Można powiedzieć, że inwentarzem nazywa się zestaw całego majątku, aktywów, który jest w Waszym posiadaniu i długów, czyli pasywów. Jeśli zdarzyłaby się sytuacja, że przy spisywaniu inwentarza długów byłoby znacznie więcej niżeli majątków i tak będzie te długi trzeba spłacić, jednak w takiej sytuacji nikt nie jest narażony na to, że po 20 latach przyjdzie do niego jakiś weksel, który będzie mu kazał uregulować zadłużenie.

Ponadto trzeba też pamiętać, że dziedzicząc dług i majątek to nie w zasadzie stajecie się pełnoprawnym dłużnikiem, więc jeżeli komornik będzie chciał Wam coś zająć to przede wszystkim skupi się na zajęciu Waszego konta, ponieważ to dla niego będzie o wiele prostsze, niżeli zajęcie danej nieruchomości. W zasadzie najprostszym wyjściem będzie po prostu odrzucenie w takiej sytuacji majątku. W przypadku, gdy jest to daleka rodzina to sprawa wydaje się zasadniczo bardzo prosta, ponieważ o wiele większe problemy zaczynają się pojawiać w takim momencie, gdy osoba, po której dziedziczycie jest Waszą bliską rodziną np. partnerem. W takiej sytuacji nawet jeżeli partner był zadłużony można się zastanowić czy warto odrzucić majątek czy też nie. Jeśli odrzucicie spadek, a np. będzie nim mieszkanie to może się okazać, że po prostu na Wasze miejsce wejdą inne osoby, które ze względu na prawo będą następnymi spadkobiercami tego majątku. Dlatego też jeżeli odrzuca się spadek to w zasadzie on nie znika, tylko spycha się go na dalszą część rodziny. Przykładowo jeżeli Wasz partner miał długi, macie dzieci, a Wy spadek odrzucacie to długi przechodzą na dzieci jeżeli są one pełnoletnie. Ponadto jeśli odrzuci się spadek w takiej sytuacji, a np. dom należał do partnera to będziecie w ciągu 6 miesięcy zmuszeni, aby się z niego wyprowadzić.

Jak się zabezpieczyć?

Przede wszystkim jeżeli okaże się, że dostaniecie coś w spadku to nie skaczcie z radości i nie przyjmujcie tego spadku od razu. Macie 6 miesięcy, aby przeanalizować sytuację i podjąć prawidłową decyzję. W przypadku kiedy macie jakieś wątpliwości co do tego spadku to nie przyjmujcie go wprost, a zdecydujcie się na przyjecie z dobrodziejstwem inwentarza, ponieważ w sytuacji gdy odrzucicie ten spadek narażacie od razu swoje dzieci, czyli najbliższa rodzinę.

Niezwykle istotną kwestią jest również planowanie spadkowe, które jest zaworem bezpieczeństwa przed takimi sytuacjami. Jeśli o to zadbacie to będziecie w stanie bardzo zminimalizować, a możliwe, że nawet uniknąć odpowiedzialności całkowitej za te długi, a co najważniejsza relacja rodzinna nie zostanie zrujnowana. Wszelkiego rodzaju rozmów związanych z podziałem majątku nie powinno się odkładać na później. Rozmawiajcie o tym co najlepiej jak najwcześniej, ponieważ pozwoli Wam to uniknąć naprawdę wielu problemów. Powinniście postarać się, aby temat spadku był czymś normalnym, dlatego nie unikajcie go, ponieważ nie ma takiej potrzeby.

Mając już ustabilizowane życie ponadto warto również przemyśleć kwestię polisy ubezpieczeniowej, ponieważ ona w przypadku, gdy zostawicie Waszą rodzinę samą pomoże im przetrwać te trudne chwile. Trzeba pamiętać, aby zabrać się do tego odpowiednio wcześnie, tak aby nic Was nie mogło zaskoczyć. Tym tematem trzeba się zająć w zasadzie kiedy nie ma żadnych przesłanek, że coś się Wam może stać. Im zdrowsi jesteście tym lepsze warunki polisowe dostaniecie.

W sytuacji, gdy na przykład prowadzicie firmę, prowadzenie firmy jakoś zbytnio Wam nie poszło, wielkie zobowiązania finansowe nadal Wam pozostały. W sytuacji, gdy nie macie za dużo majątku, albo nie macie go w zasadzie wcale to najlepszym rozwiązaniem jest powołanie do całości spadku w testamencie Skarb Państwa. Będzie to najprostsze wyjście jakie może być, a Skarb Państwa ma to do siebie, że nie jest w stanie odrzucić Waszego długu i musi go przyjąć z dobrodziejstwem inwentarza. W takiej sytuacji Wasza rodzina nie będzie musiała pokrywać tych wielkich zobowiązań finansowych inie musi ona wykonywać żadnego rodzaju procedur, aby pozbyć się tego zadłużenia. Dlatego też warto czasem pomyśleć o rozdzielności majątkowej, zwłaszcza gdy jedna osoba jest bardzo aktywna w biznesie i narażona jest na wysokie zobowiązania finansowe.

Top content