Jak kłaść tapetę w narożnikach, czyli tapetowanie narożników

Obecnie w moim mieszkaniu ściany mam pomalowane, jednak w przeszłości, jeszcze w czasach, gdy mieszkałem z rodzicami, zdarzało mi się tapetować mieszkanie razem z moimi rodzicami. Nabyłem wtedy sporą garść wiedzy, którą chciałbym się z Wami podzielić przedstawiając Wam sprawdzone sposoby na to, jak tapetować narożniki ścian.

Zasadniczo jestem zdania, że jeśli opanujemy układanie tapety równo na ścianach, to narożniki nie powinny stanowić problemu. Najważniejsze jest pozostawienie 1-2 centymetry zakładki, aby w razie krzywej ściany zawsze mieć kawałek tapety więcej.

Tapetowanie narożników wklęsłych

Tapetowanie narożńików wklęsłych 1. Po ułożeniu ostatniego paska tapety przed dotarciem do narożnika zatrzymujemy się i zmierzymy szerokość następnego kawałka. Nie zakładajmy, że ściana jest całkowicie prosta – zmierzmy odległość od góry, u dołu i pośrodku, a następnie dodajmy do największej wartości kilka centymetrów.

2. Połóżmy tapetę na podłodze lub stole do tapetowania i za pomocą liniału zaznaczmy szerokość paska, a następnie obetnijmy nożyczkami. Należy się upewnić, że obcięty brzeg jest tym, który będzie się znajdował najbliżej naroża. Posmaruj pasek klejem i pozostawmy do nasiąknięcia, ścianek tapety zachowajmy go na później.

3. Połóżmy tapetę w sposób wcześniej opisany upewniając się, że jest dobrze wciśnięta w narożnik za pomocą szczoteczki tapicerskiej. Jeżeli tapeta w narożu się marszczy, zróbmy nożyczkami nacięcie i wygładźmy ją.

4. Jeżeli pozostał nam spory ścinek po odcięciu kawałka tapety do przykrycia naroża, można go wykorzystać okładając jako kolejny pasek. Zmierzmy szerokość ścinka i w takiej samej odległości od narożnika na nowej ścianie powieś pion sznurkowy. Posmaruj tapetę klejem, pozostawmy do nasiąknięcia, a następnie połóżmy na ścianie przykrywając zachodzący na ścianę kawałek tapety z naroża. Ułóżmy ścinek równo z narożnikiem stroną, która była obcinana, skierowaną do narożnika i dalej jak poprzednio wokół pokoju.

Tapetowanie narożników - instrukcja

Układanie tapety w narożnikach wypukłych

Narożniki wypukłe można spotkać w pokojach, w których są kominki. Jeżeli rozpoczęliśmy tapetowanie od środka podmurówki kominka, utnijmy pasek tapety przed narożem, aby był na tyle szeroki żeby owinął się wokół niego i pozostało kilka centymetrów na zakładkę. Jeżeli natomiast układamy tapetę na wypukłym, narożniku alkowy musimy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami.

1. Zmierzmy głębokość podmurówki kominka w trzech miejscach i utnijmy kawałek tapety o tej szerokości dodając 2,5 centymetra na owinięcie wokół naroża. posmaruj klejem, pozostawmy do nasiąknięcia, a następnie połóżmy na ścianie w sposób opisany wcześniej wygładzając delikatnie szczoteczką tapicerską obcięty brzeg wokół narożnika.

2. Zmierzmy ścinek i wyznaczmy na nawowej ścianie pion w sposób opisany wcześniej. Posmaruj klejem, pozostawmy do nasiąknięcia, a następnie połóżmy na ścianie przykrywając kawałek zachodzący na ścianę. Obetnijmy u góry i u dołu. I teraz więcej nie musimy zastanawiać się już jak kłaść tapetę w narożnikach.

Wytapetowane narożniki
Wiesz już, jak kłaść tapetę w narożnikach?

Mam nadzieję, że teraz dobrze rozumiesz już, jak kłaść tapetę w narożnikach i świetnie sobie z tym poradzisz. Nie możesz mieć wątpliwości, ja w Ciebie wierzę – dasz radę, poradziłem z tym sobie nawet ja, a jestem strasznym gamoniem. Więc z pewnością Ty poradzisz sobie jeszcze lepiej i wkrótce cieszyć będziesz się pięknie wytapetowanym domem, mieszkaniem czy co tam jeszcze możesz tapetować ;-). Powodzenia!

Top content