3 porady jak wybrać odpowiednią klawiaturę komputerową

Obecnie dostępne na rynku klawiatury komputerowe zawierają w sobie szereg udogodnień dla użytkownika.

Jakie są rodzaje klawiatur do komputera? Czym jest klawiatura mechaniczna? 

Wygodna w użytkowaniu klawiatura komputerowa może nam bardzo ułatwić życie. Nie tylko powoduje wzrost efektywności naszej pracy, ale i zwiększyć przyjemność z korzystania z czasu wolnego przed komputerem. Który z graczy się z tym nie zgodzi? Klawiatury komputerowe ze względu na mechanizm działania oraz budowę możemy wyróżnić ich trzy rodzaje: klawiatury membranowe, nożycowe i klawiatury mechaniczne. Każdy typ klawiatury ma swoich zwolenników jak i również przeciwników. Różni je między sobą układ klawiszy. O tym jaka klawiatura będzie dla nas najlepsza zdecydować powinno to w jaki sposób chcielibyśmy z niej korzystać i do czego najczęściej używać. Zwykle głównym czynnikiem staje się wygląd klawiatury dlatego warto dowiedzieć się nieco więcej o tym co producenci oferują nam do wyboru.

Jedną z cichszych jak i tańszych propozycji są klawiatury membranowe. Działają one na zasadzie membran przeciągniętych pod klawiszami. Między samym klawiszem, a membraną umieszczone są specjalne gumowe kulki, które w czasie wciśnięcia powodują nacisk na membranę. Niestety ich wadą jest nieco wolniejsza praca jak i krótkotrwałość.

Innym rodzajem klawiatur również posiadających membranę, ale cechujących się wyższą trwałością są klawiatury nożycowe. W ich budowie umieszczone zostały specjalne nożyce, wykonane z tworzywa sztucznego, które równoważą pracę. Zajmują one niewiele miejsca i mają dość niski skok. Z tego powodu najczęściej swoje zastosowanie znajdują w laptopach.

Dla osób chcących grać na komputerze liczy się przede wszystkim czas reakcji. Stąd nieco bardziej odpowiednie będą nieco cięższe klawiatury mechaniczne. Pod każdym klawiszem w tego rodzaju klawiaturze znajduje się osobny przełącznik mający na celu jego aktywację. Są dużo bardziej wytrzymałe na uszkodzenia, używając ich odczuwamy większy komfort pisania. Dlatego idealnie sprawdzą się dla osób, które dużo piszą na komputerze. Warto, aby klawiatura gamingowa wyposażona została w dodatek jakim jest podpórka pod nadgarstki. Coś o czym warto wiedzieć to gadżety jakimi są specjalnie przełączniki dla graczy! Istnieje zatem możliwość całkowitego dopasowania klawiatury do preferencji gracza, tak aby zapewnić jej najwyższej klasy czułość i trwałość. Wszystko zależeć będzie od naszych potrzeb. Do wyboru są przełączniki ze słyszalnym kliknięciem, które towarzyszy każdemu uderzeniu w klawisz, czy pracujące ciszej przy delikatniejszej pracy. Mają one znaczący wpływ na komfort użytkowania jak i ochronę stawów użytkownika. Do wyboru mamy wiele rodzajów przełączników, dostosowane są one do konkretnych preferencji (słyszalności, siły nacisku, szybkości), są to między innymi czerwone Cherry MX Red, brązowe Cherry MX Brown, Cherry MX Blue, Cherry MX Silver, Cherry MX LP Speed, Cherry MX Speed, Kailh Box White Switch, Cherry MX Viola, Optical Switch Red, Optical Switch Purple.

Technologia wciskania klawiszy w klawiaturze – jaką wybrać? 

Odpowiedzią na powyższe problemy powoli staje się nowoczesna klawiatura niskoprofilowa z przyciskiem „butterfly switch”. W przypadku klawiatur nożycowych, najlepszą ich skutecznością jest działanie naszych dłoni, kiedy to wciskamy klawisze dokładnie na ich środku. Stąd innowacyjny pomysł Apple, w zastosowaniu przełącznika „butterfly switch” powoduje całkowitą stabilność klawisza bez względu na to, w którym miejscu zostaje wciśnięty.

Główne cechy, które powinna spełnić dobra klawiatura do komputera. 

Na rynku dostępne są rozwiązania dla osób chcących wygodnie pracować przed komputerem, dla wytrawnych graczy jak i dla tych, którzy chcieliby połączyć wszystkie te cechy idąc na pewne kompromisy. W przypadku kiedy chcielibyśmy uzyskać mobilność podczas naszych działań istnieje możliwość podłączenia klawiatury za pomocą kabla jak i bez niego.

Bezprzewodowa klawiatura do komputera powinna skłonić nas do decyzji również o tym w jaki sposób będziemy łączyć ją z urządzeniem docelowym. Mamy do wyboru klawiatury bezprzewodowe nawiązuje łączność bluetooth z komputerem jak i łączące się z nim dzięki falom radiowym.

Natomiast klawiatura przewodowa to idealny wybór kiedy zależy Ci na przystępnej cenie i standardowych rozwiązaniach. Wystarczy wpiąć kabel USB do komputera i gotowe!

Wybór klawiatury ze względu na jej przeznaczenie – na co zwrócić uwagę?

W wyborze klawiatury powinniśmy zwrócić uwagę docelowe zastosowanie, nasze preferencje oraz wymagania komputera jaki jest w naszym posiadaniu. Dodatkiem, który może być dla nas istotny jest klawiatura numeryczna. Idealnie nadaje się ona do wprowadzania cyfr. Jeśli spędzasz dużo czasu przed komputerem zainwestuj w urządzenie o ergonomicznym kształcie, tak aby ochronić przed bólem swoje nadgarstki. Klawisze numeryczne są więc niezbędne dla osób, które pracują przede wszystkim w arkuszach kalkulacyjnych. Dla tych, którzy korzystają z komputera nocą przyda się na pewno podświetlenie klawiszy.

Top content