Jak uniknąć błędów podczas rozwodu?

Rozwód jest jednym z najtrudniejszych momentów w życiu. Podejmując decyzję o rozstaniu, na pewno każda ze stron chciałaby przedstawić w sądzie swoje racje i argumenty. Jednak to także czas pełen emocji, które w przypadku rozwodu nie są dobrym doradcą.

Uczucia, które towarzyszą w tym czasie, mogą sprawić, że popełnimy wiele błędów podczas rozwodu. Najważniejszą rzeczą, o której wart pamiętać jest powstrzymywanie się od błędów, których trudno uniknąć podczas postępowania rozwodowego. Jakich błędów nie należy popełniać podczas rozwodu?

Najczęstsze błędy popełniane podczas rozwodu

Rozwód jest prawnym sposobem na formalne rozwiązanie małżeństwa. Może odbywać się ugodowo lub wręcz przeciwnie, w sporze. Rozwód za porozumieniem małżonków to taki, w którym przed wejściem na salę rozpraw strony uzgodniły wszystkie kwestie i są zgodne co do rozwodu. Jeśli jednak jakakolwiek sprawa nie została przez strony rozstrzygnięta, nie doszło między nimi do porozumienia, rozwód może okazać się wyczerpująca psychicznie batalią. Jeśli więc zależy nam na szybkim rozwodzie, bez zbędnych komplikacji, warto do rozwodu się przygotować.

Jednym z najczęściej popełnianych błędów małżonków jest uleganie emocjom. Wiele osób pod ich wpływem podejmuje decyzje w zakresie rozwodu, które niestety często są błędne. Wszystko przez emocjonalny wydźwięk samego postępowania rozwodowego, podczas którego trudno jest opanować emocje. Osoba rozgoryczona, zdenerwowana nie myśli obiektywnie, tylko pod wpływem chwili pragnie dopiec małżonkowi. Kolejnym błędem często spotykanym podczas spraw o rozwód jest brak zorganizowania.

Plan działania w sprawie jest niezwykle istotny i może nie tylko przyspieszyć postępowanie, ale także zaoszczędzić nam niepotrzebnych nerwów. Warto wspomnieć jeszcze o jednym często popełnianym błędzie. To brak dowodów. Nawet jeśli wiemy, że małżonek jest wobec nas nieszczery, próbuje np. ukryć majątek, zataić dochody, to bez potwierdzenia są to jedynie domysły. A na podstawie domysłów sąd nie wyda wyroku.

Jak uniknąć błędów podczas rozwodu?

Nawet jeśli nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego i teoretycznie sąd powinien orzec o rozwodzie, nie zawsze tak się dzieje. Oprócz braku podstawowych przesłanek rozwodowych bardzo często jest to efekt błędów popełnionych przez strony. Zanim więc złożymy pozew o rozwód, warto zastanowić się jaki wynik sprawy chcemy osiągnąć. Samo orzeczenie rozwodu kończy małżeństwo, jednak może oznaczać sporo komplikacji w przyszłym życiu. Wszystko zależy od tego, jak poprowadzimy sprawę rozwodową. Warto więc unikać błędów, które w trakcie sprawy rozwodowej mogą okazać się naszą porażką.

Przede wszystkim rozwodząc się, zapomnijmy, że małżonek jest naszym przyjacielem. Nawet jeśli do końca małżeństwa łączyły Was dobre relacje. Może okazać się, że nawet jeśli wspólnie ustalicie strategię postępowania i dojdziecie do porozumienia, na sali rozpraw wszystko może się zmienić. W trakcie rozwodu niestety nie ma przyjaciół, a na pewno nie jest nim małżonek. Czego nie robić podczas rozwodu? Nie angażować dzieci w rozwód. Często zdarza się, że rodzic, chcąc uzyskać lepszy wynik postępowania, używa dziecka jako karty przetargowej.

Lepiej unikać takich sytuacji, gdyż może to przynieść przede wszystkim krzywdę dziecku, czego raczej każdy rodzic chciałby uniknąć. Jeśli nie chcemy popełnić żadnych błędów, podczas rozwodu warto zatrudnić prawnika od rozwodu. Dobry adwokat rozwodowy w Warszawie lub radca prawny od rozwodów z pewnością pomoże nam uniknąć błędów i zadba o to, aby rozwód odbył się zgodnie z naszymi oczekiwaniami.

Top content