Jakie zabawki dla noworodka?

Obecnie zabawek dla noworodka jest mnóstwo, dzięki czemu bezproblemowo można znaleźć dla swojej pociechy coś odpowiedniego. Chociaż noworodek nie potrzebuje wielu zabawek, to jednak sklepowe półki aż uginają się pod ich ciężarem, kusząc najróżniejszymi kolorami, kształtami i licznymi dodatkami. Gryzak dla noworodka to z pewnością za mało i każdy rodzic pragnie, aby jego pociecha była szczęśliwa. Samo kupowanie dziecięcych zabawek sprawia ogromną radość, a widok uśmiechniętej twarzy maluszka jest wręcz bezcenny. Jakie zatem zabawki kupić swojemu małemu podopiecznemu?

Kupujemy zabawki dla noworodka – co będzie dobrym wyborem?

Chociaż noworodek nie potrzebuje wielu zabawek, to jednak trudno byłoby się bez nich całkowicie obejść. Bardzo ważne jest to, aby nie były one zbyt skomplikowane, gdyż wówczas dziecko nie będzie miało z nich żadnego pożytku i szybko straci nimi zainteresowanie. Na początkowym etapie życia brzdące potrzebują zabawek, które będą je odpowiednio stymulować. Nie chodzi tutaj jednak o zbyt wymyślne gadżety, ale o coś tak prostego jak balonik, Przytulanka, grzechotka czy też pozytywka. Taki kolorowy balonik z narysowanymi oczami i uśmiechniętą buźką można przywiązać do łóżeczka. Przypominać będzie on ludzką twarz, a więc maluch nie będzie czuł się samotny. Taki balonowy przyjaciel będzie dla niego ostoją bezpieczeństwa. Świetną opcją będzie także przytulanka z odgłosem bijącego serca, która może stanowić poduszkę kształcie zwierzątka. Wbrew pozorom jest to niezwykle pomocna zabawka, gdyż okazuje się być nieoceniona podczas płaczu – uspokaja pociechę. Maluszka ukoi także dźwięk płynący z pozytywki. Warto postawić na model umożliwiający nagrywanie własnych dźwięków i odtwarzania śpiewanej przez mamę kołysanki. Zarówno przytulanki jak i pozytywki dla noworodków włączają się automatycznie, gdy tylko maluszek zacznie płakać. Chociaż w tym wieku dziecko nie potrafi jeszcze chwytać zabawek, to jak najbardziej warto sprezentować mu grzechotkę.

Bardzo ważne w przypadku zabawek dla noworodków jest to, aby były one wykonane z bezpiecznych materiałów i solidne oraz posiadały odpowiednie certyfikaty i były dobrze zaprojektowane. Z całą pewnością nie należy dawać małemu dziecku czegoś, co posiada ostre krawędzie, małe elementy, długie sznurki czy tasiemki. Żaden element nie może też się odłamać, odczepić czy odpruć. Zabawka powinna także być łatwa do utrzymania w czystości. Nowe zabawki obowiązkowo trzeba też wyprać czy umyć przed wręczeniem ich maluszkowi. Z noworodkami jest tak, że nie mają one zbyt dużych wymagań i świetną zabawę zagwarantują im proste przedmioty. Nie ma potrzeby inwestowania w jakieś wymyślne i drogie zabawki. Tym bardziej, że wraz z upływem czasu dziecko straci nimi zainteresowanie i zacznie rozglądać się za zabawkami dostosowanymi do jego potrzeb w zależności od wieku. Nie należy też przesadzać z ilością zabawek na początek, gdyż byłoby to dla dziecka zbyt wiele bodźców na raz. Z każdą zabawką brzdąc musi najpierw się oswoić i poznać ją, co zajmie mu mniej więcej z dwa tygodnie.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content