Atrakcje dla dzieci

W dzisiejszych czasach dzieci spędzają czas głównie przed komputerami. Przed monitorami zasiadają coraz młodsze pociechy. Konsekwencją takiego spędzania czasu jest przewlekłe uczucie nudy, brak zainteresowań, co w późniejszych latach może przekładać się na trudności z nauką, wyborem zawodu, hobby. Odpowiedzialność za to w dużej mierze spoczywa na rodzicach i nauczycielach. To oni powinni starać się jak najczęściej organizować atrakcje dla dzieci tak, aby zapewnić im rozrywkę ale i poprzez to pobudzać ich wyobraźnię, kierować w stronę różnych zainteresowań.

Ciekawym pomysłem przy organizacji atrakcji dla dzieci jest łączenie zabaw z zajęciami edukacyjnymi, które w przyszłości mogą owocować wyborem, przez dane dziecko ciekawego, perspektywicznego zawodu. Trzeba jednak w dziecku zaszczepić taką ideę. Interesującym wyborem może być Laboratorium Młodego badacza. Podczas takich zajęć dziecko dowie się w spektakularny, ciekawy sposób czym jest chemia i fizyka. Udział w różnego rodzaju eksperymentach pozwoli zapoznać się z podstawami tych dziedzin i jednocześnie przyniesie korzyści w późniejszym czasie. Chociażby takimi, iż dziecko w momencie pójścia do szkoły nie będzie przestraszone dziwnie brzmiącymi przedmiotami. W takich zajęciach mogą brać udział dzieci już od 7 roku życia.

Modna w ostatnich latach ochrona środowiska i ekologii stanowi bazę do organizacji atrakcji dla naszych dzieci. Na takich zajęciach dzieciaki w formie zabawy poznają podstawy biologii, zagadnienia dotyczące zjawisk atmosferycznych i innych procesów przyrodniczych. Edukacja BIO pozwala na poznanie zagadnień z wcześniej wspomnianej biologii, ale może również wykształcić empatię do zwierząt, podczas zajęć z zoologii, gdzie dzieciaki w trakcie poznawania natury zwierząt będą mogły się nimi opiekować. Z kolei zajęcia z ekologii mogą zaszczepić w dziecku sens segregacji odpadów, istoty ograniczania ich wytwarzania, a także pozwolą na poznanie podstaw działania różnych procesów takich, jak oczyszczanie wody.

Dla dzieci, które interesują się techniką, działaniem różnych urządzeń, można zorganizować atrakcje związane z elektroniką. Takie zajęcia pozwolą zrozumieć działanie otaczających nas urządzeń. Nauka poprzez zabawę może doprowadzić do zrodzenia się pasji na całe życie, a jeśli nawet nie to tego typu zajęcia, nie tylko związane z elektroniki, stanowią bodziec do rozwoju umysłu dziecka.

Atrakcje dla dzieci łączące zabawę z edukacją, szczególnie tą ukierunkowaną na zagadnienia ścisłe może być korzystne dla rozwoju dziecka, jego przyszłej edukacji i życia, gdyż jak wszyscy wiemy przedmioty ścisłe stanowią największą trudność w szkole.

Tego typu zajęcia można wprowadzać do życia dziecka na różne sposoby. Jedną z opcji jest zapisanie dziecka na tego typu zajęcia w szkole lub w innych instytucjach edukacyjnych. Czasami różne uczelnie wyższe organizują takie lekcje dla najmłodszych. Należy się tylko rozeznać. Jeśli jednak ktoś nie ma ochoty zapisywać od razu dziecka na zajęcia, można taką edukację wprowadzać mniejszymi kroczkami.

Jednym z rozwiązań jest zorganizowanie urodzin tematycznych dla naszej pociechy. Podczas edukacyjnych urodzin możemy wprowadzić różne atrakcje dla dzieci związane z wybraną tematyką.

Przykładem takiej zabawy mogą być urodziny pod hasłem „Chemia”. Wspólnie z dzieckiem powinniśmy przygotować różne dekoracje, np. balony w kształcie budowy atomów, zamiast naczyń z napojami zlewki. Dzieci można ubrać w fartuchy, tak aby poczuły się jak w prawdziwym laboratorium. Oczywiście najważniejsze są atrakcje pod postacią prostych, ale efektownych doświadczeń chemicznych, w które zaangażujemy dzieci. W zależności od wieku dzieci możemy te doświadczenia wytłumaczyć mniej lub bardziej szczegółowo. Należy jednak pamiętać, że najważniejsza ma w tym być zabawa. Dzieci nie mogą poczuć przymusu. Nie chcemy ich zniechęcać. Podczas organizowania takich urodzin należy zachować szczególną ostrożność, wszystkie zabawy i atrakcje dla dzieci trzeba dobrze zaplanować, aby nikomu nie stała się krzywda. Inną okazją do takich zabaw są komunie, chrzciny i wszystkie inne okazje, w których będą brały udział dzieci. Wypłyną z tego dwie zalety, czas dzieci będzie pożytecznie zajęte, będą się one dobrze bawiły, co jest w tym najważniejsze i rodzice będą mieli czas dla siebie, jeśli impreza jest głównie dla dorosłych. Warto pomyśleć nad takim rozwiązaniem, jeśli wokół są dzieci.

Rodzice mogą, a nawet powinni tego typu atrakcje dla dzieci proponować również w szkole. Mogłyby być organizować podczas różnych imprez okolicznościowych lub mogłyby stanowić, do czasu do czasu alternatywę dla normalnych lekcji. Czasami w szkole zdarza się, że jakiś wolny dzień odrabia się w sobotę, bardzo rzadko organizuje się wtedy zwykłe zajęcia. Zamiast kolejnego dnia sportu czy też kiermaszu można zorganizować ciekawe zajęcia edukacyjne. Istotne jest to, aby mobilizowały one dzieci do wspólnego działania i poznawania danego zagadnienia w formie zabawy.

Pod przykrywką atrakcji i rozrywki, można przemycić wartościową wiedzę. Innym rozwiązaniem takich działań w szkole jest organizowanie, np. raz w miesiącu dnia pod danym hasłem. Dzień biologii, chemii, ekologii. Jednak to by wymagało dużego zaangażowania rodziców i nauczycieli. Warto się jednak poświęcić i zorganizować takie atrakcje dla dzieci, bo jest to zdecydowanie bardziej drogocenne niż spędzenie dnia przed komputerem czy na nudnej lekcji, z której wynosi się co najwyżej pożyczony długopis kolegi. Zaletą takich zajęć jest również budowanie dobrych relacji rodziców z dziećmi oraz nauczycieli z dziećmi, które mogłyby ich zobaczyć w innym, nieco mniej sztywnym świetle. Na pewno miałoby to pozytywny na inne, mniej ciekawe zajęcia.

Kolejną okazją do wprowadzania tego typu działań są różnego rodzaju festyny organizowane w mieście czy też wsi. Odpowiednio wcześniej należy zgłosić do odpowiedzialnych za organizację osób zainteresowanie tego typu działaniami, a być może miasto lub gmina przygotują ciekawe i wartościowe animacje dla dzieci pod hasłem nauka poprzez zabawę. Nie musi to się wiązać z dużymi kosztami, ponieważ jest wiele studentów, licealistów, którzy w ramach wolontariatu podejmą się prowadzenia takich atrakcji dla dzieci. W ramach zapłaty można im oczywiście zaproponować darmowe bilety do kina, teatru, na koncert. Jakiś bon lub kupon na książkę jeśli w danej miejscowości brakuje pieniędzy na tego typu działania. Trzeba się tutaj kierować myślą chcieć znaczy mieć. Istnieją różnego rodzaju instytucje zajmujące się organizowaniem animacji dla dzieci, jedną z nich jest Fundacja Centrum Aktywności Twórczej, grupa wolontarystyczna „Agrafka”, Stowarzyszenie Jeden Świat i inne.

Można również po prostu skrzyknąć innych rodziców i zaplanować w interesujący sposób czas dla dzieci poprzez wprowadzenie edukacyjnych atrakcji dla dzieci. Można wypytać dzieci co by ich interesowało, przedstawiając różne pomysły i od czasu do czasu zorganizować tego typu zajęcia, na przykład za każdym razem u innego w domu. W internecie można znaleźć dziesiątki pomysłów na takie zabawy dla dzieci. Wystarczy chcieć.

Podkreślam jeszcze raz, że najważniejsze w tym wszystkim jest dziecko. Takie zabawy i zajęcia należy zaplanować tak, aby dziecko brało w nich czynny udział, doświadczenia i atrakcje muszą być dostosowane do poziomu dziecka, nie możemy przygotować zbyt zaawansowanych naukowo zabaw dla czterolatków. Dzieci muszą się przede wszystkim bawić, wartość edukacyjna takich działań jest działaniem niejako ubocznym. Lepiej, żeby było mniej nauki a więcej zabawy niż odwrotnie. Dzieci w tych czasach i tak mają jej aż zanadto. Nie chcemy ich przecież dodatkowo zniechęcać, a wręcz odwrotnie pragniemy zaszczepić w naszych pociechach chęć do nauki i rozwijania swoich pasji.

Artykuł przygotowany przy współpracy z czytelniczką, która zechciała podzielić się tu swoimi przemyśleniami

Top content