Zapach kupy niemowlaka? Nie wierz, że nie śmierdzi, może być nieprzyjemny!

Dziś wieczorem mój synek kolejny raz przekonał mnie do tego, że na moim blogu ojca nadszedł czas na to, aby zacząć obalać mity. No i zacznę od obalenia tezy mówiącej, że kupka niemowlaka nie śmierdzi.

Kupka niemowlaka nie śmierdzi? To mit!

Jeszcze kilka lat temu siostra czy znajomi opowiadali mi, że kupki noworodka nie śmierdzą. Ba, pamiętam nawet jak w zeszłym rogu kolega Kamil opowiadał mi, że kupka jego dziecka jest jak serek wiejski. A na moją niechęć do owej kupki powiedział nawet i tu zacytuję: „zobaczysz, to nie śmierdzi. Ja tę mojego mógłbym nawet zjeść”. No a ja bym nie zjadł.

Andrzej jest karmiony piersią. Kasia jest karmiona rozważnie. W sumie, to nawet sama się karmi dbając o to, aby wszystko było zdrowe i rozsądnie przygotowane. Nie jesteśmy żadnych skrajnym przypadkiem. A nasz syn puszcza przeciągłe zapachowe bąki i strzela cuchnące klocki, a mówiąc bardziej pieszczotliwie nieprzyjemnie pachnące kupki niemowlaka. Ok, nie śmierdzi to jak kupa zalegająca w jelicie od tygodnia. Ale śmierdzi. Słabo rozpoznaję kolory i słabo rozpoznaję zapachy, ale kojarzy mi się to z lekką zgnilizną 😀 W każdym razie ustaliłem już, że to normalne.

Podsumowując więc zapach kupy niemowlaka karmionego piersią jest nieprzyjemny i nigdy nie wierz, jeśli ktoś powie Ci inaczej.

A jeśli boisz się, że z powodu nieprzyjemnego zapachu nie będziesz miał ochoty na przewijanie niemowlaka, to całkiem się tym nie martw. Takie bariery się nie pojawiają, nawet gdy myśli się o nich tak, jak i myślałem ja.

Kiedy martwić się nieprzyjemnym zapachem kupki niemowlaka?

Wiesz co, teraz po namyśle wróciłem do tego tekstu. Nie chciałbym bowiem, abyś zignorował niepokojący zapach kupki swojego dziecka. Nie jestem lekarzem, ale z pewnością zdarzają się jakieś skrajne sytuacje, w których okropny zapach, konsystencja czy kolor kupki mogą sygnalizować, że coś jest nie tak. Dlatego też zawsze monitoruj to, co produkuje Twoje dziecko. Jeśli standardem jest, że zapach kupki jest na podobnym poziomie, to nie powinien Cię on niepokoić. Jeśli jednak nagle dochodzi do diametralnej zmiany, dziecko ma bóle brzuszka, a kupka doprowadza Cię do niepokoju, to być może warto udać się do lekarza. W tym wyjątkowym przypadku wybaczę Ci, że opuszczasz mojego blogaska.

Top content