Starasz się o kredyt hipoteczny, lecz nie masz wystarczającego wkładu? Sprawdź swoje możliwości!

Zgodnie z Rekomendacją S, jaka wyznacza normy typowe dla kredytów hipotecznych, od 2013 roku kredytobiorcy nie mogą starać się o kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. O ile jeszcze kilka lat temu instytucje bankowe udzielały takie zobowiązania na 100% wartości, a nawet udostępniały opcję dobierania dodatkowych środków, na przykład w celu remontu czy wykończenia nabywanej nieruchomości, tak dzisiaj klient banku musi posiadać własne oszczędności. Jeśli chcesz kupić swoje wymarzone „cztery kąty”, sprawdź, jakie warunki względem wkładu własnego wytyczy Ci bank.

Szukając kredytu hipotecznego warto skorzystać z porównywarki https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne, która pozwoli nam znaleźć najkorzystniejszą ofertę w 2021 roku !

Kredyt hipoteczny a wkład własny w formie gotówki

Najpopularniejszą opcją na wkład własny, by móc zaciągnąć kredyt hipoteczny jest wpłata w formie gotówki. Standardowo, instytucje bankowe wymagają obecnie 20% wartości całego zobowiązania. Gotówka najczęściej pochodzi z oszczędności Polaków. Okazuje się, że decyzja o nabyciu mieszkania na kredyt podejmowana jest z reguły rozsądnie, a potencjalny kredytobiorca dobrze się do tego procesu przygotowuje. Wreszcie mamy też świadomość konieczności posiadania oszczędności. Wiemy też, że niemożliwe jest, by zaciągnąć kredyt hipoteczny bez wkładu własnego.

Pamiętajmy jednak, że wartość obowiązkowego wkładu własnego wzrasta. Zaraz po wprowadzeniu tej unijnej normy, banki żądały najpierw 5%, później 10%, a co kilka lat wartość ta ulega zwiększeniu. Dzisiaj niektóre instytucje bankowe żądają już 30% wkładu własnego, a już niedługo stanie się to normą. Wszystko po to, by minimalizować ryzyko kredytowe. Wkład własny ma zabezpieczać interesy banku, ale i samego kredytobiorcy. Sprawia, że klient staje się wiarygodny i wypłacalny, zaś sam kredytobiorca musi zaciągnąć mniej kredytu, a samo zobowiązanie udzielane jest na preferencyjnych warunkach.

Kredyt hipoteczny a zmniejszenie wartości wkładu własnego

Co istotne, nie każdy może pozwolić sobie na 20% wkładu własnego. Biorąc pod uwagę, że średnia wartość nabywanych nieruchomości na terenie naszego kraju to 350 tysięcy złotych, a na rynku nieruchomości odnotowuje się stały wzrost cen, nie da się ukryć, że 20% tej wartości może być sporym wyzwaniem dla przyszłych klientów instytucji bankowych. Udaje się ten obowiązek ominąć. Nie wszystkie banki działają zgodnie z Rekomendacją S. Niektóre zgodziły się udzielać kredyt hipoteczny z niższym wkładem własnym, natomiast konieczne staje się wtedy ubezpieczenie niskiego wkładu. Dzięki temu kredytobiorca może wpłacić jedynie 10% wkładu własnego i uzyskuje nadal korzystne warunki kredytu mieszkaniowego. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczenie niskiego wkładu i ryzyka z tym związanego jest płatne, a koszty wynikające z tej konieczności nierzadko są wysokie. Każdy kredytobiorca powinien więc przekalkulować, czy na pewno opłaca się wpłacić niższy wkład własny.

Kredyt hipoteczny – inne formy wkładu własnego

Warto również podkreślić, że instytucje bankowe akceptują wkład własny nie tylko w formie gotówki. Cieszy fakt, że wkładem własnym mogą być też inne formy zabezpieczające interesy instytucji bankowej, a jednocześnie utrzymują dobrą zdolność kredytową kredytobiorcy. Wkładem własnym może być zabezpieczenie hipoteczne innej nieruchomości, jakiej właścicielem jest kredytobiorca. Bank może też zabezpieczyć inne oszczędności klienta, na przykład te ulokowane na lokatach albo innych instrumentach inwestycyjnych. Wkładem własnym mogą być też środki odłożone na IKE bądź IKZE. Na poczet wkładu własnego wliczają się koszty, jakie klient banku poniósł już, na przykład w związku z nabyciem działki pod budowę domu czy też koszty na materiały i zrealizowane już prace budowlane.

Kredyt hipoteczny – skąd wziąć środki na wkład własny?

Najczęściej środki na wkład własny pochodzą z oszczędności. O takie postarać się można również, zaciągając kredyt gotówkowy. Kalkulator zdolności kredytowej szybko oszacuje, czy masz szansę otrzymać kredyt na dowolny cel, a później jeszcze kredyt hipoteczny. Chodzi o to, by klient banku był nadal wypłacalny, chociaż zaciągnął dodatkowe zobowiązanie kredytowe.

Środki coraz częściej uzyskuje się w ramach pożyczek od bliskich, nierzadko klienci banków wspierają się szybkimi chwilówkami.

Co ważne, im wyższa jest wartość kredytu hipotecznego, tym większy wkład własny jest wymagany. Przyszli kredytobiorcy niejednokrotnie powinni iść na kompromis i wybrać może tańszą nieruchomość, na jaką ich stać. Trzeba mieć na uwadze, że im większy kredyt, tym wyższe będą comiesięczne raty, które trzeba przecież regularnie spłacać. Alternatywą może być też wsparcie drugiego współkredytobiorcy, dzięki czemu kredyt hipoteczny może być udzielany na lepszych warunkach.

Pamiętajmy, że chociaż wkład własny jest obowiązkowy, to banki podchodzą do tego warunku niezwykle elastycznie. Dają sporo opcji, dzięki którym nawet osoby, które pozornie nie posiadają środków na wkład własny, takowy uiszczają, by już niedługo móc cieszyć się własnym „M”.

Top content