Kobiety podczas trwania ciąży dbają o swoje zdrowie aby móc zagwarantować zdrowie swojemu dziecku po urodzeniu. Jednak niekiedy pomimo szczególnej troski o swoje dziecko w brzuchu zdarza się, że po urodzeniu dziecko ma jakąś chorobę.
Zwykle między trzecim a piątym dniem po urodzeniu skóra noworodka przyjmuje niekiedy żółty kolor. Takie zażółcenie występuje bardzo często, bo aż w około 80 % noworodków. Z reguły ustępuje ono samo po około dwóch tygodniach. Jest to naturalna reakcja obronna małego organizmu. Jest to tzw. żółtaczka fizjologiczna. Jednak czasami zdarza się tak, że żółtaczka utrzymuje się u danego noworodka dłużej niż okres dwóch tygodni. Wówczas stanowi ona bezpośrednie zagrożenie dla życia małego człowieka. Jest to wówczas żółtaczka patologiczna i wymagana jest kontrola lekarza.
Istnieją dwie przyczyny występowania żółtaczek wśród noworodków: hepatogenna i hematogenna. Ta pierwsza zakłada, że żółtaczka występuje u noworodków, ponieważ wątroba małego człowieka nie jest jeszcze zdolna do pełnienia wszystkich swoich prawidłowych funkcji w organizmie. Przykładem może być brak produkcji enzymu rozkładającego bilirubinę, która jest produktem w reakcji rozpadu czerwonych krwinek. Enzym ten u dorosłych ludzi przekształca bilirubinę w substancję rozpuszczalną w wodzie, która może być wydalona z moczem. Niedobór tego enzymu powoduje nagromadzenie się substancji bilirubiny, która później dostaje się do krwi i rozprzestrzenia po całym organizmie. W skutek czego wszystkie tkanki w organizmie noworodka zostają zabarwione na żółty kolor. Wątroba potrzebuje kilku tygodni na to, by móc w pełni pełnić wszystkie swoje funkcje. Po tym czasie żółty kolor samoistnie ustąpi.
Druga teoria zakłada, że noworodek w brzuchu potrzebuje o wiele więcej krwinek czerwonych niż dorosły człowiek. Po narodzinach nadmiar krwinek czerwonych powinien być rozłożony. Powstają wówczas zbyt duże ilości bilirubiny w organizmie noworodka, przez co noworodek nie nadąża wydalać ich razem z moczem. Dlatego powstaje żółte zabarwienie organizmu noworodka.
Przyczyny żółtaczki patologicznej są niestety bardziej poważne. U wcześniaków stanowi ona oznakę, że wątroba nie jest jeszcze całkowicie rozwinięta. Co z kolei przekłada się również negatywnie na rozkład bilirubiny w organizmie noworodka. Kolejną przyczyną jest konflikt serologiczny między matką a płodem w obrębie układu Rh lub układu grupowego AB0. Ponadto żółtaczkę mogą wywołać niektóre choroby zakaźne, które będą szkodzić wątrobie. Do takich zalicza się: toksoplazmoza, wirusowe zapalenie wątroby, cytomegalia, listerioza. W niektórych przypadkach żółtaczka spowodowana jest nieprawidłowym rozwojem dróg żółciowych. Nieco rzadziej do przyczyn można zaliczyć wrodzone choroby krwi czy zaburzenia metabolizmu. Aczkolwiek i takie również się zdarzają.
Fizjologiczna żółtaczka u nowo narodzonych dzieci nie wymaga leczenia. Jednak lekarza dla profilaktyki stosują naświetlanie noworodka promieniowaniem ultrafioletowym, co ma przyspieszyć pozbycie się żółtaczki u noworodka. Tą metodę stosuje się szczególnie gdy lekarza nie ma pewności czy żółtaczka jest fizjologiczna czy patologiczna. Natomiast żółtaczka patologiczna leczenie jest konieczne, ponieważ bez zlikwidowania przyczyny żółtaczki nie da się wyleczyć z niej noworodka. Czasami niezbędna jest nawet transfuzja krwi, która polega na wymienia całego krwiobiegu noworodka od dawcy.
Żółtaczka fizjologiczna rozpoczyna się zażółceniem białek i spojówek oczu. Następnie zmienia się barwa skóry noworodka. Po kilku dniach aż do dwóch tygodni żóltaczka znika. Natomiast jeśli chodzi o żóltaczkę patologiczną to najpierw powiększone zostają wątroba i śledziona, co lekarz potrafi wyczuć na pierwszy rzut oka. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie badania to może dojść do rozwinięcia się choroby. Może ona doprowadzić do żółtaczki jąder podstawnych, czyli skupisk tkanki nerwowej w mózgu. Gromadzi się w nich bilirubina, która uszkadza bardzo szybko komórki nerwowe. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do zaburzeń słuchu, drgawek i zmniejszenia inteligencji. Żółtaczka jąder podstawy mózgu może doprowadzić do śmierci noworodka. Dlatego tak ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie walki z chorobą.
Pomimo calkowitej troski o siebie i dziecko niekiedy nie można dziecka uchronić od choroby. jednak ważne jest szybkie reagowanie na pierwsze objawy chorobowe, ponieważ mogą one mieć diametralne znaczenie w walce z chorobą.
Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami