Jak zabezpieczyć swoje finanse?

Dbanie o swoje finanse nie jest rzeczą łatwą, jednak no nikt nie mówił, że tak będzie. Jeżeli naprawdę zależy Wam na tym, aby zadbać o nie to musicie cały czas powiększać zasób swojej wiedzy. Na blogu możecie znaleźć już w zasadzie sporą ilość informacji dotyczących tego w jaki sposób wychodzić z długów, czy jak się zwyczajnie przed nimi bronić. Jest to w zasadzie kwestia najbardziej istotna, ponieważ dopóki się ich nie będziecie w stanie pozbyć, albo nie będziecie w stanie tak zorganizować ich w swoim życiu, żeby nie były dla Was zbyt odczuwalne to nie będzie mowy tutaj o budowaniu finansowego bezpieczeństwa. Jest to niezwykle ważna kwestia, o której każdy powinien pamiętać, a mimo wszystko tak się niestety nie dzieje.

Popsuta pralka, wypadek samochodowy, ciężka do uleczenia choroba, pożar w mieszkaniu bez polisy, albo naprawdę wiele innych sytuacji, które mogą dosięgnąć każdego z nas w każdej chwili. Są to kwestie, których się nie planuje, a mimo wszystko zdarzają się, a gdy już nadejdą to będą wymagały od Was tego, aby sięgnąć bardzo głęboko do swojej kieszeni. Nawet jeśli jesteście niesamowitymi optymistami i szczęściarzami to prędzej czy później na Was również trafi pech i będziecie mieli do czynienia z tego typu sytuacją. Każdemu zdarzają się takie sytuacje. To nie jest tak, że ja widzę świat w samych ciemnych barwach. Po prostu zdaję sobie sprawę z tego, że życie jest nieobliczalne i wszystko może Was w nim spotkać, obojętnie czy tego chcecie czy też nie, tak się może po prostu stać. Ja osobiście jestem naprawdę dobrze nastawiony do życia i wstaję każdego dnia z wielką nadzieją, że czeka na mnie dzisiaj coś naprawdę pozytywnego. Gdybym nie miał takiego podejścia to bym nic ze swoim życiem nie robił, jednak nie staram się być zwyczajnie głupi. To tak samo jakbym zdawały sobie sprawę, że dzisiaj będzie padał śnieg i będzie zimno, a ja bym wyszedł w krótkich spodenkach, potem wrócił do domu i narzekał, że zmarzłem. We wszystkim trzeba zachować racjonalność i nie można popadać z jednej skrajności w drugą.

Co to jest fundusz bezpieczeństwa?

Fundusz bezpieczeństwa jest niczym innym jak uzbieraną i odpowiednio ulokowaną sumą pieniędzy, która ma stanowić pewnego rodzaju poduszkę powietrza, pomiędzy Wami, a tym co może spotkać Was każdego dnia i nawet się tego nie spodziewacie. Ja osobiście wyznaję zasadę, że tego typu kwota pieniężna powinna być przynajmniej 5-krotnością miesięcznych wydatków. W przypadku gdy ma się dużą rodzinę i wydaję się sporo pieniędzy to może się okazać, że taki fundusz bezpieczeństwa wymagać będzie od Was wiele pracy. Dlaczego jednak powinno się uzbierać tak dużo pieniędzy?

W gruncie rzeczy chodzi o to, aby odłożone pieniądze, w przypadku nagłej sytuacji dały Wam możliwość wstania na nogi i rozpoczęcia życia na nowo. W sytuacji, gdy utracisz pracę to nie będziesz miał takiej potrzeby, aby szukać jej nagle i nie będziesz też musiał godzić się na każdą ofertę, która zostanie Ci podsunięta. W takiej sytuacji będziesz miał czas, aby rozejrzeć się za ofertą, która będzie Ci naprawdę odpowiadała i będzie Ciebie godna. 5 miesięcy to spokojna ilość czasu, aby być w stanie znaleźć taką ofertę, która Cię najbardziej interesuje. Nawet jeżeli nie stracisz pracy, ale aktualna nie podoba Ci się zbytnio i zwyczajnie uważasz ją za frustrującą, a Twój szef zwyczajnie Cię męczy to będziesz miał cały czas świadomość, że możesz odejść w każdej chwili, ponieważ masz zaplecze finansowe, które pozwoli Ci na spokojne szukanie innej pracy. Korzyści, które płyną z posiadania takowego funduszu jest naprawdę wiele i można je mnożyć i mnożyć. Zresztą zapewne sami się ze mną zgodzicie, że lepiej mieć pieniądze niż ich nie mieć.

Lecz ja osobiście uważam, że najważniejszą kwestią i najbardziej znaczącym plusem przemawiającym za funduszem bezpieczeństwa jest fakt, że jest on w stanie uchronić Cię przed tym, abyś nie popadł w ługi. Jeśli aktualnie nie posiadasz żadnego rodzaju oszczędności, a Twoja pralka przestanie funkcjonować? To co zaczniesz robić? Zapewne zdecydujesz się na dokonanie zakupu na raty? A gdy okaże się, że nie masz pieniędzy, a Twój milusiński będzie potrzebował pieniędzy na wyprawkę szkolną? To zapewne skorzystasz z karty kredytowej, aby zakupić mu najpotrzebniejsze rzeczy, bądź weźmiesz kredyt gotówkowy, czy zadłużysz się w jakikolwiek inny sposób.

Fundusz bezpieczeństwa jest w stanie być swoistą ochroną przed długami, można powiedzieć, że to taki pancerz na niepotrzebne zobowiązania finansowe. Dlatego też zbudowanie takiego funduszu bezpieczeństwa powinno być podstawowym celem każdej osoby, która chce osiągnąć nieco swobody finansowej. Jeśli masz zamiar wydawać niepotrzebnie pieniądze, albo chcesz oszczędzać na jakieś drogie wakacje to wpierw pomyśl o tym, że co Ci po wakacjach, jak stracisz pracę? Fundusz bezpieczeństwa jest nawet ważniejszy niż emerytura czy edukacja dzieci. Nawet jeżeli będziesz odkładał na inny cel to w razie nagłej sytuacji i tak będziesz sięgał po środki, które pochodzą z emerytury. Dlatego fundamentem zawsze jest fundusz bezpieczeństwa i nawet jak Ci się wydaje, że tak nie jest, to masz rację, wydaje Ci się.

Jak lokować środki będące funduszem bezpieczeństwa?

Z jednej strony muszą być one pod ręką, tak aby móc w nagłej sytuacji z nich korzystać, zaś z drugiej strony nie mogą być one tak łatwo dostępne, żeby nie korzystać z nich, gdy okaże się, że nie ma tak naprawdę takiej potrzeby, a ta sytuacja, w której się znajdujesz wcale nie jest taka zła jakby mogła się wydawać. Pamiętaj, że ani komunia Twojego dziecka, ani ślub, kupno nowego samochodu, wakacje, czy święta to nie są sytuacje, które będą usprawiedliwiały Cię przed sięgnięciem po pieniądze z funduszu bezpieczeństwa. Każde wydarzenie tego typu może być przez Ciebie zaplanowane i nie budzisz się nagle w sytuacji, że jutro ślub Twojego syna, no chyba, że leżałeś 5 miesięcy w śpiączce, a on chciał Ci zrobić taką niespodziankę, jednak takie sytuacje się nie zdarzają. Dlatego też postaraj się, aby Twoje środki znajdujące się w funduszu bezpieczeństwa były umieszczone w bardzo bezpiecznym miejscu. Oczywiście nikt nie chce mieć sytuacji, w której one będą potrzebne, ale może tak się stać, a Ty podpisałeś umowę z bankiem, że nie dopiero będziesz mógł je wyciągnąć za 24 miesiące. Dlatego też odpuść sobie wszystkie formy oszczędzania, czy jakiekolwiek produkty finansowe i zdecyduj się na wybór konta oszczędnościowego. Uważam, że jest to najlepsze rozwiązanie, ponieważ zawsze ma się to pod ręką, a mimo wszystko jest ulokowane na procencie, dlatego też te pieniądze zarabiają same na siebie.

Niektóre osoby uważają, że dobrym pomysłem jest trzymanie oszczędności w detalicznych obligacjach skarbu państwa. Ja osobiście nie jestem tego zwolennikiem, chociaż wiem na czym mogłoby to polegać i jak miałoby działać, jednak moim zdaniem równie dobrze w takim przypadku można część pieniędzy umieścić na lokacie, a część na rachunku oszczędnościowym. Obojętnie jednak na to jak będzie wyglądać Wasza strategia oszczędnościowa związana z funduszem bezpieczeństwa to najbardziej istotną kwestią jest tutaj sam fakt, że taki fundusz trzeba zwyczajnie posiadać i co do jego słuszności to nie ma tutaj żadnej dyskusji. Możecie nawet pieniądze inwestować w złoto, albo chować w skarpecie, ponieważ to i tak będzie lepsze, niżeli bezmyślne ich wydawanie. Jeśli naprawdę zależy Wam na tym, aby Wasza rodzina była bezpieczna to dla nich i dla siebie załóżcie fundusz bezpieczeństwa, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliście.

Top content