W jaki sposób zapracować na lepsze wynagrodzenie?

Większe zarobki nie muszą tylko i wyłącznie wynikać z tego, że znajdzie się nowe, dodatkowe źródło dochodu, albo zmieni się dotychczasową pracę. Bardzo istotnym jest również tutaj fakt, żeby cały czas dbać o to, aby w swojej aktualnej pracy mieć zadowalające zarobki. Zapewne duża część osób, która czyta ten wpis już w tym momencie wykrzywia twarz i zastanawia się co on bredzi, myśląc sobie przy tym:

Co za bzdury, przecież szef po takiej propozycji wywali mnie na ulicę

Zanim jednak zostaniecie wyrzuceni ja postaram się Wam przestawić pewne możliwości, które możecie zrobić, żeby zwiększyć swoje dotychczasowe zarobki. Z doświadczenia wiem tyle, że w zasadzie mało kto kiedy próbuje chociaż wybić się z tego marazmu, żeby móc spróbować zarabiać więcej pieniędzy. W większości sytuacji siedzimy i nic nie robimy, nie starając się maksymalizować swoich dochodów.

Przede wszystkim trzeba sobie zdać sprawę z jednej kwestii. To od nas tak naprawdę zależy ile będziemy zarabiać. W dzisiejszych czasach każdy człowiek jest w stanie kreować swoją rzeczywistość tak jak mu się to podoba. Jeżeli dzisiaj uważasz, że zarabiasz za mało to zrób wszystko, aby zarabiać więcej. Jeżeli nie masz takiej możliwości w aktualnej pracy to postaraj się zmienić swoją pracę. Jeżeli nie ma w Twojej okolicy żadnej pracy, która Cię satysfakcjonuje to załóż własną firmę. Nie wiesz jak? To się dowiedz. Jeżeli czytasz ten wpis to znaczy, że masz dostęp do internetu i naprawdę możesz na tej płaszczyźnie zdziałać bardzo dużo. Dopóki nie jesteś ciężko chory, niepełnosprawny, albo naprawdę znalazłeś się w strasznej sytuacji to nie masz tutaj żadnych wymówek, jednak prawda jest taka, że są to bardzo rzadkie przypadki. Większość z nas po prostu jest leniwa i nic nam się nie chce robić. Wolimy odbębnić 8 godzin w pracy, pójść do domu i zapomnieć o bożym świecie i odpoczywać cały dzień.

Musisz pamiętać o kilku kwestiach, zanim zdecydujesz się pójść po podwyżkę, dzięki nim będziesz w stanie zdobyć argumenty, które pozwolą Ci przenieść szalę na swoją stronę:

Punkt widzenia, zależy od punktu siedzenia

Oczywistym jest fakt, że najlepiej by było jakby każdy człowiek na ziemi zarabiałby tyle ile mu się wymarzy, jednak życie to nie bajka, więc trzeba się również pogodzić z faktem, że pracodawca również ma pełne prawo do tego, aby zwalniać i zatrudniać pracowników. Jeżeli jesteście dobrymi pracownikami to istnieje spora szansa na to, że dany pracodawca Was zatrudni, ale nie jest to z tym jednoznaczne. Przecież właściciel może zamknąć w każdym momencie swoją firmę i Was zwolnić z pracy, więc nie oczekujcie, że będziecie pracować wiecznie w danej firmie, ponieważ Wam to się po prostu należy. Zresztą postawcie się sami na miejscu danego pracodawcy. Jeżeli przykładowo zamawiacie ekipę remontową do swojego domu. Ekipa zrobi to co miała zrobić i co wtedy? Trzymacie ich dalej, czy dziękujecie za współpracę i się żegnacie? Raczej nikt nie będzie trzymał ekipy, która generuje więcej strat niż zysków.

Obojętnie co by nie powiedzieć to prawda jest taka, że to dobro firmy jest najważniejsze i dla firmy pracownik jest jednocześnie kosztem, tak samo jak i wartościowym zasobem. Jeżeli przykładowo zarabiasz 3,500 tysiąca złotych brutto. To w przeliczeniu rocznym pracodawca będzie musiał zapłacić za Ciebie 42 tysiące złotych. Jeżeli będziesz chciał dostać dodatkowe np. 500 złotych to są to dodatkowe koszty, które będzie pracodawca musiał zapłacić. Pamiętaj, że to, że Ty dostaniesz 500 złotych nie oznacza, ze pracodawca tyle poniesie kosztów. Twoja podwyżka netto nie uwzględnia kosztów pracodawcy i wszelkich zobowiązań podatkowych, które pracodawca musi za Ciebie opłacić. Dlatego jeżeli zależy Ci na tym, aby dostać więcej pieniędzy to musisz generować znacznie więcej zysku, albo ograniczyć koszty swojej pracy. W innym przypadku pracodawca będzie musiał minimalizować koszty Twojego zatrudnienia. Zapewne każdy z nas by tak postępował na miejscu pracodawcy. Jeżeli zdecydujesz się na podejście do relacji pracodawca-pracownik w ten o to sposób to będziesz w stanie z góry zapanować nad wszelkimi przejawami roszczeniowej postawy, która mówi w Twojej głowie, że Ci się należy i już. Jeżeli Tobie by się coś należało to każdemu by też się coś należało, a więc każdy musiałby każdemu płacić za to, że żyje. Wszystko trzeba zdobyć swoją pracą, nie ma nic za darmo, a jak ktoś mówi, że coś jest to najprawdopodobniej chce Cię oszukać.

Bądź jak najbardziej efektywny

Szczerze powiedziawszy pracodawcę mało interesuje to, że jesteś osoba, która posiada 5 fakultetów, włada 6 językami, a przy tym potrafi robić pompki na rękach. Możesz nawet potrafić lewitować i strzelać laserami z oczu, ale jeżeli nie jesteś w stanie efektywnie wykorzystać swoich umiejętności to Twojego pracodawcy nie będzie to interesowało. Postaraj się, aby cała zdobyta przez Ciebie wiedza nie poszła na marne i żeby był jak najbardziej skuteczny w realizacji. Pamiętaj, że wiedza, której nie potrafisz wykorzystać jest wiedzą bezwartościową. Dopóki kiedy będziesz w stanie to efektownie wykorzystać będziesz w stanie pomóc swojemu pracodawcy w tym, aby zrealizować jego zamierzenia. Zadbaj również o to, aby posiadać podstawowe umiejętności, czyli:

  • Efektywna komunikacja
  • Wyznaczanie priorytetów
  • Zarządzanie czasem

Organizacja to klucz do sukcesu, który dla wielu osób jest ciężki do zdobycia. Jeżeli się zorganizujesz to zobaczysz, że wiele rzeczy stanie się dla Ciebie znacznie łatwiejsze.

Pokonuj swoje granice

Z każdym dniem staraj się być lepszy niż byłeś wczoraj. Obojętnie co robisz to staraj się to robić najlepiej jak się da. W pracy będziesz spędzał 1/3 swojego życia to chyba normalne, że powinieneś zorganizować wszystko w taki sposób, żeby pracować jak najefektywniej. Nie ma sensu obijać się całymi dniami, albo udawać, że coś się robi. Postaw się zresztą na miejscu swojego pracodawcy. Komu dałbyś podwyżkę? Osobie, która stara się jak może i pracuje więcej niż tego się wymaga, czy komuś kto po prostu wykonuje swoje zadania na odwal się?

Bądź najlepszy w swoim fachu

Przeciętne osoby giną w tłumie. Jeżeli chcesz liczyć na najlepsze zarobki to musisz być najlepszy w tym co robisz. Wyobrażasz sobie, żeby przeciętny piłkarz zarabiał tyle co najlepszy piłkarz na świecie? Nie możesz liczyć na wysokie zarobki, jeżeli Twoja praca nie jest na wysokim standardzie. Z dnia na dzień musisz poprawiać swoje umiejętności w tym co robisz, w innym przypadku nie będziesz w stanie osiągać zadowalających efektów. Nie możesz stać cały czas w miejscu, a tym bardziej się cofać. Zrozumiałe jest to, że w pewnych momentach można być znudzony swoją pracą, ale nie można się załamywać.

Top content