Przeszczep włosów – co warto o nim wiedzieć?

Gęste, bujne włosy to marzenie dla wielu osób – szczególnie tych, których natura nie obdarzyła imponującą fryzurą. Rozwiązaniem dla nich może być przeszczep włosów – zabieg, który umożliwia ich zagęszczenie i uzupełnienie. Na czym polega przeszczep włosów i co warto o nim wiedzieć?

Czym jest przeszczep włosów?

Przeszczep włosów to metoda na przywrócenie fryzurze dawnej gęstości i świetności. Sprawdzi się w przypadku osób, u których zawiodły inne metody poprawy stanu kondycji włosów: może to być dla nich jedyny sposób na uzyskanie wymarzonego wyglądu. Przeszczepianie włosów nie ogranicza się do włosów na głowie: przeszczepiać można także brwi, rzęsy, włosy na ciele. Choć z tego zabiegu najczęściej korzystają mężczyźni, znajduje on również zastosowanie w przypadku kobiet.

Jak przebiega proces przeszczepiania włosów?

Pierwszym etapem przeszczepiania włosów jest ustalenie wspólnie z lekarzem tego, jak ma wyglądać nowa linia włosów na czole. Ważne jest, by dopasować ją do kształtu twarzy pacjenta i jego wyglądu – tak, aby uzyskany efekt był jak najbardziej naturalny. Przed rozpoczęciem operacji linia ta rysowana jest na czole specjalnym pisakiem.

Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym – nie trzeba więc obawiać się żadnego bólu. Przeszczep włosów zajmuje 1-3,5 godziny: czas różni się w zależności od wielkości łysiny, tego, ile implantów zostanie wykonanych i jak gęsto zostaną umieszczone, a także wielu innych kwestii, które są dla każdej osoby indywidualne.

Na początku pacjentowi goli się włosy na potylicy – to właśnie stamtąd pobierany jest pasek owłosionej skóry, który posłuży jako implant. Dzieli się go na małe fragmenty – tak, by każdy z nich zawierał 1-3 mieszki włosowe. Tak przygotowane fragmenty skóry umieszcza się następnie w miejscach, w których pacjentowi brakuje włosów. Wiele osób obawia się blizny po pasku wyciętej skóry – niesłusznie, ponieważ ma on szerokość maksymalnie centymetra, więc bliznę można łatwo ukryć później pod włosami.

Włosy – dlaczego wypadają?

Łysienie może być spowodowane wieloma czynnikami. Mogą one być związane z naszym stanem zdrowia: niedożywieniem, brakiem witamin i minerałów, chorobą, przemęczeniem organizmu. Często dużą rolę w genezie tego problemu odgrywa także stres, na który w dzisiejszym świecie jesteśmy narażani bardzo często. Przyczyną łysienia mogą również być problemy hormonalne, lub sprawa tak prozaiczna, jak nieodpowiednie kosmetyki i pielęgnacja podrażniająca delikatną skórę głowy.

Mężczyźni łysieją najczęściej z powodu szkodliwego działania męskich hormonów, a dokładnie – testosteronu. Zmienia się on w organizmie w dihydrotestosteron, który powoduje, że mieszki włosowe ulegają zniszczeniom. U kobiet możemy czasami zaobserwować łysienie androgenowe – czyli spowodowane męskimi hormonami. Jest to jednak zjawisko znacznie rzadsze, więc to mężczyźni częściej korzystają z zabiegu przeszczepiania włosów.

Przeszczep włosów – przeciwwskazania

Choć przeszczep włosów jest bezpiecznym zabiegiem, niektóre osoby powinny z niego zrezygnować. Przeciwwskazaniami do przeszczepu włosów są:

  • Łysienie plackowate
  • Niektóre zaburzenia hormonalne
  • Bardzo zaawansowana łysina
  • Stany zapalne zlokalizowane na skórze głowy
  • Poważne choroby, takie jak cukrzyca, nowotwory lub problemy z układem krążenia

O co trzeba zadbać po przeszczepie włosów?

Od razu po zabiegu pacjent może udać się do domu, warto jednak na początku zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przeszczep włosów nie wiąże się z bardzo uciążliwymi dolegliwościami, jednak tuż po nim może pojawić się niewielki ból, obrzęk i zasinienie. Pomocne mogą okazać się leki przeciwbólowe. Od lekarza pacjent zawsze dostaje również antybiotyk w sprayu – należy stosować go regularnie, zgodnie z zaleceniami, ponieważ zapobiega on zakażeniom, które mogłyby zniszczyć efekt misternie przeprowadzonego zabiegu. Przydadzą się również żelowe plastry, dzięki którym można skorzystać z zimnych okładów, które koją ból i zmniejszają dyskomfort.

Dolegliwości mijają zazwyczaj szybko – maksymalnie po tygodniu pacjenci nie odczuwają już żadnego dyskomfortu. Po tym czasie nie trzeba już dbać o żadną specjalną pielęgnację i można wrócić do swoich codziennych nawyków. Często ich życie zyskuje nową jakość: wreszcie przestają wstydzić się swojego odbicia w lustrze, zyskują pewność siebie i mogą cieszyć się przyjemnościami, na które wcześniej nie chcieli sobie pozwolić.

Przeszczep włosów to nowoczesna metoda, która może odmienić życie wielu pacjentów. Nie trzeba się go obawiać: innowacyjne metody pozwalają na osiągnięcie zadziwiających rezultatów w bardzo krótkim czasie. Zdecydowanie warto rozważyć ten zabieg, jeśli brak włosów znacząco utrudnia nam codzienne funkcjonowanie. Wystarczy kilka dni, by nasze odbicie w lustrze – a wraz z nim samopoczucie – uległo całkowitej zmianie na zawsze.

Top content